Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

2xsatelity + centralny

marecki
-
-
Posty: 390
Rejestracja: 4 sie 2005, o 15:48
Lokalizacja: Sandomierz
Kontaktowanie:

2xsatelity + centralny

Postautor: marecki » 6 lut 2006, o 20:06

Witam...
Chciałbym pokazać wam zapoczątkowanie budowy całego kompletnego zestawu kolumn do kina domowego 5.1
Na początek zrobione zostały przeze mnie 2 satelity i kanał centralny.

GŁOŚNIKI

Cały pomysł wziął się ze znalezienia na allegro takiego zestawu głośników
-> zestaw 2 satelity + centralny <-

Głośniki nisko-średniotonowe to ekranowane magnetycznie przetworniki Mivoc'a WPJ 108S. Jako że miałem problem ze znalezieniem parametrów tecznicznych tych głośników podjąłem się budowy wszystkich kolumn zestawu na przykładzie gotowego projektu na tych właśnie głośnikach

-> ST 325 <-

I to właśnie one będą podstawowymi przetwornikami całego zestawu.
Jako głośniki wysokotonowe pracują przetworniki Raveland THX 138

OBUDOWY

Wykonane są z płyty meblowej 18mm skręcanej wkrętami, szpachlowane szpachlą samochodową a całość po dotarciu oklejona okleiną samoprzylepną drewnopodobną.

ZWROTNICE

Na dzień dzisiejszy zostały zastosowane oryginalne części do montażu zwrotnicy znajdujące się w komplecie zestawu... Jestem w trakcie budowy urządzenia pomocnego do przeprawadzania pomiarów akustycznych więc po jego zakończeniu zapewne elementy zwrotnicy ulegną zmianie.
Załączniki
thx .jpg
bauplan.jpg
060205_085243.jpg

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty: 1520
Rejestracja: 30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja: Kielce

Postautor: ACeK » 6 lut 2006, o 22:37

:) Jestem pod wrazeniem i pelen podziwu WOW Ale tez sie dziwie ze chce Ci sie tak robic. Ja sobie kupilem ostatnio uzywanego :arrow: sub za 125 zl :D Teraz zostaly Ci dwie kolumienki i sub czyli mniej niz wiecej good luck pochwal sie jak skonczysz :706:
;)

marecki
-
-
Posty: 390
Rejestracja: 4 sie 2005, o 15:48
Lokalizacja: Sandomierz
Kontaktowanie:

Postautor: marecki » 6 lut 2006, o 22:57

No glówne są już zrobione, poszpachlowane i czekają na dotarcie i oklejenie... A sub już od dawna gra tylko ma inną okleinę i czeka na zmianę kolorystyki...

Awatar użytkownika
waldek
-
-
Posty: 125
Rejestracja: 1 sty 2004, o 12:57
Lokalizacja: inowrocław

Postautor: waldek » 8 lut 2006, o 01:49

bardzo mi się podoba... zdaża mi się czasami oprócz lutownicy używać pilnika, szpachla itp.. więc wiem ile pracy w to włożyłeś

marecki
-
-
Posty: 390
Rejestracja: 4 sie 2005, o 15:48
Lokalizacja: Sandomierz
Kontaktowanie:

Postautor: marecki » 8 lut 2006, o 06:15

No ale Waldek dzisiaj w erze komputerów :lol: to obróbkę robią maszyny (docierarki, szlifierki) ale "parę min" dziennie trzeba na taką zabawę poświęcić...

Awatar użytkownika
Futrzaczek
-
-
Posty: 781
Rejestracja: 4 gru 2005, o 17:48
Lokalizacja: Piotrków Tryb
Kontaktowanie:

Postautor: Futrzaczek » 8 lut 2006, o 07:13

:509:
Brawo marecki
Świetna robota!

slawak1
-
-
Posty: 29
Rejestracja: 31 sty 2006, o 19:31
Lokalizacja: Kolbuszowa
Kontaktowanie:

Postautor: slawak1 » 8 lut 2006, o 09:03

Musze przyznać że wyglądają świetnie, jeżeli brzmią tak jak wyglądają to już wogóle rewelka. A w jakiej kasie się zmieściłeś?

marecki
-
-
Posty: 390
Rejestracja: 4 sie 2005, o 15:48
Lokalizacja: Sandomierz
Kontaktowanie:

Postautor: marecki » 8 lut 2006, o 17:03

Jeden komplet głośników (4+3 głośniki) z elementami zwrotki z przesyłką 100,- cięcie płyt u stolarza (mój materiał - stare meble :lol: ) 20,- okleina 2,5mb szer 67cm 20,-

Co daje w sumie za taki zestaw 140,-

A co do jakości brzmienia to głośniki mają niskie efektywności 84-85 dB więc trzeba mocniejszej końcówki mocy żeby je napędzić. Nie spodziewajmy się żeby 7 głośników za 85,- zagrało rewelacyjnie ale jednak ich brzmienie jest nadzwyczaj poprawne. Potrafią zagrać nawet do b.dużych mocy (80-90W) bez zauważalnych zafałszowań w dźwięku. Zapewne robiąc im pomiary i stosując inne (lepsze) elementy zwrotnicy zagrają napewno jeszcze lepiej.

trryt
-
-
Posty: 119
Rejestracja: 3 maja 2004, o 15:08

Postautor: trryt » 8 lut 2006, o 21:20

Fajnie zrobione. Mam jedno pytanie: czemu głośniki masz tak rozsunięte? Zawsze są raczej jak najbliżej siebie (czasem nawet wysokotonowy ma wycięty łuk żeby był nałożony na niskotonowy).

marecki
-
-
Posty: 390
Rejestracja: 4 sie 2005, o 15:48
Lokalizacja: Sandomierz
Kontaktowanie:

Postautor: marecki » 8 lut 2006, o 22:05

Zawsze są raczej jak najbliżej siebie (czasem nawet wysokotonowy ma wycięty łuk żeby był nałożony na niskotonowy).
Masz racje... ale mówisz o konstrukcjach z zakresu Hi-End. Niewielu producentów stosuje takie tricki.
Maksymalne zbliżenie głośników do siebie ma na celu uzyskanie efektu punktowego źródła dźwięku, gdzie m.in chodzi o lepsze zależności charakterystyk fazowych.

W moim przypadku chodziło mi bardziej o efekt wizualny. Bo żeby zachować pojemności paczek i chcąc głośniki umieścić b.blisko siebie kolumny straciłyby na wyglądzie.

Ale już w głównych głośniki będą rozmieszczone wg recepty J.D'Appolito i b.blisko siebie... odrobina cierpliwości. 8)

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 9 lut 2006, o 12:46

Bardzo fajnie to wygląda ! 8)
Gratulacje Marecki, może ja za jakiś czas pochwale się swoimi podłogowkami ktore planuje zrobić już bardzo długi czas...(może na wiosnę? kto wie...).
W każdym razie na mnie zrobiło wrażenie, zwłaszcza te satelitki ;)

Wróć do „DIY - Do It Yourself”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości