Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

wieści z frontu-budowa wzm. do gitary AX84 z AVT12/05

karczoch
-
-
Posty: 15
Rejestracja: 20 sty 2006, o 11:19
Lokalizacja: Warszawa

wieści z frontu-budowa wzm. do gitary AX84 z AVT12/05

Postautor: karczoch » 25 sty 2006, o 10:20

Od niedzieli składam lampowy wzmacniacz do gitary AVT 12/05 i przy okazji efekt GT2. Wlutowałem już wszystkie elementy na płytki no i mógłbym odpalać, ale jeszcze brak mi 3 drobiazgów: transformatora 230/250V 6,3V i obu lamp :) ECC83 i EL 84 z podstawkami. Do efektu mam już wszystkie części, a dziś wytrawiam płytkę. Schody zaczną się dopiero przy odpalaniu, ale myślę że przy Waszej pomocy jakoś sobie poradzę - kolejne wieści wkrótce.
Ostatnio zmieniony 27 sty 2006, o 15:20 przez karczoch, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 25 sty 2006, o 14:50

No czekamy z niecierpliwością :)

karczoch
-
-
Posty: 15
Rejestracja: 20 sty 2006, o 11:19
Lokalizacja: Warszawa

wieści z frontu II

Postautor: karczoch » 26 sty 2006, o 10:30

co do trawienia płytki GT2 - nie kupujcie pisaków do malowania obwodów na płytkach - straszne gówno! Chlapie jak potrząsnąć a malować na płytce to nie chce. Tak więc zamiast trawić będę skrobał żyletką to co namalowałem.
Mam już pomysł na obudowę wzmacniacza. Plastikowa obudowa od radzieckiego odbiornika radiowęzła zostanie rozkręcona i pogłębiona ramką ze sklejki jak w normalnej "głowie" (głębokość +/-20cm)czyli rozkręcony będzie robił za przedni i tylny panel :) Na przednim panelu po prawej będzie więc kilkuwatowy głośnik na zawiszeniu papierowym - podobno niezły do gitary. Do tego oczywiście wyjście na normalny (większy) głośnik. Zobaczymy jak to się sprawdzi, ale uważam że lepiej się nosić z małą skrzynką na narzędzia niż z komputerem stacjonarnym (jeśli porównać wielkość).
Transformator zamówiłem za 20pln!!! w małej firmie - zrobię im reklamę jak odbiorę i będzie działać :)
BTW wiecie może gdzie w Wawie dostanę włącznik nożny do efektu?
c.d.n.

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Re: wieści z frontu II

Postautor: end » 26 sty 2006, o 12:34

co do trawienia płytki GT2 - nie kupujcie pisaków do malowania obwodów na płytkach - straszne gówno! Chlapie jak potrząsnąć a malować na płytce to nie chce. Tak więc zamiast trawić będę skrobał żyletką to co namalowałem.
Mam już pomysł na obudowę wzmacniacza. Plastikowa obudowa od radzieckiego odbiornika radiowęzła zostanie rozkręcona i pogłębiona ramką ze sklejki jak w normalnej "głowie" (głębokość +/-20cm)czyli rozkręcony będzie robił za przedni i tylny panel :) Na przednim panelu po prawej będzie więc kilkuwatowy głośnik na zawiszeniu papierowym - podobno niezły do gitary. Do tego oczywiście wyjście na normalny (większy) głośnik. Zobaczymy jak to się sprawdzi, ale uważam że lepiej się nosić z małą skrzynką na narzędzia niż z komputerem stacjonarnym (jeśli porównać wielkość).
Transformator zamówiłem za 20pln!!! w małej firmie - zrobię im reklamę jak odbiorę i będzie działać :)
BTW wiecie może gdzie w Wawie dostanę włącznik nożny do efektu?
c.d.n.
Są pisaki lepsze i gorsze i Ty chyba trafiłeś na ten gorszy :( Ja mam pisak i spisuje się świetnie, nie podam Ci teraz nazwy, bo nie pamiętam ale zobaczę jak będe w domu i postaram się napisac co jaki to dokładnie. (jeśli w ogóle Ci się to przyda...)
Skrobać żyletką ? A nie masz denaturatu itp. ?
Polecam metodę termotransferową z papierem kredowym, naprawdę bardzo dobre efekty można uzyskac małym kosztem a pisakiem poprawiamy tylko niedociągnięcia (miejsca gdzie toner się odkleił lub jest go za mało).

karczoch
-
-
Posty: 15
Rejestracja: 20 sty 2006, o 11:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: wieści z frontu II

Postautor: karczoch » 26 sty 2006, o 15:16

Polecam metodę termotransferową z papierem kredowym, naprawdę bardzo dobre efekty można uzyskac małym kosztem a pisakiem poprawiamy tylko niedociągnięcia (miejsca gdzie toner się odkleił lub jest go za mało).[/quote]

Jak to się robi??? tym papierem???
ja użyłem zwykłej kalki :) i nie byłoby może pięknie ale by było jakbym pomalował dobrym pisakiem (za ten badziew zapłaciłem 19zł)
myślałem żeby wyskrobać tam gdzie wyszło za grubo a nie żeby zmyć całość, ale jak się dowiem jak zrobić Twoją metodą to polecę acetonem technicznym po całości :)

RcTomek
-
-
Posty: 357
Rejestracja: 18 lip 2005, o 17:28
Lokalizacja: Głogów / Wrocław

Postautor: RcTomek » 26 sty 2006, o 16:09

Zobacz w EdW 3/2004 str. 58 :wink:
Świetna metoda. Polecam. Dla zachęty dodałem zdjęcie płytki wykonanej przy pomocy papieru kredowego:
Załączniki
PCB.jpg

Awatar użytkownika
dsrecordss
-
-
Posty: 300
Rejestracja: 30 lip 2004, o 16:08
Lokalizacja: Żory
Kontaktowanie:

Postautor: dsrecordss » 26 sty 2006, o 21:26

Witam,
Gdzie zamówiłeś trafo? Bede robił lampowca i zastanawiam się gdzie zamówić;) Toral wszak zdrożał ostatnio...

karczoch
-
-
Posty: 15
Rejestracja: 20 sty 2006, o 11:19
Lokalizacja: Warszawa

wieści z frontu III

Postautor: karczoch » 27 sty 2006, o 10:45

Witam,
Gdzie zamówiłeś trafo? Bede robił lampowca i zastanawiam się gdzie zamówić;) Toral wszak zdrożał ostatnio...
transformersa ;) zamówiłem w:
http://www.edel.com.pl/
nie pisałem wcześniej gdzie bo ma być za tydzień gotowe i nie wiem jak wyjdzie, no ale skoro nie możecie się doczekać... :)
rozmawiałem z człowiekiem przed chwilą - możesz do niego zadzwonić, choć prezyznał się bez bicia że wielkiego doświadczenia z trafami do lampiaków to nie ma. Tak więc raczej trafa do wzm gitarowych niż hajendowych.
a z Torala mail przyszedł dziś - po tygodniu - że mogą zrobić za 30+12 wysyłka

a c.d. wieści z frontu Znalazłem wczoraj na śmietniku telewizor philips - trochę już rozszabrowany ale płytka była no i się wkurzyłem bo sporo potrzebnych części kt kupiłem w poniedziałek miałbym za free :567: tak więc wylutowywałem co się da i trochę dłubałem przy obudowie
BTW z tą termometodą za dużo zachodu -nie będę się doktoryzował żeby zrobić płytkę 4X8cm

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 27 sty 2006, o 11:55

Jak robisz coś od podstaw to proponuję zawsze lutować nówki części chyba, że czegoś naprawdę nie masz i nie możesz dostać itp. to wtedy odzysk :)
Z metodą termotransferu jest bardzo prosto, bierzemy kartkę papieru kredowego i drukujemy lustrzane odbicie które przykładamy do płytki (od strony miedzi ;) ) i żelazkiem "prasujemy" dłuższą chwilę (nie ustawiać na maxa. żelazka) po tym zabiegu płytka odstyga i wkładamy ją do letniej wody i czekamy aż papier nasiąknie, jak już będzie widać, że nasiąknął cały (po około 3-5 min) zacząć odklejać powoli papier uważnie, tak aby tonera nie powyrywać :)
Może to brzmi trochę skomplikowanie ale tak naprawdę to bardzo prosta (jednak wymagająca trochę wprawy) czynność ktora naprawdę otwiera drzwi do wykonywania prawie profesionalnych płytek w domu i to tanim kosztem.

RcTomek
-
-
Posty: 357
Rejestracja: 18 lip 2005, o 17:28
Lokalizacja: Głogów / Wrocław

Postautor: RcTomek » 27 sty 2006, o 12:16

Na www.toroidy.pl oferowali mi trafo TS80VA PRI:230V SEC: 250V (0,15A) + 6,3V (7A) w konfiguracji AUDIO hi-end - 80,00 PLN netto + 22% VAT/szt.
Cytat:
"Wykonanie "AUDIO" jest dedykowane dla zastosowania we wzmacniaczach mocy i innych urzadzeniach audio wysokiej klasy. Trafo takie posiada dodatkowo ekranowanie magnetyczne i elektryczne jest w calosci lakierowane, posiada srodek zalany zywica, wykonane jest w oparciu o wysokiej klasy elementy. Gwarantuje to bezglosna prace i najwyzsze parametry elektryczne."
Były w ofercie także zwykłe trafa za ok. 36zł. Co o tym myślicie ?

karczoch
-
-
Posty: 15
Rejestracja: 20 sty 2006, o 11:19
Lokalizacja: Warszawa

wieści z frontu - cz kolejna ;)

Postautor: karczoch » 27 sty 2006, o 16:09

Jak robisz coś od podstaw to proponuję zawsze lutować nówki części chyba, że czegoś naprawdę nie masz i nie możesz dostać itp. to wtedy odzysk :)
Z metodą termotransferu jest bardzo prosto, bierzemy kartkę papieru kredowego i drukujemy lustrzane odbicie które przykładamy do płytki (od strony miedzi ;) ) i żelazkiem "prasujemy" dłuższą chwilę (nie ustawiać na maxa. żelazka) po tym zabiegu płytka odstyga i wkładamy ją do letniej wody i czekamy aż papier nasiąknie, jak już będzie widać, że nasiąknął cały (po około 3-5 min) zacząć odklejać powoli papier uważnie, tak aby tonera nie powyrywać :)
Może to brzmi trochę skomplikowanie ale tak naprawdę to bardzo prosta (jednak wymagająca trochę wprawy) czynność ktora naprawdę otwiera drzwi do wykonywania prawie profesionalnych płytek w domu i to tanim kosztem.
AA no tak to spróbuję - uzupełniłem tytuł żeby wszystko było jasne :)

W niedzielę po długotrwałych poszukiwaniach na Wolumenie nabyłem lampki z zapasów wojskowych ECC 83 prod NRD (ma takie żółte "n") i radziecką zamiast EL do tego fajne podstawki ze sprężynkami (wszystko za 30pln) za tydzień człowiek od transformatorów ma mi przywieźć głośnikowy- został mi jeszcze tr. sieciowy który się nawija i będzie komplet.
A jak ktoś będzie kupował to niech uważa na upiornego dziadka z szyldem lampy - nie chciał powiedzieć co ma potem się wyzłośliwiał na koniec zaczął się wydzierać a za 1 lampę chciał 25zł!

[ Dodano: 02-02-2006, 09:05 ]
Trochę zmieniłem koncepcję - zrobię tradycyjne kombo z panelem na górze. To pod wpływem takiego zielonego maleństwa ze strony 18w community :) Wymiary dam takie same, czyli 14x8x7 cali Jeden kłopot że lampy są na płytce i muszą być do góry. Zastanawiam się nad głośnikiem czy dołożyć drugi ruski na papierowym zawieszeniu, czy też wstawić jakiś jeden większy? najlepsze byłoby jakieś jajo czyli elipsa. no i cały czas czekam na nawinięcie trafa.
A na zwałce w mojej fabryce znalazłem b ładną blachę alu Będzie bjuti panel a jeszcze zostanie ;)
c.d.n

6 lutego
po wczorajszej wizycie na Wolumenie przybyły mi 3 lampy EL 84 (dwie radzieckie wojskowe i jedna NRD z 1957) no i oba transformatory edel sieciowy i zatra TG 5/1 podobno zamiennik za TG 5/46/666 tak więc dziś spróbuję odpalić
Skrzynkę robiłem w sobotę - wyszło 37x21(wys)x20 - więcej kombinowania niż samej roboty dziura na potencjometry będzie na górze zaraz za głośnikiem bo inaczej całe ciepło z lamp szło by na nie.
Tu moja rada: jak ktoś z tego zestawu będzie robił kombo to niech nie wlutowuje podstawek na płytkę tylko niech dolutuje od spodu płytki kable i wyprowadzi na lampy wiszące w dół w podstawkach przykręconych do obudowy

8 lutego
wczoraj wycyganiłem skaj brązowy i szary od mojej ulubionej Cioci :) Niestety do domu wróciłem o 23ciej znowu nici z montażu :x

10 lutego
no tym razem trochę do przodu, zrobiłem listwę na potencjometry - w zestawie jest płytka w którą można je wlutować ale wtedy są za blisko - potencjometry z dzióbkami nie dadzą się obracać. Wogóle im dłużej to robię tym bardziej widzę, że montaż lampiaka na płytkach drukowanych to nie jest dobry pomysł. Płytki są po taniości jak najmniejsze a elementy się grzeją. Jak bym go robił teraz to po prostu siakaś płytka z kołkami i obudowa a na tym pająk.

14 lutego
cholera mnie bierze ale nie mam kiedy się zabrać! głupoty w samochodzie się psują - oprócz migacza i lusterka jeszcze wycieraczka się ukręciła - ale mniejsza z tym.
robię skrzynke i znowu inna koncepcja montażu wewnątrz się pojawia - trudno to opisać zresztą pewnie wyjdzie jeszcze inaczej. Nabyłem głośnik szerokopasmowy od siakiegoś telewizora w kształcie elipsy - ma do tego 97dB a więc będzie wystarczająco głośny. Dziś jak wyschnie skrzynka zamontuję wszystko w środku.

15 lutego
prace ze skrzynką się przeciągnęły - tu kolejna uwaga: Wielbiciele kąta prostego 90stopni powinni nabyć nowe kawałki sklejki. Skrzynka wykonana z 25 letnich półek ma kąty proste o zupełnie innych wartościach ;) to wymusza inną technologię skręcania takiej skrzynki. Skręcamy w taki sposób by pozostały wystające o 1-2mm kawałki i już gotową skrzynkę szlifujemy - najlepiej szlifierką oscylacyjną. Takie indywidualne pasowanie daje wystarczająco dobry efekt.

21 lutego
no cóż sporo obowiązków, ale codziennie pomalutku naprzód - są już wszystkie otwory w maskownicy na potencjometry. Żeby było równo trzeba wiercić mniejszym wiertłem i rozpiłowywać iglakiem - kto ma wiertarkę kolumnową nie musi :) zamontowałem też trafo sieciowe - może dziś się uda zrobić coś więcej?

27 lutego
powolutku i do tego pierwsze problemy - na stronie ogólnej zadałem pytanie o okablowanie gniazd wejściowych i kondensator - kto wie niech poratuje. Zamontowałem potencjometry gniazda i przełączniki, wzmocniłem skrzynkę, zacząłem kablowanie Do montażu oprócz wkrętów i śrubek przydaje się pistolet klejowy Uciążliwe jest wlutowywanie na płytki ekranowanych kabli - są sztywne a środkowa żyła składa się z kilku nitek kt lubią się rwać - tak więc 2 przełączniki będą poł skrętką a tylko ten najdalszy będzie poł ekranem.

Wróć do „DIY - Do It Yourself”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 30 gości