Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Lampowy preamp

Tomekk
-
-
Posty: 12
Rejestracja: 26 kwie 2004, o 14:15

Lampowy preamp

Postautor: Tomekk » 10 lis 2005, o 12:29

Postanowilem się pochwalić częścią mojego "zestawu grającego" Jest to preamp wykonany na lampach PCL86 według opisu zamieszconego w Elektorze nr 6,7,8 2000. Oryginalnie w układzie były uzyte lampy ECL86, ale ja miałem tylko takie. Zmieniłaem obwód żarzenia i nic ponadto wychodząc z założenia, że jak bedzie coś nie tak, to zobacze jakieśa ewentualne różnice pomiedzy lampami i skoryguje punkty pracy. Ponieważ efekt był zdecydowanie zadawlający to pozostało tak jak jest. Układ jest wyposażony w mechaniczny przełacznik 3 wejść i układ opóźnionego włączania napięcia anodowego zrobiony na uC PIC12F675. Wzmacniacz pracuje w układzie OTL i może byc jednocześnoe wzmacniaczem słuchawkowym.
Ukłąd jest zasilany stabilizownym napięciem anodowym +300V.
Preamp "napędza" bardzo dobry wzmacniacz na HEXFET'ach który zbudowałem wg. opisu z polskiej wersji Elektora z 94 roku. Kolumny to Tannoy M2. Całośc brzmi naprawde dobrze :)
Załączniki
DSCN0074.JPG
widok ogolny
DSCN0078.JPG
płytka wzmacniacza
DSCN0075.JPG
otwarty.....
DSCN0076.JPG
zasilacz....
DSCN0079.JPG
tył....

RcTomek
-
-
Posty: 357
Rejestracja: 18 lip 2005, o 17:28
Lokalizacja: Głogów / Wrocław

Postautor: RcTomek » 10 lis 2005, o 16:07

Ile Cię to wszystko kosztowało ?

Tomekk
-
-
Posty: 12
Rejestracja: 26 kwie 2004, o 14:15

Postautor: Tomekk » 12 lis 2005, o 18:23

Ile Cię to wszystko kosztowało ?
Trafo zasilajace TELTO na zamowienie 70PLN
Lampy 3..5PLN/sztuka
obudowa kupiona kiedys w ARMELu ok 60PLN
Pozostałe elementy nie wiecej niż 50PLN (łącznie z potencjometrem ROHM)
Razem ok 190PLN
Mozna zrobic samemu obudowe bedzie taniej
Wzmacniacz pracuje tez jako wzmacniacz słuchawkowy (OTL). Pomierzyłem go trochę i wyszło mi pasmo przenoszenia ze spadkiem 3dB ok 300kHz, przebieg prostokątny 10kHz praktycznie bez zniekształceń. Jednak poza tym łącznie ze wzamniaczem mocy na hexfetach daje zestaw grający dynamicznie, ale miękko. Dla mnie rewelacja.

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 13 lis 2005, o 11:10

Bardzo fajnie to zrobiłeś, podoba mi się.
Nie przekombinowane i estetyczne.
Gratulacje ! :564:

Jest jeszcze prośba, załaczysz może schemat ?

P.S. Załączajcie schematy do swoich projektów... (to taka mała prośba przy okazji ;) )

Tomekk
-
-
Posty: 12
Rejestracja: 26 kwie 2004, o 14:15

Postautor: Tomekk » 14 lis 2005, o 12:54

Bardzo fajnie to zrobiłeś, podoba mi się.
Nie przekombinowane i estetyczne.
Gratulacje ! :564:
dzięki :)
Jest jeszcze prośba, załaczysz może schemat ?
W załacznikach schemat jednego kanału przedwzmacniacza i zasilacza +330V. Jak juz powiedziałem ja zasiliłem układ napieciem +300V (zmieniona wartośc diod Zenera)
Żarzenie lamp prądem stałym o napięciu +15V. Ujemny biegun tego napięcia uziemiony
Załączniki
preamp_val.JPG
przedwazmacniacz jeden kanał
preamp_zas.JPG
zasilacz stablizowany +330V

michalxb
-
-
Posty: 167
Rejestracja: 11 gru 2004, o 16:03
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

Postautor: michalxb » 1 kwie 2006, o 12:02

Bardzo fajne
Estetycznie i poprostu ładnie,
mam tylko pytanie odnośnie obudowy,
skąd ją wziołeś??

Pozdrawiam.
Michał M.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 1 kwie 2006, o 12:24

mam tylko pytanie odnośnie obudowy,
skąd ją wziołeś??
Ile Cię to wszystko kosztowało ?
(...) obudowa kupiona kiedys w ARMELu ok 60PLN ...

Awatar użytkownika
Sova
-
-
Posty: 510
Rejestracja: 10 lis 2003, o 21:43
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontaktowanie:

Postautor: Sova » 6 kwie 2006, o 12:40

Widzę, że wielką popularnością cieszą się lampy - to dobrze, ja je bardzo lubie, a najbardziej ich niecodzienny wyglad i ładne brzmienie.

adigrzelczak
-
-
Posty: 24
Rejestracja: 9 kwie 2005, o 15:41
Lokalizacja: Boguszów - Gorce

Postautor: adigrzelczak » 6 kwie 2006, o 19:30

Bardzo fajna konstruk - respect :564: Mam taką małą prośbę: mógłbyś podesłać artykuł z elektora na maila byłbym bardzo wdzieczny. Jak nie masz to może chociaż płytki drukowane prześlesz:) Mój e-mail: adigrzelczak@wp.pl

[ Dodano: 24-10-2006, 20:04 ]
Ja mam z nim prblem - za duze napiecie stale na wyjsciu. Nie zmontowałem układu zabezpieczającego ale zdaza sie ze wlacza sie układ zabezpieczajacy kolumny we wzmacniaczu. Miernik pokazuje napiecie wahajace sie 0-1V i skacze. Dodam ze w zasilaczu anodowym sa 3 diody zenera po 110V dajace teoetycznie 330V. Ja niestety mam zbyt male napiecie na uzwojeniu tranzsormatora i mam 306V. Moze powinienem wsadzic 3 diody po 100V?No i nie podoba mi sie ze elektrolity sa na wyjsciu. Wiecej nic mi nie przychodzi do głowy.

Tomekk
-
-
Posty: 12
Rejestracja: 26 kwie 2004, o 14:15

Postautor: Tomekk » 3 lis 2006, o 13:01

Ja mam z nim prblem - za duze napiecie stale na wyjsciu. Nie zmontowałem układu zabezpieczającego ale zdaza sie ze wlacza sie układ zabezpieczajacy kolumny we wzmacniaczu.Miernik pokazuje napiecie wahajace sie 0-1V i skacze.
Popatrz na układ- po włączeniu zasilania ładują sie kondensatory wyjściowe od poprzez rezystor na wyjściu do masy. W tym czasie na wyjsciu może sie pojawić składowa stała - u mnie napięcie stałe mierzone miernikiem na wyjściu jest przez kilka sekund, a potem znika. Żeby uniknąć jakichś problemów najpierw właczam preaamp a po chwili dopiero wzmacniacz mocy - trudno taka uroda tego rozwiązania. W stanie ustalonym nie ma juz z tym żadnego problemu - chyba że twoje kondensatory maja duza upływność.
Dodam ze w zasilaczu anodowym sa 3 diody zenera po 110V dajace teoetycznie 330V. Ja niestety mam zbyt male napiecie na uzwojeniu tranzsormatora i mam 306V. Moze powinienem wsadzic 3 diody po 100V?
napięcie na wejściu stabilizatora powinno nyc przynajmniej kilkanaście V wyższe niż napięcie stabilizacji. Jeżeli na wejściu masz 306V i 3 diody po 110V to efekt stabilizacji jest żaden. Zmień diody na 2x110V + jedną ok 60V. Na wyjściu bedziesz miał ok 280V - tez wystarczy.
No i nie podoba mi sie ze elektrolity sa na wyjsciu. Wiecej nic mi nie przychodzi do głowy.
To zmień na foliowe - jezeli takie dostaniesz. Mozna tez spróbować zrównoleglić elektrolity kondensatorami MKP o pojemności 470n...1u /630V - oczywiście jezeli brzmienie z elektroliytami na wyjsciu ci nie odpowiada.

ja w miedzyczasie zmieniłem lampy na ECL86 ( z PCL86) i wg subiektywnej oceny dzwiek jest jeszce lepszy.
Dodatkowa uwaga: preamp musi się "wygrzać" - pracuje wtedy zdecydowanie lepiej. Prowdopodobnie po pewnym czasie pracy "pod napięciem" uformuja sie kondensatory elkektrolityczne.
Poza funkcja preempa wzmacniacz bardzo dobrze sie spisuje jako wzmacniacz słuchawkowy, ale słuchawki powinny byc wysokoomowe. Ja uzywam polskich słuchawek SD426 o impedancji 600omów

adigrzelczak
-
-
Posty: 24
Rejestracja: 9 kwie 2005, o 15:41
Lokalizacja: Boguszów - Gorce

Postautor: adigrzelczak » 8 lis 2006, o 10:32

Dziekuje bardzo. Ze stałym napieciem juz sobie poradziłem. Wystarczyło połączyć środkowy odczep podstawki pod lampę do masy (zastosowałem podstawki do chassis).Jeszcze zmienie diody w zasilaczu anodowym i koniec. A preamp naprawde brzmi ładnie:D

muda44
-
-
Posty: 1
Rejestracja: 11 gru 2006, o 10:57
Lokalizacja: Gaworzyce

Postautor: muda44 » 12 gru 2006, o 00:19

Kilka lat temu zrobiłem kompletny wzmacniacz na właśnie PCL86. Jako trafo wyjściowe dałem TG4. Miało toto 4W i bardzo ładnie grało.
Czy ma ktoś z Was moze skany z opisem tego przedwzmacniacza? Bardzo bym prosił na
muda44@o2.pl.

Wróć do „DIY - Do It Yourself”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 63 gości