Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Uzwojenie silnika bebna video

Awatar użytkownika
Agrest
-
-
Posty: 129
Rejestracja: 7 maja 2003, o 21:31
Lokalizacja: Szczecin

Uzwojenie silnika bebna video

Postautor: Agrest » 21 mar 2017, o 10:54

Witam,
Szukam schematu uzwojenia silnika napędzającego bęben magnetowidu. Oglądam ten silnik, próbuję mierzyć i nie mogę z nim dojść do ładu. Nie chodzi mi, żeby go naprawić. Jest sprawny. Chcę z niego zrobić prądnicę. Wiem, że prądnica z krokowca nie jest zbyt efektywna. Jednak nie potrzebuję dużo energii. Tyle, żeby przez noc naładować telefon. A dużą zaletą są dla mnie pięknie chodzące łożyska. Tylko muszę rozkminić do których drucików podłączyć diody i w jaki sposób. Nie piszę jaki to model, bo chyba wszystkie są podobne. W razie potrzeby załączę zdjęcie silnika.
PozdrA

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty: 1520
Rejestracja: 30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja: Kielce

Re: Uzwojenie silnika bebna video

Postautor: ACeK » 21 mar 2017, o 13:38

Obrazek To jest silnik 3-fazowy polaczony w gwiazde nic wiecej. Sprobuj poszukac pdf od ukladu scalonego ktory nim steruje Obrazek

Awatar użytkownika
Agrest
-
-
Posty: 129
Rejestracja: 7 maja 2003, o 21:31
Lokalizacja: Szczecin

Re: Uzwojenie silnika bebna video

Postautor: Agrest » 22 mar 2017, o 07:18

To znaczy, że jednak silniki bębnów bywają różne. Bo o sterowniku BA6415AFS od mojego Sony piszą, że to 2-phase stepper motor driver. A sam silnik ma uzwojenie nawinięte na ośmiu biegunach. Tylko dziwnie połączone, bo pięć kolejnych po sobie biegunów w jeden sposób, a trzy kolejne w inny sposób. Jak będę przy tym silniku, to mu zrobię zdjęcie.

Edit:
Do sieci trzeba mieć pewien margines braku zaufania, bo w innym miejscu napisali, że ten driver to "two phase full wave motor driver (for cylinder)". Zatem wygląda, że masz rację. Przykładowe zdjęcie jest tu:
http://www.remcomplekt.ru/cat_info.php?idi=45665&idn=23
I źle zapamiętałem różnice w połączeniach uzwojeń.
Przykładowa aplikacja drivera:
https://www.google.pl/search?q=BA6415AF ... ORuZ_YKxEM:
Usunę wszystkie elementy z płytki drukowanej i spróbuję czerpać prąd z miejsc, gdzie driver miał nóżki 2-24 i 3-21. Ciekawi mnie jeszcze "ząbkowana" ścieżka drukowana dookoła silnika. To jakiś feedback do mierzenia prędkości obrotowej?
PozdrA

Wróć do „Serwis urządzeń elektronicznych”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości