Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Naprawa sterownika zamka centralnego Carprotect Scorpio

zique
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 26 paź 2016, o 11:33

Naprawa sterownika zamka centralnego Carprotect Scorpio

Postautor: zique » 26 paź 2016, o 11:44

Witam wszystkich,

Piszę, ponieważ zalała mi się centralka sterująca Carprotect Scorpio. Zanim odtworzę układ na nowej płytce, chciałbym w pełni zrozumieć zasadę jego działania.

Przeszukałem Internet i fora, ale nie mogę znaleźć odpowiedzi na pytanie w jaki sposób jest ograniczany czasowo impuls zamykania / otwierania zamka centralnego przez tranzystory ? ( siłownik master po przesunięciu do pozycji otwarty / zamknięty cały czas zwiera do masy więc silnik siłownika nie zatrzymuje się).

Z tego co rozumiem to cewka przekaźników zmieniających polaryzację silnika siłownika master, jest rozłączana od masy przez układ tranzystorów i kondensatorów ? Proszę jeżeli ktoś jest w stanie o wytłumaczenie mi zasady działania takiego układu na poniższym przykładzie lub o jakieś informacje które pozwolą mi zrozumieć co to za układ.
schemat 1.jpg
schemat 2.jpg
Dzięki i Pozdrawiam !

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty: 1520
Rejestracja: 30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja: Kielce

Re: Naprawa sterownika zamka centralnego Carprotect Scorpio

Postautor: ACeK » 28 paź 2016, o 13:59

201.png
Obwod pradowy oznaczony grubsza linia.
Obrazek Tryb pracy silnikow (silownikow) zalezy od przekaznikow. Jeden musi byc zalaczony a drugi nie wtedy silniki pracuja. Sygnal zamknij/otworz z autoalarmu daje mase na emiterze co powoduje wysterowanie trazystora oraz cewki przekaznika. Na styku NO pojawia sie plus zasilania ktory przez R7 laduje kondensatory i po chwili wylacza tranzystor w tym samym czasie styk na silowniku master przelacza sie na przeciwne polozenie do masy Obrazek

Btw. poprawcie mnie jesli cos namieszalem :P

zique
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 26 paź 2016, o 11:33

Re: Naprawa sterownika zamka centralnego Carprotect Scorpio

Postautor: zique » 31 paź 2016, o 18:15

Dzięki wielkie za odpowiedź

Dokładnie o to mi chodziło. Teraz rozumiem zasadę działania zamka centralnego - dziękuję :). Zrobiłem prosty schemat wycinka układu dla innych, żeby łatwiej można było zrozumieć jak działa sterowanie przekaźnika tranzystorem. Z kondensatorem 10 mikrofaradów układ włącza się na mniej więcej sekundę, a więc wystarczająco długo żeby otworzyć / zamknąć zamek :). Jeszcze raz dzięki wielkie za pomoc !!!
Załączniki
Automatyczne wyłączenie cewki.jpg

Wróć do „Serwis urządzeń elektronicznych”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości