Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

TV Funai wydaje dziwne dzwieki z głośnika w stanie czuwania

medes
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 18 mar 2014, o 15:27

TV Funai wydaje dziwne dzwieki z głośnika w stanie czuwania

Postautor: medes » 18 mar 2014, o 16:04

Witam
Telewizorek Funai 14d-0810 pracuje normalnie, jedynym jego mankamentem jest to że kiedy zostaje wyłączony (w stan czuwania) to z głośnika lecą trzaski i szumy. Po otwarciu znalazłem wzmacniacz fonii d2822 (tda2822)wygląda na sprawny ale pod nim i w około przygrzana płytka. Ale skoro podczas oglądania tv z dźwiękiem jest wszystko w porządku to bardziej podejrzewam jakieś kondensatory w zasilaczu która przebijają. Niestety nie posiadam oscyloskopu (niestety tylko mierny miernik i lutownica)temu potrzebuję jakieś wskazówki od czego zacząć. Szukałem już wszędzie jeżeli nie pomożecie to TV pójdzie na złom bo do serwisu to już nie ma sensu.

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: TV Funai wydaje dziwne dzwieki z głośnika w stanie czuwa

Postautor: rafal.220 » 18 mar 2014, o 16:44

Witam.

W stanie czuwania ten układ nie powinien być zasilany. (trzeba by przeanalizować schemat tego telewizora)
Na początek sprawdź czy na PCB nie robią się zimne luty. Jak już to sprawdzisz, a trzaski będą w dalszym ciągu się pojawiać, to spróbuj zewrzeć z masą wejście sygnału audio wzmacniacza celem wykluczenia jego przegrzania.

medes
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 18 mar 2014, o 15:27

Re: TV Funai wydaje dziwne dzwieki z głośnika w stanie czuwa

Postautor: medes » 18 mar 2014, o 18:57

Witam,
Już przed tym postem przeleciałem całą płytę w poszukiwaniu zimnych lutów, mimo że zrobiłem kilka poprawek nic sie nie zmieniło.
Ale jak zewrę wejscie sygnału wzmacniacza z masą to sygnał chyba zaniknie o ile sie nie myle. Dziwne dla mnie jest to że wzmacniacz jest cały czas zasilany 12v czy włączony telewizor czy czuwanie.

virgo
-
-
Posty: 58
Rejestracja: 20 lip 2012, o 20:56

Re: TV Funai wydaje dziwne dzwieki z głośnika w stanie czuwa

Postautor: virgo » 18 mar 2014, o 22:19

Zasilacz pracuje tu cały czas.
Sprawdź:
1. jakie jest napięcie na katodzie D407,
2. zewrzyj C-E Q459 - czy jest cisza? Usuń zwarcie,
3. zewrzyj C-E Q458 - czy jest cisza? Nie usuwaj zwarcia. Jeżeli:
a) są zakłócenia - wylutuj C436 - cisza?
b) cisza - usuń zwarcie C-E Q458, zewrzyj B-E Q458 - nadal cisza?

Jeżeli podasz wyniki, pomyślimy co dalej. Możesz sprawdzić, co spowoduje podmiana C819 470u. Wstaw większy, np. 1000u

medes
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 18 mar 2014, o 15:27

Re: TV Funai wydaje dziwne dzwieki z głośnika w stanie czuwa

Postautor: medes » 19 mar 2014, o 17:09

Witam,
Niestety oznaczenia elementów nie pasują do moich - chassis mojej płyty to 11AK36. Oznaczenia tranzystorków u mnie to Q100 i Q101 na lini sygnału. Dodam że podczas zakłuceń tda2822 grzeje sie niemiłosiernie.

virgo
-
-
Posty: 58
Rejestracja: 20 lip 2012, o 20:56

Re: TV Funai wydaje dziwne dzwieki z głośnika w stanie czuwa

Postautor: virgo » 19 mar 2014, o 18:02

Zgadza się - Vestel, 11AK36. Q101 też jest, ale w innym miejscu.
Obrazek

medes
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 18 mar 2014, o 15:27

Re: TV Funai wydaje dziwne dzwieki z głośnika w stanie czuwa

Postautor: medes » 19 mar 2014, o 19:43

Witam,
Dokładnie to jest schemat mojego wzmacniacza tylko problem tkwi w tym że ja nie mam tego schematu i podałem oznaczenia z płyty. Było by łatwiej gdybym mógł prosić o link do schematu bo już dużo pobrałem ale nie pasujące. Bedę mógł sprawdzić jakie jest napięcie na katodzie D407. Bo niestety we wszystkich przypadkach wycie pozostaje. Nawet wymiana zasilania z innego źródła podana bezpośrednio pod wzmacniacz nie pomogła. W tym wypadku podejrzewam jedynie sam wzmacniacz albo ja coś nie potrafie zlokalizować.

virgo
-
-
Posty: 58
Rejestracja: 20 lip 2012, o 20:56

Re: TV Funai wydaje dziwne dzwieki z głośnika w stanie czuwa

Postautor: virgo » 20 mar 2014, o 08:43

Schemat mam na dysku, więc z linkiem może być pewien problem. Mogę wysłać na maila.

Jeżeli podłączyłeś zasilanie zewnętrzne i nic nie pomogło, to już sporo wyjaśnia. Zewrzyj C-E Q459 (czy jak on się tam u ciebie zwie) i zobacz, czy jest cisza i czy scalak się grzeje.

Wróć do „Serwis urządzeń elektronicznych”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 111 gości