Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Głośnik

Durin
-
-
Posty: 1
Rejestracja: 20 lis 2013, o 13:33

Głośnik

Postautor: Durin » 20 lis 2013, o 19:28

Znalazłem w domu stare kolumny, postanowiłem je reaktywować, ponaprawiać i o ile z jedną nie było problemów to w drugiej jedna część jest zniszczona. Nie wiem co to, nie wiem do czego służy, czy polutować kolumne bez tego czy jakoś to wymienić, dlatego proszę o pomoc.

https://docs.google.com/file/d/0B66t98m ... RKdGs/edit

Na zdjęciu znajduje się płytka z działającego głośnika, a uszkodzona część (w tym drugim) to ten czarny okrąg na dole. Kształt walca, jakieś uzwojenie w środku.

Jakieś pomysły co robić?

Z góry dzięki

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Głośnik

Postautor: rafal.220 » 20 lis 2013, o 20:53

Witam
Wygląda na to że to jest zwrotnica, a ten "okrąg" to filtr dolnoprzepustowy (zwykła cewka powietrzna)
Rozwiązaniem może być policzenie ilości zwojów, oraz zmierzenie średnicy lakierowanego drutu miedzianego.
Jak ci się chce, to możesz sam nawinąć taką cewkę na podobnej szpulce (karkas)

000andrzej
-
-
Posty: 375
Rejestracja: 13 sie 2003, o 14:03
Lokalizacja: Kraków

Re: Głośnik

Postautor: 000andrzej » 1 gru 2013, o 22:50

Na tej cewce powinna być zapisana indukcyjność. Poszukaj na aukcjach, może nawet całe zwrotnice dostaniesz jakbyś znał oznaczenie tej kolumny.

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Głośnik

Postautor: rafal.220 » 2 gru 2013, o 18:44

Oczywiście indukcyjność swoją drogą. W tym przypadku spore znaczenie ma jeszcze obciążalność prądowa.
Tak ogólnie, to łatwiej jest dostać kompletną kolumnę, niż oryginalną zwrotnicę.

Wróć do „Serwis urządzeń elektronicznych”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 81 gości