Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Subwoofer aktywny Fusion nie wylacza sie sam.

TDCRservice
-
-
Posty: 41
Rejestracja: 28 sty 2013, o 03:41

Subwoofer aktywny Fusion nie wylacza sie sam.

Postautor: TDCRservice » 28 sty 2013, o 04:36

Witam ponownie.
Kolejny z moich gruchotow prosi sie o podreperowanie.
Kiedys dawno temu bowiem jakies 5 lat....dostalem subwoofer z wbudowanym wzmacniaczem.
Przy przenoszeniu go uslyszalem ze lata w nim jakas czesc.
Wyciagnelem latajaca luzem srubke :o
Okazalo sie ze juz za pozno bo zrobila zwarcie gdzie miala je zrobic i po zawodach....

Od tej pory wzmacniacz pozostaje permanentnie wlaczony, czyli jak odlacza sie sygnal seterowania REM to nie robi to zadnej roznicy.

Czy jesli zrobie fotke ukladu to ktos byl by w stanie ztwierdzic czy zlokalizowany przez ze mnie scalak jest ukladem zalacz/wylacz? Jest ich tam chyba 6 czy 8 i kazdy po okolo £10 wiec nie chce w ciemno wymieniac wszystkich bo to wykluczy oplacalnosc sprzedania subwoofera bo tlko po to chce go naprawic by sie go pozbyc i zrobic miejsce na konstrukcje wlasna.

Pozdrawiam Sebastian.

Awatar użytkownika
ECC88
-
-
Posty: 408
Rejestracja: 23 paź 2009, o 15:28
Lokalizacja: Köln

Re: Subwoofer aktywny Fusion nie wylacza sie sam.

Postautor: ECC88 » 28 sty 2013, o 07:36

Zapodaj dokładne fotki to może uda się coś wymyślić. (także stronę ścieżek)
Jakiego typu jest ten sygnał REM? Tak jak w samochodowych wzmacniaczach napięciowy czy jaki?

TDCRservice
-
-
Posty: 41
Rejestracja: 28 sty 2013, o 03:41

Re: Subwoofer aktywny Fusion nie wylacza sie sam.

Postautor: TDCRservice » 28 sty 2013, o 14:54

Dzis wieczorkiem po pracy to rozgrzebie i wrzuce fotki. Tak sygnal jest normalny nisko amperowy 12V czyli standardowe sterowanie z radia zalaczajace dane urzadzenie dodatkowe.
Bardzo dziekuje za odpowiedz :)

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Subwoofer aktywny Fusion nie wylacza sie sam.

Postautor: rafal.220 » 28 sty 2013, o 17:18

dostalem subwoofer z wbudowanym wzmacniaczem.

A czy to jest urządzenie pracujące w samochodzie ? (zasilanie 12V)
Jeśli tak, to prawdopodobnie REM może wzbudzać przetwornicę, bądź końcówki mocy... (w zależności od typu oraz budowy urządzenia)

TDCRservice
-
-
Posty: 41
Rejestracja: 28 sty 2013, o 03:41

Re: Subwoofer aktywny Fusion nie wylacza sie sam.

Postautor: TDCRservice » 28 sty 2013, o 19:27

Tak to subwoofer aktywny (czyli z tym malym badziewnej jakosci wburowanym wzmacniaczem) samochodowy. Za pare chwil zrobie fotki tylko musze wykrecic wzmacniacz i go rozbroic na czesci.

TDCRservice
-
-
Posty: 41
Rejestracja: 28 sty 2013, o 03:41

Re: Subwoofer aktywny Fusion nie wylacza sie sam.

Postautor: TDCRservice » 28 sty 2013, o 20:15

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Subwoofer aktywny Fusion nie wylacza sie sam.

Postautor: rafal.220 » 28 sty 2013, o 20:53

No cóż, ale te zdjęcia są zbyt mało szczegółowe...
Widzę tu przetwornicę napięcia.
Prawdopodobnie sygnał REM wzbudza scalak od przetwornicy
Należy przeanalizować ścieżki tego wejścia REM (jeśli po drodze znajdują się dodatkowe podzespoły, to trzeba je pomierzyć )

TDCRservice
-
-
Posty: 41
Rejestracja: 28 sty 2013, o 03:41

Re: Subwoofer aktywny Fusion nie wylacza sie sam.

Postautor: TDCRservice » 28 sty 2013, o 20:59

Czyli scalak wyglada za element wykonawczy rozumiem, nie te male tranzystorki?

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Subwoofer aktywny Fusion nie wylacza sie sam.

Postautor: rafal.220 » 28 sty 2013, o 21:19

Zapewne scalak steruje mosfetami (napędza przetwornicę)
Co do układu REM, to mogą brać w tym udział dodatkowe elementy (rezystory, diody, a czasem nawet tranzystory)
Tego typu scalaki mają specjalne wejście które powoduje "wybudzenie bramek wyjściowych"
Ze względu na typ scalaka są różne metody realizacji funkcji REM, dlatego też nie mając dokumentacji trzeba prześledzić ścieżki, oraz pobadać odpowiednie elementy znajdujące się po drodze za nim stwierdzisz iż jest uwalone wejście scalaka...

Awatar użytkownika
magikjl
-
-
Posty: 145
Rejestracja: 4 lis 2012, o 12:53

Re: Subwoofer aktywny Fusion nie wylacza sie sam.

Postautor: magikjl » 28 sty 2013, o 21:36

Jak jest oznaczenie na scalaku z ostatniego zdjęcia, to napisz jakie i zrób lepsze zdjęcie ścieżek od gniazdka rem do scalaka(twoje 4 zdjęcie) i ścieżek z ostatniego zdjęcia od scalaka do kabelka.

TDCRservice
-
-
Posty: 41
Rejestracja: 28 sty 2013, o 03:41

Re: Subwoofer aktywny Fusion nie wylacza sie sam.

Postautor: TDCRservice » 28 sty 2013, o 23:40

OK, jutro to ogarne.
Bardzo wam dziekuje panowie za wsparcie. Jestem w szoku ze mimo iz mam widoczne braki i nie mam praktyki nie mowicie mi ''idz do servisu jak nie masz pojecia'' tylko wrecz za reke mnie prowadzicie co i jak.Na elektrodzie juz dawno bym pewnie bana dostal hehehe

Ja zajmuje sie samochodami na codzien, jesli bedziecie potrzebowali pomocy to sluze rada, a jak nie to mam wsparcie innych mechanikw i razem zawsze cos wymyslamy zeby usunac problem;)

Dzieki jeszcze raz :)

TDCRservice
-
-
Posty: 41
Rejestracja: 28 sty 2013, o 03:41

Re: Subwoofer aktywny Fusion nie wylacza sie sam.

Postautor: TDCRservice » 30 sty 2013, o 15:14

Ok, sprawdzilem wszystko po drodze i trzyma wartosci. Oprocz kondensatorow bo moj multimetr nie ma opcji ich badania (musze sobie sprawic taki porzadniejszy do kondow i indukcyjnosci), doszedlem do scalaka i nie ma on zadnych przajsc za wyjatkiem wejscia sygnalu REM na pin 7 patrzac od lewej u dolu i wychodzi on na 1 patrzac od lewej od dolu. Czy tak ma byc? to jest TL494CN wydaje mi sie ze sie upiekl :?
Przed i za wszystko jest ok.

Awatar użytkownika
magikjl
-
-
Posty: 145
Rejestracja: 4 lis 2012, o 12:53

Re: Subwoofer aktywny Fusion nie wylacza sie sam.

Postautor: magikjl » 30 sty 2013, o 15:50

7 to jedna z mas
TL494 jest włączany prawdopodobnie pin 4 - musi się pojawić masa. Jeśli jest masa cały czas na tym pinie, to przetwornica się nie wyłącza. Pewnie jest tam tranzystor, sterowany przez rezystor - emiter do masy, kolektor do pin 4, baza przez rezystor do REM, ale może być bardziej rozbudowane. To tylko przypuszczenie.
Lepsze zdjęcie ścieżek i części od REM do TL494 może coś pomoże.

Dodano po namyśle:
Jeśli przetwornica działa, to na 99,9% TL się nie upiekł.

TDCRservice
-
-
Posty: 41
Rejestracja: 28 sty 2013, o 03:41

Re: Subwoofer aktywny Fusion nie wylacza sie sam.

Postautor: TDCRservice » 30 sty 2013, o 15:54

Tak caly sub dziala jak powinien, tylko po odjeciu mu sterowania REM czy to wylaczajac radio czy to manualnie odejmujac kabel to on wciaz zre aku co dyskwalifikuje go w kwestji sprzedazy bo wiadomo jaki dym by z tego wyszedl :D
Juz zamowilem scalak na ebay. Mozna bylo jedynie 5 sztuk kupic za £1.19 czyli jakies 6zl.
Da sie jakas charakterystyke tego scalaczka znalezc? Tak tylko pytam bo jak 4 mi zostana to wiedzial bym do czego sie kiedys moga przydac.

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Subwoofer aktywny Fusion nie wylacza sie sam.

Postautor: rafal.220 » 30 sty 2013, o 16:42

Tak podejrzewałem że to może być TL494...
jeśli chcesz dokumentację tego scalaka to poszukaj np. tutaj http://www.elenota.pl/?search=tl494

Sprawdź czy pin 13 jest powiązany z REM. Jeśli nie to sprawdź czy jest jakiś układ odcinający zasilanie TL494.
Ostatecznie do tego celu może być wykorzystany jeden z dwóch wewnętrznych wzmacniaczy TL494

Wróć do „Serwis urządzeń elektronicznych”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 46 gości