Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Radio CB TTi 770

kapral
-
-
Posty: 42
Rejestracja: 8 sty 2011, o 21:28
Lokalizacja: stalowa wola

Radio CB TTi 770

Postautor: kapral » 13 lis 2012, o 16:09

Witam wszystkich!
Prosił bym o pomoc, w temacie CB TCB-770.Dostałem to radyjko i już go testowałem.Jak się okazało jest słaby zasięg odbioru.Nadawanie jest dobre.Wskaźnik nadawania pokazuje kreseczki do końca,natomiast odbiór tak do 300m słychać dobrze a przy oddalaniu się nadającego, kreseczki odbioru spadają w dół, aż do braku odbioru.Nadawanie słychać na odległość do 1 km, może i więcej,ale tak do 1km żeśmy z kolegą testowali, oddzwaniając telefonicznie.Antena to Hustler nie oryginalna,ale wszystko sprawdzałem czyściłem i stroiłem.SWR anteny 1.4 ,można by jeszcze lekko przyciąć.Co może być przyczyną takiego odbioru? Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
ECC88
-
-
Posty: 408
Rejestracja: 23 paź 2009, o 15:28
Lokalizacja: Köln

Re: Radio CB TTi 770

Postautor: ECC88 » 13 lis 2012, o 17:06

Czułość odbiornika zniknęła ??? :D
Poszukiwanie błędu lub strojenie tego odbiornika wymaga Generatora W.cz. Częstościomierza, i najlepiej Oscyi.
Nie znając układu z doświadczenia, to strojeniem na ucho i wyczucie można jeszcze więcej narobić sobie kłopotów.
Słaby odbiór jest na AM i FM :?
Tutaj dodam schemat:
Załączniki
tti_tcb_770_sm_sch.pdf
(1.31 MiB) Pobrany 773 razy

kapral
-
-
Posty: 42
Rejestracja: 8 sty 2011, o 21:28
Lokalizacja: stalowa wola

Re: Radio CB TTi 770

Postautor: kapral » 13 lis 2012, o 18:17

Dzięki za odpowiedź. Dostrajałem tylko antenę reflektometrem,a w odbiorniku nic nie ruszałem.Posiadam jeszcze miernik częstotliwości ..560.Tak,odbiór jest słaby na AM I FM. Może jakieś sugestie zaznaczyć na schemacie gdzie szukać usterki, może ktoś miał taką przyczynę?

Awatar użytkownika
magikjl
-
-
Posty: 145
Rejestracja: 4 lis 2012, o 12:53

Re: Radio CB TTi 770

Postautor: magikjl » 13 lis 2012, o 20:44

Po pierwsze zmień antenę na próbę. Często jest tak, że antena jest uszkodzona, albo po prostu marna. Szczególnie, jeśli są to anteny typu zwartego i są krótkie. Zakładam, że pokrętło regulacji RF Gain na przednim panelu jest ustawione na maksymalną czułość.
Co do Grzebania w radiu również odradzam, jeśli nie masz większego pojęcia. Jeśli na wszystkich kanałach masz jednakowo słaby odbiór, mogły się rozstroić filtry p.cz. To te przy filtrze kwarcowym 10,695MHz( L108) i ceramicznym 455kHz (L109). Jeśli wymiana anteny nie poskutkuje, można lekko - podkreślam lekko +-90 stopni pokręcić rdzeniami, najlepiej plastikowym stroikiem na wymiar nacięcia(żeby nie miał za dużego luzu, bo rdzeń może pęknąć). Bez przyrządów i wiedzy nie wolno kręcić rdzeniami w generatorze VCO - zazwyczaj w metalowym ekranie( L301 i L302) - pozostałych też bym nie ruszał, bo możesz "rozjechać" całe radio, a przywrócić bez przyrządów będzie trudno.

Dodano po namyśle:
Co do miernika częstotliwości, możesz sprawdzić, czy nadawanie stoi w "0", - kanał 4, częstotliwość nadawania 27,000MHz, jeśli będzie 27,005MHz, to znaczy, że trzeba radio przestroić, dostosować, bo w Polsce używamy częstotliwości z 0 na końcu.

kapral
-
-
Posty: 42
Rejestracja: 8 sty 2011, o 21:28
Lokalizacja: stalowa wola

Re: Radio CB TTi 770

Postautor: kapral » 26 lis 2012, o 18:29

Witam .Dziękuję magikjl za bardzo praktyczną i fachową odpowiedź. Wszystko jasno wytłumaczone jak należy. Pokrętło RF Gain jest ustawione na maksymalną czułość.Co do anteny to jaka by była najlepsza do tego radyjka? Gdy przekręcam pokrętło SQUELCH w prawo że szum zanika to i nie słychać odbioru, a jak słychać szum po skręceniu w lewo to słychać czysto.Tylko cały czas musi być na na szum żeby był odbiór. Pokrętło Squelch jest tylko lekko w prawo.Czy to normalne, tak ma być w tym radyjku? Co do nadawania to jest mocny sygnał do końca kresek i stoi na 0.

Awatar użytkownika
magikjl
-
-
Posty: 145
Rejestracja: 4 lis 2012, o 12:53

Re: Radio CB TTi 770

Postautor: magikjl » 29 lis 2012, o 21:17

Witaj
Trochę mnie nie było.
Pokrętło SQUELCH to blokada szumów, jeśli będziesz miał dobrą antenę, na pewno ci się przyda - będzie można "wyciąć" niechciane stacje. Co do anteny, napisz gdzie i jak chcesz ją zamontować. Jeśli chcesz mieć dobry zasięg, i krótką antenę, to polecam ci takie, które mają cewkę w środku i nie są zwarte, jeśli mogą być długie to po prostu niech będą długie. Antena o której pisałeś, jest słabiutka i zrobiona chyba tylko po to, żeby się radyjko przy nadawaniu nie spaliło. BARDZO WAŻNYM ELEMENTEM ANTENY SAMOCHODOWEJ JEST RÓWNIEŻ MAGNES. Nie tylko jego rola sprowadza się do utrzymania anteny, ale również jego średnica wpływa na poziom sygnału. Anteny, które nie posiadają fizycznie podłączonej przeciwwagi(masy - w uproszczeniu) muszą posiadać mocne sprzężenie pojemnościowe ze sztuczną ziemią( w dużym uproszczeniu karoserią samochodu). Inaczej sygnał tak odbierany jak i nadawany jest marny. Jeśli masz warunki, możesz sam zrobić antenę testową 1/4fali z drutu i sznurka, ale musisz mieć do dyspozycji w okolicy radia jakieś drzewo, trochę kabla RG58 lub podobnego (50 OHm) i wtyk do radia. Odcinasz 2 kawałki drutu miedzianego - jak najgrubszego, może być w izolacji - po 2,70m długości. Jeden łączysz do przewodu gorącego(środkowa żyła RG58), drugi drut do ekranu, wiążesz to sznurkiem, żeby się nie rozerwało. Drugi koniec druta, który jest podłączony do żyły gorącej wieszasz na sznurku na drzewie, niech sobie całość swobodnie zwisa. Antena jak ta lala. Dla polepszenia impedancji, możesz dolny drut odchylić np. następnym sznurkiem od pionu, ale w ten sposób nadajesz antenie kierunkowości w stronę odchylenia. Nie wiem, czy będziesz to robił, ale może się komuś przyda.

Co do samochodów, to najlepiej antenę byłoby podłączyć na stałe, wiercąc otwór - najlepiej w dachu. Ale to w tych czasach mało realne przedsięwzięcie:). Złote lata CB już minęły.
Pozdrawiam

TDCRservice
-
-
Posty: 41
Rejestracja: 28 sty 2013, o 03:41

Re: Radio CB TTi 770

Postautor: TDCRservice » 28 sty 2013, o 16:55

Widze ze magik JL masz bardzo szeroka wiedze w dziedzinie. Ja rowniez liznelem nieco CB, ale takiej szczegolowej wiedzy pozazdroscic.

Awatar użytkownika
magikjl
-
-
Posty: 145
Rejestracja: 4 lis 2012, o 12:53

Re: Radio CB TTi 770

Postautor: magikjl » 28 sty 2013, o 19:14

Dziękuję, służę radą, jeśli tylko będę mógł. Wiele lat się tym zajmowałem hobbystycznie, potem zawodowo, a elektronika dalej jest pasją i daje chleb:). Pozdrawiam

kapral
-
-
Posty: 42
Rejestracja: 8 sty 2011, o 21:28
Lokalizacja: stalowa wola

Re: Radio CB TTi 770

Postautor: kapral » 28 sty 2013, o 20:52

Witam.
Ja tej anteny jeszcze nie zrobiłem,elementy już mam ,tylko przewodu muszę kupić kilka metrów. A tak po prostu to zima mnie zaskoczyła i na drzewo ośnieżone nie będę wychodził ale gdy tylko śnieg stopnieje to będę eksperymentował. Bardzo pomocna rada. Pozdrawiam.

CELTOR
-
-
Posty: 12
Rejestracja: 25 wrz 2013, o 09:43
Lokalizacja: Toruń
Kontaktowanie:

Re: Radio CB TTi 770

Postautor: CELTOR » 26 wrz 2013, o 19:43

Witam

Wiele razy trafiałem na radia z pokręconymi cewkami - przeważnie efekt przestrajania z "5" na "0". Po sprawdzeniu działania syntezera, do radia podłączam generator sygnałowy na którym ustawiam poziom sygnału wyjściowego na ok -40dBm stopniowo go obniżając aż do uzyskania wartości bliskiej w specyfikacji sprzętu CB. W międzyczasie robię kolejne regulacje i pomiary. Niestety przy bardzo "pokręconym" sprzęcie trzeba trochę posiedzieć aż się wszystko zestroi :)

Wróć do „Serwis urządzeń elektronicznych”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 47 gości