Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

TV Panasonic TX-29pm11p uszkodzony 2sc5905 i 3xmiganie diody

wizjo
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 1 wrz 2011, o 17:46

TV Panasonic TX-29pm11p uszkodzony 2sc5905 i 3xmiganie diody

Postautor: wizjo » 1 wrz 2011, o 17:47

Witam w/w odbiornik był naprawiany rok wcześniej z tą samą usterką(przezemnie)
wymiana q551 oraz elektrolitu 220µ/400v(wyciekał elektrolit) pomogły i odbiornik działał rok czasu bez problemu

obecnie podobna usterka odch. H:
spalony q551 i x3 miganie diody.
po podmiance z zapasów(poprzednich) tranzystorka(2SC5905) bez zmian Q551(2scc5905) odrazu spalony.

W tej chwili nie jestem wstanie podać w jakich kierunkach jest zwarty/przebity bo go wylutowałem i wylądował w koszu.

Zacząłem więc szukać dalej zmierzyłem napięcie Q551 B =140v
test z żarówką :
po wylutowaniu q551/podłączeniu zarówki i włączeniu zasilania zarówka zapala się na 20sekund później wyłącza i znów miganie x3 czerwonej diody

W trakcie tych 30 sekund mogę włączać i wyłączać tv z pilota dowoli(zarówka gasnie i się zaświeca)

po pozostawieniu w na "włączonym" jw i pózniej tylko miganie diody x3
Ktoś pomoże mi się nakierować czego szukać dalej ?

Od czego zacząć ? A może miał ktoś podobny problem?

W razie potrzeby posiadam schemat tego telewizora.
pozdrawiam jacek

UPDATE. Ponieważ to mój 1 post pragnę Wszystkich gorąco powitać

wizjo
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 1 wrz 2011, o 17:46

Re: TV Panasonic TX-29pm11p uszkodzony 2sc5905 i 3xmiganie d

Postautor: wizjo » 3 wrz 2011, o 07:33

Podbijam temat. sprawa dla mnie dość pilne. Mogę prosić o sugestię co dalej zrobić ?

Marian B
-
-
Posty: 192
Rejestracja: 27 sty 2008, o 16:37
Lokalizacja: Szczecinek

Re: TV Panasonic TX-29pm11p uszkodzony 2sc5905 i 3xmiganie d

Postautor: Marian B » 4 wrz 2011, o 16:46

Tranzystor końcowy linii uszkadza się z reguły gdy są nie prawidłowe warunki jego pracy, a więc gdy jest nie prawidłowe jego wysterowanie, lub nie prawidłowe obciążenie.
Proponuję na początek bardzo dokładnie sprawdzić wszystkie lutowania zarówno po stronie sterującej (szczególnie lutowana nóżek transformatorka sterujacego), jak i wszystkich kondensatorów impulsowych znajdujących sie w obwodzie kolektora, a także przelutować wyprowadzenia transformatora linii. Dokładne sprawdzenie, to znaczy ponowne przelutowanie nie oglądając się na to, że luty wyglądają "poprawnie". Kondensatory, a także elementy indukcyjne (dławiki, transformatory) drgają w czasie pracy, połączenia lutowane uszkadzają sie, pomimo że wyglądają dobrze. Następnym krokiem jest sprawdzenie na mierniku pojemności wszystkich kondensatorów impulsowych współpracujących z transformatorem linii, a w szczególności kondensator "powrotów" w obwodzie kolektora (rzędu 8,2 do 10 nF/2kV) często może stracić pojemność, co skutkuje natychmiastowym uszkodzeniem tranzystora. Gdy brak miernika pojemności trzeba poprostu te kondensatory powymieniać.
Następnym krokiem jest sprawdzenie/podstawienie transformatora WN.
Może też być złe wysterowanie wychodzące z procesora, ale zdarza się to bardzo rzadko, częściej na drodze od procesora do tranzystora wspołpracującego z transformatorkiem sterującym.
Mogą też być uszkodzone cewki odchylające. Sprawdzenie, to podłączenie innych cewek H bez zdejmowania starych z kineskopu (na ekranie będzie pionowa kreska).Przy podstawianiu cewek odchylających trzeba zwrócić uwagę na to czy są właściwe, to znaczy czy od telewizora "50Hz", czy "100Hz". Marka telewizora nie istotna.

wizjo
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 1 wrz 2011, o 17:46

Re: TV Panasonic TX-29pm11p uszkodzony 2sc5905 i 3xmiganie d

Postautor: wizjo » 5 wrz 2011, o 07:52

Dzięki wielkie za podpowiedzi. Sprawa wygląda tak. Wszystkie luty poprawione w okolicach hot'a/trafa/cewek. zasilacz sprawdzony wszystkie napięcia systemowe stabilne i w normie. Ponieważ nie mam miernika pojemności powymieniam dzisiaj kondensatorki bo to nie problem a koszt praktycznie żaden(sprawdzałem i mam je na "stanie" tzn nówki z zasobów piwnicznych) jedynie powrotny kupię więc wydatek j/w. trafo WN sprawdze na końcu
Dzisiaj poinformuje o wynikach. Serdecznie Dziękuję ci za sugestie.(kond.powrotów.)


UPDATE: no i dzisiaj nie powymieniam kondensatorów bo nie zdązyłem do sklepu. Kontaktowałem się ze znajomym i mówił że na rynku jest dużo "malowanek"-"fałszywek" 2scC5905. Ja kupiłem je w sklepie elektronicznym 10zł za sztukę ale znajomy mówił ze ze sklepu zaliczył 10sztuk pod rząd zjaranych i zgupiał o co chodzi bo wszystko posprawdzane i w normie a tranzystorki jarało jeden po drugim.Nawet TV/HW nie zdązyło wstać tylko odrazu zwarcie. Po podmiance na tranzystorek kupiony w pewnym źródle(u lewandowskich) TV wstało bez zająknięcia i żadnych dodatkowych zabiegów. Załączam schemat tego tv. Mogę prosić o dokładniejsze info. Przepraszam ale co prawda mam doświadczenie w naprawach jakiegoś sprzętu elektronicznego ale nie TV (niestety). Będę wdzięczny za każde info. Pozdrawiam JAcek

wizjo
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 1 wrz 2011, o 17:46

Re: TV Panasonic TX-29pm11p uszkodzony 2sc5905 i 3xmiganie d

Postautor: wizjo » 8 wrz 2011, o 18:26

Witaj. Odpowiedz z placu boju dosłownie WOJNA z nowymi tranzystorami C5905 więc:
poprawiłem wszystkie luty:
* Hot
* trafo
* cewki
* tis
* trafopowielacz [/list]
koszt całkowity==>Koszt cyny

Wymieniłem:
* wszystkie kondensatory w Hocie i współpracujących "okolicach"==> Koszt 0zł(wszystko z zasobów domowych)
R713(spalony) ==> Koszt 0zł(wszystko z zasobów domowych)
Q707 (zwarty) ==> Koszt 0zł(wszystko z zasobów domowych)
c551 2kv 470pf ==> Koszt 0zł(wszystko z zasobów domowych)
c552 2kv 1nf ==> Koszt 0zł(wszystko z zasobów domowych)
c572 100v 1nf ==> Koszt 0zł(wszystko z zasobów domowych)
c581 400v 680nf ==> Koszt 0zł(wszystko z zasobów domowych)
c582 400v 560 nf ==> Koszt 0zł(wszystko z zasobów domowych)
c583/c584 2kv 5.6nf==> Koszt 0zł(wszystko z zasobów domowych)
c587 400v 33n ==> Koszt 0zł(wszystko z zasobów domowych)
c588 400v 680nf ==> Koszt 0zł(wszystko z zasobów domowych)


I się kurde zaczeło :/
Przed wlutowaniem Q551 poprawdzałem wszystko - napięcia super stabilne Trafopowielacz sprawdzałem sposobem znalezionym na forum bo nie mam testera i wyszło że sprawny.
Test z żarówka 60w wyszedł pozytywnie : TV sie włączał zarówka świeciła po 30sek telewizor elegancko przechodził w Stb.
No to wlutowałem Q551(2SC5905) start i w 1sekunde zdechł. sprawdziłem wysterowanie poprawne. napięcia poprawne (oscyloskop ma do mnie dojechać jutro)
ale co tam. kupiłem tego 5 szt (nie bede mówił gdzie bo nie chche robić antyreklamy) i Uwierzcie żaden z tych c5905 nie zadziałał dłuzej niż sekundę. Zjarane wszystkie. Wkurzyłem się nieźle/poszukałem w zasobach znalazłem BU 2025AF co prawda słabszy ale z pewnego zródła. Wkładam i kurde TV wstał bez zająknięcia od razu. Co prawda grzeje się jak głupi bo ma tylko 8A( i 200ns) lecz po 5H wygrzewania wszystko działa jak należy.Zero problemów geometria ok. Napięcia ok.

Dzisiaj do mnie dojedzie BUH1015 które według forum stosujecie z powodzeniem w tych TV
A może macie na zbyciu (PEWNY) lub podacie PEWNE zródło gdzie mogę kupić 2sC5905 a nie jakieś tajskie malowanki :(


UPDATE: becnie TV pracuje na BUH1015
10H wygrzewanie potwierdziło skuteczność naprawy.
TV działa od wczoraj cały czas z powodzeniem

Wróć do „Serwis urządzeń elektronicznych”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 72 gości