Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

zegar ścienny z zakładów Predom-metron (prod układu TORAL)

fruwajec
-
-
Posty: 5
Rejestracja: 5 kwie 2011, o 17:20
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

zegar ścienny z zakładów Predom-metron (prod układu TORAL)

Postautor: fruwajec » 5 kwie 2011, o 17:41

Problem polega na tym że zegarek się rozregulował. Ma on już ponad 20 lat i do tamtego roku odmierzał czas wzorowo, aż w końcu nastały takie objawy, że przy nowej baterii spieszył nawet kwadrans na godzine, potem się normowało i w końcu zaczynał spóźniać. Zazwyczaj działał na zwykłych bateriach panasonic z kiosku. bazarowych bądź ładowanych akumulatorków nigdy nie używałem. Układ pracuje na napięciu 1,5V z ogniwa typu R14

Obecnie po włożeniu baterii zegar odmierza 75sekund w czasie normalnej minuty.

Proszę o wskazówkę czy można jakoś to wyregulować. niestety moja wiedza z tej dziedziny jest minimalna.

Widze tylko kondensator, cewkę, krzemową kostkę, coś odpowiedzialnego za częstotliwość (ma na wyciśnięty napis 8338,88 KHz), potencjometr, i takie małe coś brązowe na dwóch nóżkach,które widać na jednym foto tuż pod obudową zwojnicy... ale nie wiem jak to wszystko razem działa. Zegar ma już wartość sentymentalną i jest bardzo ładny więc zależy mi by go wyregulować...
Załączniki
DSC00217.JPG
foto1
DSC00218.JPG
foto2
DSC00219.JPG
foto3
DSC00220.JPG
foto4
Ostatnio zmieniony 5 kwie 2011, o 18:51 przez fruwajec, łącznie zmieniany 3 razy.

Xweldog
-
-
Posty: 231
Rejestracja: 16 sty 2009, o 16:40
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Xweldog » 5 kwie 2011, o 18:01

Hey
To jest zegar bazujący na starym układzie MC1210. Z datasheetem nie ma problemu, wystarczy na Googlu wypisać ten symbol i na schemacie wszystko widać. Ct to nie potencjometr tylko trymer ( kondensator dostrojczy ) i jego w pierwszej kolejności typowałbym jak sprawcę niedokładności.

fruwajec
-
-
Posty: 5
Rejestracja: 5 kwie 2011, o 17:20
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Postautor: fruwajec » 5 kwie 2011, o 18:11

przyznam że obstawiałem ten element o którym piszesz i nawet próbowałem eksperymentować pokręcając śrubką co ok 1mm przesunięcia zaczernionego obszaru, potem dokonywałem pomiaru. Niestety, zegarek jak szalał tak szaleje.... popróbuję jeszcze wyregulować tym pokrętłem trymera . może trafię...

Xweldog
-
-
Posty: 231
Rejestracja: 16 sty 2009, o 16:40
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Xweldog » 5 kwie 2011, o 18:30

Zacznij od wymiany tego niebieskiego C elektrolitycznego w szereg z cewką.
Później w kolejności:
1) trymer z zaśniedziałymi stykami, nie trzymający pojemności - najbardziej prawdopodobna przyczyna
2) kondensator z drugiej strony kwarcu
3) kwarc - nie zetknąłem się by jakiś aż tak "skakał" ale kosztują m/w 1,5zł i wymieniłbym go dla zaspokojenia ciekawości i satysfakcji
4) układ - raczej nie, to są elementy dwustanowe: działa albo nie. Jakby mu się coś przestawiło w strukturze, to zegar śpieszyłby w krotności liczby 2.

fruwajec
-
-
Posty: 5
Rejestracja: 5 kwie 2011, o 17:20
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Postautor: fruwajec » 5 kwie 2011, o 18:48

dokonałem kolejnych pomiarów i trymer nie trzyma tak jak piszesz, pomimo regulacji pośpiech jest cały czas taki sam. wymienię więc ten zwykły beczkowy kondensatorek i trymer. co do kwarcu to jestem przekonany że kwarc podobnie jak cez jeśli dostanie poprawny prąd powinien drgać zawsze tak samo, choćby przez całą wieczność... a zegar był używany w normalnych warunkach i nie był nigdy uszkodzony zamoczony itp...

000andrzej
-
-
Posty: 375
Rejestracja: 13 sie 2003, o 14:03
Lokalizacja: Kraków

Postautor: 000andrzej » 7 kwie 2011, o 17:41

... co do kwarcu to jestem przekonany że kwarc podobnie jak cez jeśli dostanie poprawny prąd powinien drgać zawsze tak samo, choćby przez całą wieczność...
Zdziwił byś się. To właśnie kwarc stabilizuje pracę układu. Kup i wymień a zobaczysz, że jak ręką odjął.

Wróć do „Serwis urządzeń elektronicznych”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 99 gości