Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

stara lampa błyskowa a lustrzanka (może fotocela?)

andrzej_jo
-
-
Posty: 23
Rejestracja: 22 maja 2004, o 23:19

stara lampa błyskowa a lustrzanka (może fotocela?)

Postautor: andrzej_jo » 26 sty 2011, o 23:00

kolejnym przedmiotem z wykopalisk jest stara lampa błyskowa niegdyś służyła dla lustrzanki analogowej Zenith
niestety poprzez wieloletnie pozostawienie jej samej sobie i prawdopodobnie jej stałe załączenie wylały się akumulatory MadeinCccp

Co do zasilania to już przeróbka została wykonana i lampa otrzymała nowe serduszko w postaci pakietu 5 akumulatorków R6 Eneloop 2000mAh i muszę powiedzieć, że bardzo ładnie mi błyska.

To też szukam sposobu na zaadaptowanie lampki do mojej lustrzanki Sony A230

spośród kilku rozwiązań, które znalazłem na internecie najbardziej bezpieczne i uniwersalne wydaje się zastosowanie fotoceli

polećcie jakiś prosty schemat działającej fotoceli a może inne propozycje dla tej lampy??? bo może akurat ktoś z Was takową już przerobił???

pozdrawiam
Załączniki
DSC01355s.jpg
oto i mój obiekt westchnień ;)

andrzej_jo
-
-
Posty: 23
Rejestracja: 22 maja 2004, o 23:19

Postautor: andrzej_jo » 31 sty 2011, o 14:01

co myślicie o tym schemacie? nada się ?
Załączniki
schemat.jpg
schemat.jpg (9.04 KiB) Przejrzano 12739 razy

andrzej_jo
-
-
Posty: 23
Rejestracja: 22 maja 2004, o 23:19

Postautor: andrzej_jo » 19 lut 2011, o 01:50

zastosowalem powyzszy schemat ale niestety alpha 230 jak sie okazuje podaje dwa blyski (pierwszy pomiarowy) nie da sie tego wylaczyc niestety, wiec fotocela wyzwala lampe zbyt wczesnie

w sumie to nie ma sensu wpisywanie tutaj postu skoro i tak nie uzyskuje zadnych podpowiedzi

nic tylko podziekowac

ht6542
-
-
Posty: 44
Rejestracja: 23 lis 2008, o 20:47
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Postautor: ht6542 » 24 lut 2011, o 12:20

Cześć,
jeśli twoja alfa wysyła dwa błyski, to po prostu poszukaj układu, który wyzwoli Ci lampę drugim błyskiem możesz skorzystać np. z tego schematu tutaj.

andrzej_jo
-
-
Posty: 23
Rejestracja: 22 maja 2004, o 23:19

Postautor: andrzej_jo » 25 lut 2011, o 02:08

może się nie znam ale chyba do wykonania tego układu należy ten microchip zaprogramować?....

najlepiej by wypowiedziały się osoby, które wypróbowały konkretne rozwiązanie

link:

http://ws.ps.pl/second_flash_sync/index.html

gdzies wyczytalem ze na drugi błysk działa schemat 9.1 , tyle że tam są w sumie trzy schematy z tego co umiem wyczytać to różnią się nieznacznie bo w sumie tylko od strony "światłoczułej" tylko, że jako laik nie kumam kilki rzeczy:
D-FFa i D-FFb co to za elementy?
lista z prawej strony układów MCR22-6, czy to się właśnie tyczy D-FFa i b ?
no i w końcu czy te elementy nie wymagają programowania ?

Xweldog
-
-
Posty: 231
Rejestracja: 16 sty 2009, o 16:40
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Xweldog » 25 lut 2011, o 08:57

Te oznaczenia to są połówki podwójnej kości 4013. Nic nie trzeba programować.

ht6542
-
-
Posty: 44
Rejestracja: 23 lis 2008, o 20:47
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Postautor: ht6542 » 25 lut 2011, o 10:11

Tak, ten schemat, który Ci podałem wymaga programowania, a rozumiem że będziesz miał z tym duże problemy.

Schematy które podałeś są bardzo proste, a jeśli chodzi o układy D-FFa i D-FFb są to przerzutniki typu D (CD4013). Co do reszty elementów jakich będziesz potrzebował, najprościej będzie wykonać taki układ, do którego bez problemu kupisz części. A czy to będzie na diodach czy tranzystorach to jest to już pomijalne.

Spis po prawej stronie dotyczy tyrystora.

andrzej_jo
-
-
Posty: 23
Rejestracja: 22 maja 2004, o 23:19

Postautor: andrzej_jo » 28 lut 2011, o 21:50

no i zmontowałem układ ze schematu 9.1 pozycja 2
jest problem, układ nie działa, jedyne co się dzieje to przy włączaniu napięcia do układu wyzwala lampę ale nie reaguje kompletnie na błyski, macie jakiś pomysł?

btw zauważyłem, że na schemacie pin 7 jest na czerwono, niby ma iść do punktu wspólnego masy ale z kolei czerwień kojarzy się z +, jakiś błąd ? jak to rozumieć?

a tak się zastanawiam, wie ktoś które piny w gorącej stopce w alfie za co odpowiadają?

ht6542
-
-
Posty: 44
Rejestracja: 23 lis 2008, o 20:47
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Postautor: ht6542 » 1 mar 2011, o 09:57

Hej, sprawdź czy masz poprawnie wmontowane wszystkie elementy, a zacznij od diody BPW34, następnie sprawdź poprawność montażu tranzystorów i tyrystora. Mam nadzieje że pod układ CD4013 zastosowałeś podstawkę jeśli tak sprawdź napięcie na pinach 7(masa) i 14(plus). Co do koloru czerwonego to nie jest to żaden błąd, tylko konstruktor podkreślił istotne piny, na które masz zwrócić szczególną uwagę.
Najlepiej wykonaj płytkę do tego wyzwalacza, a jeśli jesteś w sprawny w lutowaniu to zaprojektuj sobie taką z elementami SMD dzięki czemu zaoszczędzisz troszkę miejsca.

A tutaj masz dokładny opis pinów alfy.

ht6542
-
-
Posty: 44
Rejestracja: 23 lis 2008, o 20:47
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Postautor: ht6542 » 8 mar 2011, o 11:51

Hej, jak tam wieści z placu boju, coś się udało zrobić czy nic.

andrzej_jo
-
-
Posty: 23
Rejestracja: 22 maja 2004, o 23:19

Postautor: andrzej_jo » 19 mar 2011, o 03:13

wiem, wiem długo się nie odzywałem. Problem jest nadal choć sytuacja się trochę zmieniła:
po zakupieniu nowej kości 4013 fotocela działa tzn reaguje na błysk ale niestety działa tylko na pierwszy błysk bez względu na pozycje switcha.

ht6542
-
-
Posty: 44
Rejestracja: 23 lis 2008, o 20:47
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Postautor: ht6542 » 20 mar 2011, o 14:25

Może się tak dziać że alfa wysyła nie tylko jeden błysk, tylko całą paszkę informacji do ustawienia parametrów w aparacie. Jak masz oscyloskop to postaraj się zarejestrować informację jak jest odbierana przez diodę święcącą, czy transoptor i będziesz wiedział jaki czas opóźnienia ustawił na pierwszym błysku.

Franek
-
-
Posty: 46
Rejestracja: 24 lut 2006, o 21:34
Lokalizacja: Ustroń

Postautor: Franek » 20 mar 2011, o 17:12

Zrobiłem pomiary błysku aparatu FinePix 6500. Na wejście oscyloskopu podłączyłem bezpośrednio zwykłą niebiską diodę LED jako czujnik błysku. Skalę pionową ustawiłem na 0,1V/działkę, skalę poziomą na 100ms/działkę. Po błysku pojawiły się 2 'szpilki' odległe od siebie ok. 80ms. Druga 'szpilka' (domyślam się że to ten właściwy błysk oświetlający obiekt fotografowany) była niższa o ok. 20%.

Wróć do „Serwis urządzeń elektronicznych”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 40 gości