Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

TELEWIZOR KOLON GOLDSTAR KCT 002

kapral
-
-
Posty: 42
Rejestracja: 8 sty 2011, o 21:28
Lokalizacja: stalowa wola

TELEWIZOR KOLON GOLDSTAR KCT 002

Postautor: kapral » 8 sty 2011, o 21:56

Witam Wszystkich!
Jestem nowy na tym forum dla tego proszę o wyrozumiałość i przychylność. Problem mam taki. Tv kolon jak w temacie nie włącza się przy użyciu włącznika jak i pilota.Przy załączeniu kontrolka świeci i jakiś czas od załączenia słychać w głośniku szum po chwili cichnie, ale kontrolka nie gaśnie, gdy wybierze się program na pilocie kontrolka gaśnie. Nic też nie daje dłuższe przytrzymanie wyłącznikiem.Nadmienię że wymieniłem wyłącznik i dalej nic. Czytałem już podobne tematy ale główni nie dotyczyło togo co ja mam i tego tv. Schemat mam do Goldstar.Proszę o pomoc szanownych Fachowców o pomoc gdzie szukać przyczyny od czego zacząć.

Marian B
-
-
Posty: 192
Rejestracja: 27 sty 2008, o 16:37
Lokalizacja: Szczecinek

Postautor: Marian B » 9 sty 2011, o 14:37

Na początek warto sprawdzić pracę zasilacza, a więc, czy są prawidłowe napiecia na jego wyjściach, czy zmieniają się po włączeniu ze stanu stb do stanu pracy, i w jakim zakresie. Ogólnie warto zacząć od wymiany/sprawdzenia wszystkich kondensatorów elektrolitycznych po pierwotnej stronie przetwornicy.
Następnie sprawdzić najlepiej i najszybciej za pomocą oscyloskopu czy są sprawne kondensatory filtrujące napięcia po wtórnej stronie przetwornicy. Robi się to w ten sposób, że przykłada się końcówkę oscyloskopu np. do diody "produkującej" napięcie 12V, powinna być prosta kreska. Jeżeli są widoczne jakieś przebiegi zmienne, kondensator filtrujący to napięcie do wymiany. W ten sposob należy sprawdzić wszystkie napięcia wyjściowe z zasilacza. Gdy brak oscyloskopu, niestety pozostaje żmudna metoda podstawiania elementów.

kapral
-
-
Posty: 42
Rejestracja: 8 sty 2011, o 21:28
Lokalizacja: stalowa wola

Postautor: kapral » 9 sty 2011, o 19:54

Dziękuję za odpowiedź Marianowi B. Oscyloskopu nie posiadam bo jestem amatorem w tej dziedzinie, mam tylko miernik uniwersalny, ale dobrze że mam podpowiedź co działać na początek a gdy nie będzie odbioru tv będę pytał dalej.

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 10 sty 2011, o 14:43

Mocno podejrzewane kondensatory elektrolityczne w przetwornicy - strona pierwotna jak i wtórna. Masz schemat? To wklej na forum.

kapral
-
-
Posty: 42
Rejestracja: 8 sty 2011, o 21:28
Lokalizacja: stalowa wola

Postautor: kapral » 10 sty 2011, o 22:37

Dziękuję wam wszystkim za waszą pomoc i przychylność do mojej prośby.Tv dzisiaj już naprawiłem dzięki waszym fachowym i trafnym przypuszczeniom. A mianowicie przyczyną były niesprawne 2 kondensatory elektrolityczne C801 i C805. Po wyciągnięciu kondensatorów i sprawdzeniu ich wlutowałem nowe i po załączeniu tv ruszył. Coś jest jeszcze z kolorami, na początku jak podłączyłem antenę to był czrno-biały obraz, ale zacząłem ustawiać jaskrawość pilotem i się poprawiło tylko że jak by za dużo było żółtego a nie ma czerwonego koloru.Ale to może kwestia ustawień, może się coś po przestawiało, po tej naprawie.Co na ten temat sadzicie?.Ogólnie jestem bardzo zadowolony. Jeszcze raz wam dziękuje! End. Pozdrawiam.
Załączniki
Kolon CKT-9745, CKT-9742, CKT-9822, CKT-9825.zip
(447.89 KiB) Pobrany 383 razy

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 11 sty 2011, o 00:16

Sprawdź napięcia na katodach RGB na płytce kineskopu. A jak nie, to być może zimne luty w nogach scalaka - dekoder PAL.
A jak sygnał z AV? Też bez koloru czy b/w?

kapral
-
-
Posty: 42
Rejestracja: 8 sty 2011, o 21:28
Lokalizacja: stalowa wola

Postautor: kapral » 13 sty 2011, o 21:19

Witam wszystkich ponownie. Trochę to trwało zanim się odezwałem z odpowiedzią ale nie mogłem wcześniej. Dopiero dzisiaj wziąłem się za sprawdzanie co z tymi kolorami w tv, i znalazłem tak jak mi podpowiadał End. Przyczyną wyświetlania nie wszystkich kolorów a szczególnie czerwony i zielony były zimne luty na płytce kineskopu. Już jest wszystko w porządku, kolory wszystkie są i obraz w tv jest super. Dziękuję bardzo za fachowe wsparcie. Cieszę się że są tacy ludzie którzy z serca chcą się podzielić swoim doświadczeniem i wiedzą. Bardzo przydatny program Forum Elektroniki Praktycznej. Pozdrawiam.

Wróć do „Serwis urządzeń elektronicznych”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości