Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Odbiornik TV

Awatar użytkownika
GB
-
-
Posty: 35
Rejestracja: 14 maja 2004, o 18:49
Lokalizacja: Wrocław

Odbiornik TV

Postautor: GB » 25 lip 2010, o 18:46

Mam pewien problem z OTV polegający na tym, że po włączeniu obraz po kilku min. stawał się coraz bledszy ale ostry i dobrej jakości. Bywało też po kilkudziesięciu minutach było jw. Aha, nie jestem serwisantem OTV i nie mam praktyki! "Wycziłem" jednak, że coś jest nie tak w obwodzie żarzenia. Powyciągałem złącza i cokół z okolic kineskopu. Obraz się pojawił dobry, ale losowo niekiedy po kilku, czasami po kilkudziesięciu minutach a nawet kilku godzinach obraz się zazieleniał się ale dobrej jakości. Mierzyłem napięcie żarzenie kineskopu i było od 6,23 do 6.35. Podejrzewam, że kineskop bywa okresowo niedożarzony. Ale chciałbym aby ktoś bardziej kompetentny w tej materii się wypowiedział?
Może są jeszcze po drodze złącza w obwodzie żarzenia na których są spadki napięcia?

Awatar użytkownika
GB
-
-
Posty: 35
Rejestracja: 14 maja 2004, o 18:49
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: GB » 27 lip 2010, o 19:07

Faktycznie, był zimny lut w żarzeniu kineskopu. Ale problem z zielonym kolorem pozostał.
Tzn. po kilkudziesięciu minutach od włączenia TV obraz ma znacznie za dużo zielonego koloru. Na początku jest wszystko OK.

Xweldog
-
-
Posty: 231
Rejestracja: 16 sty 2009, o 16:40
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Xweldog » 28 lip 2010, o 10:07

Hey
Tło czarno-białe ustaw na wygrzanym TV. Daj mu pograć z pół godziny i wtedy zmniejsz green. Po włączeniu przez pewien czas będzie go trochę brakowało ale za to później, przy normalnym oglądaniu powinno być OK.

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 4 sie 2010, o 10:12

Faktycznie, był zimny lut w żarzeniu kineskopu. Ale problem z zielonym kolorem pozostał.
Tzn. po kilkudziesięciu minutach od włączenia TV obraz ma znacznie za dużo zielonego koloru. Na początku jest wszystko OK.
Na PK masz chyba peerki od regulacji toru RGB, tam też wyreguluj nasycenie zielonego do odpowiedniej wartości jaką zobaczysz na ekranie.

Awatar użytkownika
GB
-
-
Posty: 35
Rejestracja: 14 maja 2004, o 18:49
Lokalizacja: Wrocław

Odbiornik TV

Postautor: GB » 4 sie 2010, o 19:06

Ja też bym podregulował tory RGB ale kineskop jest napędzany przez TEA5101A i nie ma tam żadnych potencjometrów. Może jeszcze pomierzę niektóre elementy. Ale na podstawie już zmierzonych nie widzę nic podejrzanego, no chyba, że scalak jest chory? Nie mam schematu; mam tylko schemat na bazie chassis Tx91.
Podejrzewam, że przez zimny lut w obwodzie żarzenia działa R i B straciły swoją normalną emisję i jest nierównowaga w wydajności tych katod. Jako że odbiornik TV jest leciwy będę musiał zainwestować w nowsze technologie chyba, że "pies jest gzie indziej pogrzebany".
Ale dla mnie jest to temat już tylko ambicjonalny.

Wróć do „Serwis urządzeń elektronicznych”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 42 gości