Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Starszy grundig TV - sam się wyłącza proszę o pomoc!

nowicjuszka
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 16 paź 2009, o 10:29
Lokalizacja: zza miedzy;)

Starszy grundig TV - sam się wyłącza proszę o pomoc!

Postautor: nowicjuszka » 16 paź 2009, o 10:37

Witam, od pewnego czasu, mój starszy już ,telewizor marki grundig wyłącza się w najmniej spodziewanych momentach. Zaraz po włączeniu zaczyna drżeć i migać obraz po czym telewizor się wyłącza, czasem "zaskoczy" dzięki czemu da się go oglądać przez jakieś 15 min po czym znowu się wyłącza. Początkowo winiłam za to dekoder z którym jest połączony ale to nie on okazuje się przyczyną. Z góry przepraszam za używanie potocznych zwrotów a nie terminologii fachowej;) I bardzo bardzo proszę o pomoc - jestem emocjonalnie związana z tym telewizorem, nie chciałabym od razu się go pozbywać:(

Awatar użytkownika
pikczu
-
-
Posty: 89
Rejestracja: 5 paź 2003, o 19:55
Lokalizacja: Dublin
Kontaktowanie:

Postautor: pikczu » 16 paź 2009, o 10:57

Witam
Możesz przeglądnąć płytę w środku czy niema zimnych lutów.
Druga sprawa wymian kondensatorów elektrolitów na nowe.

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 16 paź 2009, o 11:00

Witam.

W takich sytuacjach na początek trzeba sprawdzić TV pod kątem zimnych lutów.
Czyli, najlepiej szkiełko powiększające, dobre światło i "jedziemy" okolice zasilacza, strona pierwotna jak i wtórna - ogólnie zasilacz. Nie zapomnij o płytce Pk. (Pk = płytka kineskopu)
Tam gdzie znajdzie się podejrzany "zimny lut" odsysamy go i lutujemy na nowo cyną z kalafonią.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zimny_lut

Jeśli nie masz doświadczenia z elektroniką to radzę uważać na wysokie napięcie groźne dla życia.


Edit:

Kolega pikczu już mnie wyprzedził ;)

nowicjuszka
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 16 paź 2009, o 10:29
Lokalizacja: zza miedzy;)

Postautor: nowicjuszka » 16 paź 2009, o 11:31

Ślicznie dziękuję wasze rady wcielę jeszcze dziś w życie, ale dla pewności korki wyłącze;P

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 16 paź 2009, o 11:42

Ślicznie dziękuję wasze rady wcielę jeszcze dziś w życie, ale dla pewności korki wyłącze;P
Wystarczy wyciągnąć wtyczkę z gniazdka :)
Pamiętaj, że w kondensatorach może pozostać nagromadzone napięcie, które w momencie wyładowania np. na skórze też daje niezły "efekt" ;)

Awatar użytkownika
rezasurmar
-
-
Posty: 165
Rejestracja: 19 sie 2008, o 14:24
Lokalizacja: Tychy
Kontaktowanie:

Postautor: rezasurmar » 16 paź 2009, o 12:01

Znasz może model tego grundiga. Pracowałem 5lat w serwisie grundiga. Często robią się zimne luty na pionie. Elektrolitów nie trzeba pruć wszystkich, tylko te na pionie, ewentualnie w pobliżu odchylania H. Napisz jak ci drży w pionie czy w poziomie.

Awatar użytkownika
pikczu
-
-
Posty: 89
Rejestracja: 5 paź 2003, o 19:55
Lokalizacja: Dublin
Kontaktowanie:

Postautor: pikczu » 16 paź 2009, o 12:11

Pamiętaj ze kineskop jest tez naładowany jak kondensator i naprawdę daje kopa.
Tak z innej beczki kiedyś się o mało nie zabiłem w warsztacie jeszcze mojego ojca.
Grzebałem w tv a nogi trzymałem na grzejniku pod biurkiem, wtedy właśnie mnie walnęło,
krzesło na kółkach podjechało do przodu a ja uderzyłem głową o podłogę.

Awatar użytkownika
rezasurmar
-
-
Posty: 165
Rejestracja: 19 sie 2008, o 14:24
Lokalizacja: Tychy
Kontaktowanie:

Postautor: rezasurmar » 16 paź 2009, o 12:32

Jest stary serwisowy sposób na napięcie anodowe. Wypiąć kabelek z miernika, podłączyć do ekranu na kineskopie, a końcówkę wsuwasz pod grzybek z wysokiego. Przy wyłączonym telewizorze ma się rozumieć. No chyba że to jest wersja z cyfrowym sterowaniem (100Hz). Tam nie radzę robić żadnych zwarć ani przepięć, lepiej poczekać aż się rozładuje. Zresztą w tym wypadku nie musisz odpinać WN, ani płytki kineskopu zdejmować.Jedynie na kondensator w przetwornicy trzeba uważać, ale powinien się w kilkanaście minut sam rozładować. Niemcy raczej projektowali przetwornice by nie zostawały niebezpieczne napięcia zbyt długo. Tureckie wersje grundigów wchodziły w 2002-3 z tego co pamiętam, były już strasznie skopane. W środku Telestar, a tylko znaczek z grundiga. Były też starsze grundigi z płytami modułowymi. Sam mam takiego, czasem trzeba przeczyścić styki modułów, bo są srebrzone i się utleniają po kilku latach ;).Druga sprawa czy obraz skacze czy szarpie i jest postrzępiony po bokach bo jeżeli skacze tylko w pionie to prostsza sprawa, ale jeżeli go szarpie w poziomie i ma poszczępione boki to już sprawa z odchylaniem H. Wtedy nawet może być przebicie na trafopowielaczu. Dobrze przed naprawą odkurzyć dobrze telewizor w środku. Przejechać izolowanym śrubokrętem w około trafopowielacza przy włączonym tv. 'obmacać go metalowym końcem' jeżeli ma przebicie to będzie siał do śrubokręta. Wszystko oczywiście dotyczy nie cyfrowych wersji TV. Bo 100Hz potrafi wykończyć byle przepięcie.

nowicjuszka
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 16 paź 2009, o 10:29
Lokalizacja: zza miedzy;)

Postautor: nowicjuszka » 16 paź 2009, o 12:34

Model: ST 63-712 NIC/ TOP
A co do drżenia to w poziomie, w dodatku mruga obraz (przygasa).
Dziękuje za przestrogi - są dla mnie bardzo cenne, niestety nie jestem kotem życie mam tylko jedno;)

Awatar użytkownika
rezasurmar
-
-
Posty: 165
Rejestracja: 19 sie 2008, o 14:24
Lokalizacja: Tychy
Kontaktowanie:

Postautor: rezasurmar » 16 paź 2009, o 12:45

jeżeli w poziomie (czyli lewo-prawo;) to w tych modelach powyżej 21cali w okolicach trafopowielacza jest pionowo umieszczona płytka korekcji E-W. Wytuluj i przelutuj ją.Sprawdź czy żaden z kondensatorów na tej płytce nie jest spuchnięty. Wieczorem poszukam w swoich annałach serwisówki i serwisnews do tego modelu.Pozdrawiam.

nowicjuszka
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 16 paź 2009, o 10:29
Lokalizacja: zza miedzy;)

Postautor: nowicjuszka » 26 paź 2009, o 19:08

Dziękuję ślicznie wszystkim za pomoc, pomimo najszczerszych chęci po rozkręceniu tv nie znalazłam nic niepokojącego ( nic nie iskrzyło po włączeniu itd)Oddałam go w ręce specjalisty- koszt naprawy 120 zł .Telewizor działa jak nowy.

Jeszcze raz dziękuję, polecam innym te forum;)
Pozdrawiam

Wróć do „Serwis urządzeń elektronicznych”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 48 gości