Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

TV marki Siesta 3 typ M459TSO firmy Unimor-brak wizji

GROM RYSZARD
-
-
Posty: 95
Rejestracja: 26 mar 2008, o 19:21
Lokalizacja: ELBLAG

TV marki Siesta 3 typ M459TSO firmy Unimor-brak wizji

Postautor: GROM RYSZARD » 16 mar 2009, o 08:41

Witam!!!
TV po włączeniu nie odbiera żadnych programów,obraz zaśnieżony z delikatnym szumem w głośnikach.Antena sprawna sprawdzana innym odbiornikiem.Tv nie posiada możliwości programowania żadnych stacji to znaczy nie reaguje na próbę wybierania kanałów.Jakiś czas temu nie było możliwe programowanie na zakresie C-1do6 oraz S-1do5 na tych kanałach cały czas był TVN i nie można było tego zmienić.Następnie czasami na program pierwszy również samoczynnie wskakiwał TVN.
Natomiast po podłączeniu odtwarzacza dvd telewizor normalnie pracuje to znaczy jest wizja i fonia-obraz jest czysty i klarowny,jest pełne sterowanie wszystkich parametrów pilotem jak i klawiatórą na tv.
Moje podejrzenie pada na walniętą pamięć, ale nie mam pewności.
Ostatnio zmieniony 16 mar 2009, o 18:34 przez GROM RYSZARD, łącznie zmieniany 1 raz.

Xweldog
-
-
Posty: 231
Rejestracja: 16 sty 2009, o 16:40
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Xweldog » 16 mar 2009, o 15:24

Witam
Sporo wskazuje na pamięć ale może jakimś cudem to co innego. Nie pamiętam schematu tego TV ale kiedyś z jakimś miałem przypadek, że padło 33V do przestarajania varicap-ów głowicy i też dawał mylące objawy. Nie wiem, jak tu jest rozwiązane przestajanie ale może spróbuj ustalić, czy jest z 33V a jak będzie - możesz spróbować dopowiednio podpiąć jakiś potencjometr i przemieść varicap-y. Jeżeli głowica jest dobra, TV powinien się przestrajać. A wtedy raczej zostaje uPC.

GROM RYSZARD
-
-
Posty: 95
Rejestracja: 26 mar 2008, o 19:21
Lokalizacja: ELBLAG

TV marki Siesta 3 typ M459TSO firmy Unimor-brak wizji

Postautor: GROM RYSZARD » 16 mar 2009, o 18:50

WITAM!!!
Wiadomość dla Xweldog
Dziękuję za pomoc ale nie mam zielonego pojęcia w którym miejscu mam szukać napięcia 33v i nie bardzo wiem co to są te varicap-y.W miarę możliwości proszę o rozszeżenie tego tematu.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 16 mar 2009, o 23:58

Wiedza to potęga <- Żeby było jaśniej, to jest link do hasła wirikap.

Co do napięcia nie pomogę, bo nie mam schematu :619:

Edit: wyjaśnienie nieporozumienia (sprawa uściślona z userem GROM RYSZARD). Resztę postów w sprawie tej nieścisłości usuwam, by nie psuć atmosfery.
Ostatnio zmieniony 17 mar 2009, o 16:38 przez pajaczek, łącznie zmieniany 3 razy.

Marian B
-
-
Posty: 192
Rejestracja: 27 sty 2008, o 16:37
Lokalizacja: Szczecinek

Postautor: Marian B » 17 mar 2009, o 13:31

Przed wymianą pamięci warto sprawdzić, czy do głowicy dochodzi napięcie 30V
(tzw. varikapowe), gdy tego napięcia brak, nie będzie można zaprogramować
stacji.
Następnie warto wejść w tryb serwisowy i sprawdzić ewentualnie ustawić
częstotliwość p.cz. 38 MHz, oraz zakresy.
Powinny być napisy:
VHF/VHF2 _3260
VHF2/UHF _ 7988
I FREQENCY _ 38,0
Te ustawienia należy wykonać także po wymianie pamięci!!!
Wejście w tryb serwisowy:
Zewrzeć (zalutować przewodem) nóżkę 21 procesora do masy, następnie nacisnąć
i trzymać oba klawisze (jednocześnie) P+ i P- na klawiaturze lokalnej, i
włączyć telewizor wyłącznikiem sieciowym.
Pojawi się napis SERVICE MODE.
Wyjście z trybu serwisowego, wyłączyć wyłącznikiem i odłączyć n.21 od masy.
Po menu serwisowym należy poruszać się za pomocą pilota.
Jednak uważam, że poruszanie się po menu będzie trudne bez instrukcji
serwisowej, gdyż trzeba "wyczuć" które klawisze do czego służą.
A tak naprawdę, jeżeli są "trudności" z zlokalizowaniem napięcia "30V", a na dodatek nie wiadomo do czego ono jest potrzebne, to lepiej oddać telewizor do naprawy.

GROM RYSZARD
-
-
Posty: 95
Rejestracja: 26 mar 2008, o 19:21
Lokalizacja: ELBLAG

Postautor: GROM RYSZARD » 22 mar 2009, o 18:47

Witam
Sporo wskazuje na pamięć ale może jakimś cudem to co innego. Nie pamiętam schematu tego TV ale kiedyś z jakimś miałem przypadek, że padło 33V do przestarajania varicap-ów głowicy i też dawał mylące objawy. Nie wiem, jak tu jest rozwiązane przestajanie ale może spróbuj ustalić, czy jest z 33V a jak będzie - możesz spróbować dopowiednio podpiąć jakiś potencjometr i przemieść varicap-y. Jeżeli głowica jest dobra, TV powinien się przestrajać. A wtedy raczej zostaje uPC.
Witam jeszcze raz SZanownego Pana!!!
Sprawdziłem napięcia są wszystkie napięcia głowicy tj.30 v,12 v ,5 v.
Nie bardzo rozumiem jak i co mam zrobić jak będzie napięcie 33 v(zgodnie ze schematem powinno być 30 v) gdzie mam podpiąć jakiś potencjometr i przenieść varica-y.
Mam jednak podejrzenie że głowica jest uszkodzona czy można w jakiś prosty sposób ją sprawdzić?
Pozdrawiam.

GROM RYSZARD
-
-
Posty: 95
Rejestracja: 26 mar 2008, o 19:21
Lokalizacja: ELBLAG

Postautor: GROM RYSZARD » 22 mar 2009, o 18:58

Przed wymianą pamięci warto sprawdzić, czy do głowicy dochodzi napięcie 30V
(tzw. varikapowe), gdy tego napięcia brak, nie będzie można zaprogramować
stacji.
Następnie warto wejść w tryb serwisowy i sprawdzić ewentualnie ustawić
częstotliwość p.cz. 38 MHz, oraz zakresy.
Powinny być napisy:
VHF/VHF2 _3260
VHF2/UHF _ 7988
I FREQENCY _ 38,0
Te ustawienia należy wykonać także po wymianie pamięci!!!
Wejście w tryb serwisowy:
Zewrzeć (zalutować przewodem) nóżkę 21 procesora do masy, następnie nacisnąć
i trzymać oba klawisze (jednocześnie) P+ i P- na klawiaturze lokalnej, i
włączyć telewizor wyłącznikiem sieciowym.
Pojawi się napis SERVICE MODE.
Wyjście z trybu serwisowego, wyłączyć wyłącznikiem i odłączyć n.21 od masy.
Po menu serwisowym należy poruszać się za pomocą pilota.
Jednak uważam, że poruszanie się po menu będzie trudne bez instrukcji
serwisowej, gdyż trzeba "wyczuć" które klawisze do czego służą.
A tak naprawdę, jeżeli są "trudności" z zlokalizowaniem napięcia "30V", a na dodatek nie wiadomo do czego ono jest potrzebne, to lepiej oddać telewizor do naprawy.
Witam!!!
Oczywiście sprawdziłem jest napięcie głowicy 30 v.
W trybie serwisowym ustawiłem napisy zgodnie z tymi które Pan podał,ale nie stety nic się nie zmieniło (oczywiście udało mi się zciągnąć skruconą i.s. do mojego TV).
Moje podejrzenia padają na uszkodzoną głowicę ale nie wiem jak się zabrać do jej sprawdzenia.
Pozdrawiam.

Marian B
-
-
Posty: 192
Rejestracja: 27 sty 2008, o 16:37
Lokalizacja: Szczecinek

Postautor: Marian B » 22 mar 2009, o 22:53

Najlepszą metodą, jest metoda podstawiania, niestety. Ale znowu, przed wymianą warto głowicę rozebrać, i polutować możliwie wszystko, łącznie z masami. Czasami się udaje. Gdy to nie pomoże, to wymiana układów scalonych (SMD), jakich,nie wiem, bo są różne typy głowic. Przeważnie uszkadza się preskaler TSA..., lub SDA... . Do takiej próby/naprawy głowicę można wlutować do telewizora za pomocą przewodów o długości około 20 cm.

GROM RYSZARD
-
-
Posty: 95
Rejestracja: 26 mar 2008, o 19:21
Lokalizacja: ELBLAG

Postautor: GROM RYSZARD » 25 mar 2009, o 16:18

Najlepszą metodą, jest metoda podstawiania, niestety. Ale znowu, przed wymianą warto głowicę rozebrać, i polutować możliwie wszystko, łącznie z masami. Czasami się udaje. Gdy to nie pomoże, to wymiana układów scalonych (SMD), jakich,nie wiem, bo są różne typy głowic. Przeważnie uszkadza się preskaler TSA..., lub SDA... . Do takiej próby/naprawy głowicę można wlutować do telewizora za pomocą przewodów o długości około 20 cm.
Witam ponownie!!!
Zanim zabiorę się za rozbieranie głowicy SK 0103 firmy SALCOMP prosiłbym o pomoc w sprawie rezystancji w gnieżdzie antenowym ponieważ u mnie wynosi ono około 2.5 oma.Na mój rozum jest ono zdecydowanie za małe czy przypadkiem nie występuje jakieś małe zwarcie?
Sprawdzałem u kolegi na innym typie tv multimetrem na zakresie max i nie wykazał wogóle rezystancji.
Pozdrawiam.

Marian B
-
-
Posty: 192
Rejestracja: 27 sty 2008, o 16:37
Lokalizacja: Szczecinek

Postautor: Marian B » 25 mar 2009, o 22:10

Rezystancja zmierzona omomierzem na wejściu antenowym o niczym nie świadczy, gdyż jest tam podłączona ceweczka wejściowa (kilka zwoi) bezpośrednio do masy.
Są głowice z wejściem izolowanym galwanicznie od masy, ale tylko w telewizorach które mają jeden przewód sieciowy podłączony do chassis. Takie telewizory nie posiadają klasycznej przetwornicy z transformatorem oddzielającym.

GROM RYSZARD
-
-
Posty: 95
Rejestracja: 26 mar 2008, o 19:21
Lokalizacja: ELBLAG

Jak sprawdzić preskaler ?

Postautor: GROM RYSZARD » 29 mar 2009, o 18:59

Najlepszą metodą, jest metoda podstawiania, niestety. Ale znowu, przed wymianą warto głowicę rozebrać, i polutować możliwie wszystko, łącznie z masami. Czasami się udaje. Gdy to nie pomoże, to wymiana układów scalonych (SMD), jakich,nie wiem, bo są różne typy głowic. Przeważnie uszkadza się preskaler TSA..., lub SDA... . Do takiej próby/naprawy głowicę można wlutować do telewizora za pomocą przewodów o długości około 20 cm.
Witam!
W jaki prosty sposób można sprawdzić czy jest uszkodzony preskaler (nie dysponuje oscyloskopem).

Marian B
-
-
Posty: 192
Rejestracja: 27 sty 2008, o 16:37
Lokalizacja: Szczecinek

Postautor: Marian B » 30 mar 2009, o 14:52

Naprościej, i najszybciej, to poprostu wymienić na inny. Stwierdzenie uszkodzenia, bez specjalistycznego wyposażenia będzie trudne i pracochłonne. Trzeba doprowadzić zasilanie, oraz "pewne" dla danego zakresu sygnały SDA, SCL, i pomierzyć napięcia przełączane tranzystorami sterowanymi tym układem. Może też być uszkodzony któryś z tranzystorów.
Koszt nowej głowicy poniżej 100zł (około 60÷70), i przy braku wprawy, najlepiej wymienić na nową.
Osobiście, bardzo rzadko podejmuję sie naprawy głowic, gdyż jest to sprawa nie opłacalna ze wględu na nakład pracy. Chyba, że jest to droga, rozbudowana głowica z wbudowanym torem p.cz. wizij i fonii.

GROM RYSZARD
-
-
Posty: 95
Rejestracja: 26 mar 2008, o 19:21
Lokalizacja: ELBLAG

Postautor: GROM RYSZARD » 9 kwie 2009, o 07:48

Naprościej, i najszybciej, to poprostu wymienić na inny. Stwierdzenie uszkodzenia, bez specjalistycznego wyposażenia będzie trudne i pracochłonne. Trzeba doprowadzić zasilanie, oraz "pewne" dla danego zakresu sygnały SDA, SCL, i pomierzyć napięcia przełączane tranzystorami sterowanymi tym układem. Może też być uszkodzony któryś z tranzystorów.
Koszt nowej głowicy poniżej 100zł (około 60÷70), i przy braku wprawy, najlepiej wymienić na nową.
Osobiście, bardzo rzadko podejmuję sie naprawy głowic, gdyż jest to sprawa nie opłacalna ze wględu na nakład pracy. Chyba, że jest to droga, rozbudowana głowica z wbudowanym torem p.cz. wizij i fonii.
**************************************************************************
Orginalnej głowicy raczej nie dostanę a nie wiem jaki zamiennik kupić żeby nie było konieczności przeprogramowywania pamięci.
**************************************************************************

Wróć do „Serwis urządzeń elektronicznych”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 95 gości