Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

C-mac Y012 - 1 - 0 - 024 regulator problem

Malenz
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 22 sty 2009, o 10:30
Lokalizacja: Wysoka

C-mac Y012 - 1 - 0 - 024 regulator problem

Postautor: Malenz » 22 sty 2009, o 10:55

Układ nie jest tam jakimś wielkim dziełem. Obudowa prostokątna, wyprowadzenie 11 pinów w kształcie wtyczki okrągłej wpinanej do gniazda. W środku płytka na której znajdują się, przekaźnik na cewkę 24V, tranzystory, diody, 2 diody świecące( sygnalizacja stanu działania ),3 potencjometry, rezystorki, kondensatory, dwa scalaki HEF4001BP Quad 2-Input NOR-Gate - DIP-14,ab65 PP philipsa; oraz , LM324N 4* Wzmacniacz operacyjny Uin=3-30V 0 +70st.C DIP14. Reguluje on rozwijanie rolki materiału na stół wycinający materiał. Układ odpowiada na 5 fotokomórek, 2 odpowiedzialne za regulacje rozwijania wstęgi lewo prawo, reszta za działanie rozwijania. Zasilanie trafo, z trafa do prostownika cylindrycznego na 4 diodach.

W jedna stronę regulacja działa w drugą tylko przy załączeniu na pulpicie tej regulacji, ale to tylko na krótki moment taki skok i staje.
Nie podtrzymuje tej decyzji coś go rozłącza. Za regulację wstęgi odpowiedzialny jest układ C-mac Type Y012-1-0-024 z przekaźnikiem. Skubałem tam sporo czasu, inny serwisant stwierdził że ma to też związek z tym układem.

Musze to zrobić co proponujecie, co zmierzyć jak wykryć usterkę żeby ewentualnie coś wylutować błędnie działającego i przylutować sprawne części układu. Sugeruję się że to będzie wina tych bramek, ale myślę że zapytam doświadczonych. Bo może gdzieś wina leży zupełnie gdzie indziej. Załączam zdjęcia tego ustrojstwa.

I czy mogę to wylutować moim patentem, żeby zrobić z blaszki literę C, Rozgrzać nad palnikiem i wylutować wszystkie nożki za jednym razem?
Załączniki
DSC00075N.JPG
DSC00069N.JPG

Xweldog
-
-
Posty: 231
Rejestracja: 16 sty 2009, o 16:40
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Xweldog » 22 sty 2009, o 11:42

Witam
Jak długo ten moduł działał, ile ma lat ? Z praktyki podpowiem, że zacząłbym od wymiany przekaźnika.

Malenz
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 22 sty 2009, o 10:30
Lokalizacja: Wysoka

Postautor: Malenz » 22 sty 2009, o 13:14

Moduł działał w sumie może pół roku, nie jestem tego pewny. Przestał działać potem, przestał działać, potem się coś niby naprawiło postukali popukali, pogrzebali i zaczął działać chwilkę, a teraz działa na zasadzie tego chwilowego zadziałania i stop (przy załączaniu przycisku z pulpitu tej regulacji), może to być faktycznie winą tego przekaźnika wymienię go jako pierwszego, wtedy zobaczymy. Jak nie to następne podzespoły. Tyle że chyba on do czegoś innego tam jest, bo układ odpowiedzialny też jest za załączanie silnika trójfazowego, sa jeszcze 2 fotokomórki zabezpieczające przed nadmiernym rozwinięciem materiału. A ten przekaźnik posiadają jeden styk przełączny SPDT.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 22 sty 2009, o 15:52

Przestał działać potem, przestał działać, potem się coś niby naprawiło postukali popukali, pogrzebali i zaczął działać chwilkę
Sprawdź czy nie ma zimnych lutów.

Malenz
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 22 sty 2009, o 10:30
Lokalizacja: Wysoka

Postautor: Malenz » 22 sty 2009, o 22:41

Luty niby wygladają dobrze, cześć lutowana automatem, część ręcznie
Znalazłem nawet stronkę firmy, która się tym zajmuje. Jednak widzę że układ który mam do naprawy jest jakiś nietypowy, jest układem przerobionym z jakiejś gotowej już kombinacji innego układu. Widać to po lutach, przekaźnik ręcznie wlutowany, scalak LM324N, oraz przewody z pinów, oraz jeden potencjometr.

Jeden potencjometr nie wskazuje pełnych 100kOm tylko 92,8kOm 2 pozostałe 101kOm, różnica jest.


http://www.comadan.com/start.htm

ROM
-
-
Posty: 293
Rejestracja: 5 lis 2004, o 10:48
Lokalizacja: Poznań

Postautor: ROM » 23 sty 2009, o 22:51

Potencjometry to tolerancja 20% i zapewne sprawdzałeś w układzie, więc tu jest akurat ok. (jeżeli nie przerywają).

Wróć do „Serwis urządzeń elektronicznych”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 42 gości