Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Magnetowid HITACHI

wojtek19
-
-
Posty: 75
Rejestracja: 14 cze 2007, o 06:54
Lokalizacja: śląsk

Magnetowid HITACHI

Postautor: wojtek19 » 9 sty 2009, o 07:06

Witam serdecznie
Kasetę pobiera windą zjeżdza na dół a następnie ją z powrotem "wypluwa". Nawet na chwilę się nie zatrzymuje tylko od razu oddaje.
Proszę o pomoc w usunieciu tej usterki.

Awatar użytkownika
rezasurmar
-
-
Posty: 165
Rejestracja: 19 sie 2008, o 14:24
Lokalizacja: Tychy
Kontaktowanie:

Postautor: rezasurmar » 11 sty 2009, o 13:44

jaki model magnetowidu, na początek jeżeli jest to wersja starsza, proponował bym przeczyszczenie switch mode. Trzeba sobie tylko zaznaczyć w jakim był położeniu. Ewentualnie jeżeli przenoszenie napędu na mechanizm nie jest zrobione ślimakiem a paskiem gumowym to wymienić na nowy.

wojtek19
-
-
Posty: 75
Rejestracja: 14 cze 2007, o 06:54
Lokalizacja: śląsk

Postautor: wojtek19 » 12 sty 2009, o 06:59

Serdeczne dzięki za zainteresowanie.
Jest to magnetowid HITACHI model M-727E
Napęd przenoszony jest za pomocą pasków gumowych które wczoraj wymieniłem na nowe.
Nie poprawiło to sytuacji. Kasetę w dalszym ciągu "wypluwa"
Serdecznie proszę jeszcze o podpowiedź co to jest switch mode o którym kolega pisze i w którym miejscu on się znajduje.

Awatar użytkownika
rezasurmar
-
-
Posty: 165
Rejestracja: 19 sie 2008, o 14:24
Lokalizacja: Tychy
Kontaktowanie:

Postautor: rezasurmar » 12 sty 2009, o 09:31

switch mode jest to przełącznik dzięki któremu magnetowid wie w jakim jest miejscu mechanizm.Nie pamiętam dokładnie gdzie w tym modelu znajduje się switchmode, ale z regóły w wiekszości vcr, był on umieszczony bardzo blisko silnika napędzającego mechanizm, w zasadzie powinien być podłaczony do zębatki zaraz za silnikiem. Polecał bym jednak poszukać po elce dokumentacji mechanizmu. Lub dobrze jest zrobić zdjęcie za każdym razem jak sie coś odkręci. Switch mode nie powinien być mocno schowany, można go też zlokalizować po tym że pracuje w mechanizmie a wychodzą z niego kable lub wtyczka. Po dostaniu sie do switcha, i delikatnym otwarciu (jeżeli nie jest rozbieralny, tj. w hitachi stosowane były switche na takich malutkich nitach plastikowych trzeba delikatnie bardzo delikatnie poucinać lepki nitów, a po naprawie switcha można je lekko przygrzać lutownicą by trzymały) można wyczyścić styki które sie znajdują w części nie ruchomej, patyczkiem higienicznym. W przypadku gdy styki są mocno zabrudzone stosowałem metodę z jakimś malutkim płaskim śrubokrętem, gdyż styki są często srebrzone i powstaje na nich po kilku latach patyna którą trzeba delikatnie zedrzeć, smarować switcha można smarem wazelinowym, lub zwykłym kremem nivea - sprawdzone. innych kremów nie polecam.
styki w ruchomej części switch mode sa bardzo delikatne, można je spróbować wyczyścić zwykłą kartką papieru. Przykładamy po prostu do styków kartkę i używamy jej jak drobnego papieru ściernego. no chyba że mamy pod ręką papier ścierny o gradacji 1000-1500. Wtedy możemy max 2 razy przejechać po stykach. Trzeba bardzo uważać bo się łatwo wyginają.
Dodaje w załączniku 3 dokumentacje z różnych mechanizmów, sprawdź sobie który pasuje do twojego modelu.
Załączniki
Hitachi AF mechanikal.rar
(2.83 MiB) Pobrany 237 razy
Hitachi U4-decK.rar
(2.04 MiB) Pobrany 210 razy
Hitachi US-deck .rar
(1.76 MiB) Pobrany 239 razy

wojtek19
-
-
Posty: 75
Rejestracja: 14 cze 2007, o 06:54
Lokalizacja: śląsk

Postautor: wojtek19 » 17 lut 2009, o 07:59

Serdeczne dzięka za pliki. Rozebrałem cały mechanizm. Sprawdziłem i nie miałem się do czego przyczepić. Po złożeniu w dalszym ciagu przyjmuje poprawnie kasete i zaraz ją oddaje. Zwróciłem uwagę na przełącznik funkcji który znajduje się na górze po prawej stronie. Strzałka wskazywała cyfrę 2. Można go przestawiać. Nie wiem w jakim położeniu powinien on być na starcie. Może tu jest rozwiązanie. Druga sprawa to czujniki początku i końca taśmy - ich uszkodzenie powoduje że procesor nie otrzymuje właściwej informacji. Jak je sprawdzić w waunkach domowych.

Awatar użytkownika
rezasurmar
-
-
Posty: 165
Rejestracja: 19 sie 2008, o 14:24
Lokalizacja: Tychy
Kontaktowanie:

Postautor: rezasurmar » 17 lut 2009, o 09:26

czujniki miałem chyba w mojej 8 letniej karierze serwisu RTV uszkodzone tylko raz. Czasem są zakurzone wystarczy je przetrzeć.Sprawdzić można w prosty sposób włączasz video, środkowa dioda to nadawcza a boczne które są w mechanizmie widny to odbiorcze wystarczy przyłożyć miernik do odbiorczej i zobaczyć czy są jakieś zmiany jak przysłonisz nadawczą, oczywiście jeżeli nie ma żadnych przeszkód w mechanizmie, nie pamiętam czy przy wysuniętej windzie w tym modelu nic nie zasłania czujników. Co do ustawienia switchmode to powinno być to dokładnie opisane w serwis manualu, ostatnio naprawiałem taki VCR 5lat temu wiec nie pamiętam jak ma być ustawiony, chyba na 3 przy funkcji stop, ale pewny nie jestem, strzałka była na godzinie 12 jak mechanizm wózka był w środku.

wtk98
-
-
Posty: 12
Rejestracja: 2 sty 2009, o 02:56
Lokalizacja: nowy targ

Postautor: wtk98 » 22 lut 2009, o 18:15

ie
Jezeli winda napedzana jest paskiem z oddzielnego motoru to masz jeszcze czujnik konca ladowania, ktory zalacza sie jak kaseta dojdzie do samego chassis. Musi dojsc rowno do konca zkazdej strony.Sprobuj na koncu ladowania dopchnac ja reka, oczywiscie nie siluj sie z motorem, jezeli bedzie chcial ja wyrzucic to mu pozwol.I sprawdz ten czujnik

Wróć do „Serwis urządzeń elektronicznych”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 48 gości