Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

AKUMLATORKI 2700 mah.R 6,

tadeo55
-
-
Posty: 5
Rejestracja: 12 lis 2006, o 20:25
Lokalizacja: jaworzno

AKUMLATORKI 2700 mah.R 6,

Postautor: tadeo55 » 6 sty 2007, o 07:00

kUPILEM akumlatorki o pojemnosci 2700mah. Obciozam je po naladowaniu zarówko 500mah. CZAS swiecenia jest 60 minut. Wydaje mi sie ze to za malo . CZY tak ma byc ? WEDLUG mnie nie. tadeusz

MDz
-
-
Posty: 365
Rejestracja: 29 mar 2003, o 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: MDz » 6 sty 2007, o 08:56

kUPILEM akumlatorki o pojemnosci 2700mah. Obciozam je po naladowaniu zarówko 500mah. CZAS swiecenia jest 60 minut.
To co podaje się na etykietce akumulatorów to pojemnośc nominalna (oznaczana symbolem "C"). Tzn. pojemność jaką powinien się wykazać akumulator rozładowywany niewielkim prądem, liczbowo równym zwykle (zależnie od producenta) C/20 lub C/10. Zatem testowy prąd rozładowania powinien być równy np. 135mA lub 270mA.

Przy większym prądzie rozładowania akumulator "nie nadąża", płynący prąd grzeje rezystnację wewnetrzną ogniwa a jego napięcie spada szybciej niż wynikałoby to z prostego przeliczenia:

Kod: Zaznacz cały

czas=pojemność/prąd rozładowania
Jednak spadek efektywnej pojemności nie jest aż tak szybki. Nawet przy rozładowaniu prądem 1C (czyli w tym przypadku teoretycznie 2.7A) powinno się efektywnie uzyskać np. 70% pojemności nominalnej (przykład wzięty z pamięci).

W Twoim przypadku po obciążeniu prądem 500mA (ale nie 500mAh! :-) ) uzyskałeś czas rozładowania ok 1h (Dygresja: Do jakiego napiecia końcowego rozładowywałeś? Możesz przyjąć np. 1V/ogniwo). A więc odzyskany ładunek to tylko 500mAh! Oczywiście taki pomiar jest tylko przybliżony, bo napięcie ogniw spada a w ślad za nim spada prąd płynący przez rezystancję żarówki.

Widzę zatem dwie możliwości:
  • *Akumulatory przed pomiarem nie były całkowicie naładowane. Wbrew pozorom ładowanie ogniw Ni-MH wcale nie jest proste a naładowanie ich do 100% bez ryzyka uszkodzenia, wymaga dosyć skomplikowanej ładowarki.

    *Nabyłeś produkt "Made in China", któremu na etykietce nadrukowano tyle mAh ile klient chciał zobaczyć. Oczywiście bez żadnego związku z pojemnością rzeczywistą. Zwróć uwagę, że największe wartości widnieją na tanich akumulatorkach firmy krzak. Na znacznie droższych ogniwach uznanych firm raczej nie uświadczysz rewelacji.
--
MDz

Awatar użytkownika
jarek200
-
-
Posty: 64
Rejestracja: 25 lip 2004, o 20:25
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Kontaktowanie:

Postautor: jarek200 » 7 sty 2007, o 21:22

Zgadzam się zupełnie z przedmówcą, ja kiedyś chciałem posiąść wiedzę, związaną z szerokopojętą dziedziną akumulatorów, zbudowałem stanowisko do ładowania, rozładowywania z regulacją prądu napięcia itd itp, wiele godzin spędziłam na "badaniach" i niewiele więcej wiem na temat akumulatorów. To trudny i czysto praktyczny temat.

Mogę jeszcze powiedzieć, że każdy akumulator ma swoją "duszę" i musi być traktowany indywidualnie nawet jeśli kupiłeś je w tym samym sklepie, i pochodzą od tego samego producenta z tej samej serii, mogą mieć duże rozbieżności parametrów.

tadeo55
-
-
Posty: 5
Rejestracja: 12 lis 2006, o 20:25
Lokalizacja: jaworzno

akumlatorki

Postautor: tadeo55 » 10 sty 2007, o 17:02

dzieki za odpowiedz. REWELACJI nie bede mial .DAWNIEJ kupowalem polskie ak. 225 mah. J po poloczeniu 3 szt szeregowo = 3 nastepne równol. TAK uzyskalem poj. 450 mah. CZAS swiecenia zar. 3,5 v 02amp. byl 2 godz . TO byly akumlatorki.

Awatar użytkownika
PICIA
-
-
Posty: 396
Rejestracja: 5 lis 2004, o 19:28
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

re

Postautor: PICIA » 11 sty 2007, o 08:08

warto dodać że
Takie akumulatorki muszą byc za 1 razdem dobrze zaformowane!!!
podobie jak w telefonach bezprzewodowych.

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty: 1520
Rejestracja: 30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja: Kielce

Re: akumlatorki

Postautor: ACeK » 13 sty 2007, o 22:09

... CZAS swiecenia zar. 3,5 v 02amp. byl 2 godz . [fade]TO byly akumlatorki.[/fade]
Obrazek to moze zamiast zarowki zastosuj LED(y) Obrazek

Wróć do „Serwis urządzeń elektronicznych”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 34 gości