Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

problem z klasycznym video vhs

darekaxe
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 20 sie 2008, o 12:19
Lokalizacja: żelechów

problem z klasycznym video vhs

Postautor: darekaxe » 20 sie 2008, o 12:34

Po pewnym okresie nieużywania video próbowałem odtworzyć kasetę vhs (video vhs philips)
Jest głos ale obrazu albo brak a jak jest to okropnej jakości i kadry łamią się i migają
(lecą z góry na dół).
Nie mam pojęcia co się mogło stać przy ostatnim użyciu wszystko było w porządku.
Byłbym wdzięczny za poradę , darek.

Awatar użytkownika
rezasurmar
-
-
Posty: 165
Rejestracja: 19 sie 2008, o 14:24
Lokalizacja: Tychy
Kontaktowanie:

Postautor: rezasurmar » 20 sie 2008, o 14:49

zabrudzona głowica wizyjna, trzeba wyczyścić, bardzo ostrożnie, najlepiej czystym kawałkiem białek kartki (może być z ksero lub drukarki) wyciąć mniejwiecej 1.5cm pasek o długości 10-15cm, nasączyć go delikatnie izopropanolem, przytknąć do bębna wizyjnego patrząc od strony windy z prawej strony , wcześniej ustawiając rotor by część w której znajdują się czytniki była w innym miejscu (chodzi o to by przy przykładaniu nie ukruszyć delikatnych listków krzemu) następnie trzymając jednym palcem wyciętą wstążke papieru tak by jedna jej połówka leżała na statorze a druga na rotorze, delikatnie dociskamy palcem najlepiej wskazującym, a drugą ręką lub wolnym palcem obracamy bębnem - rotorem, powtarzając obroty z szczególnym uwzględnieniem miejsc w którym są czytniki krzemowe.
Następnie trzeba poczekać aż izo wyschnie dla pewności poczekać ok15minut.
Jeżeli brak ci wprawy można użyć ewentualnie nowej lub przynajmniej mało używanej taśmy i poprzewijać troche ją w przód i w tył na podglącie, czasami pomaga usunąć niewielkie zanieczyszczenia jakie mogą sie pojawić na czytnikach wizyjnych.
UWAGA czynność ta powinna być wykonywana bardzo starannie, gdyż w innym wypadku może skończyć się to uszkodzeniem czytników wizyjnych które są wykonane z bardzo kruchego krzemu w którym jest wycięcie rzędu kilku mikrometrów.
Innym powodem może być brudny tor prowadzenia taśmy, głowica na prawo od bębna wizyjnego, przez którą jest odczytywana ścieżka synchro i dzwięk w przypadku mono.
Inną kwestią może być sama kaseta.

darekaxe
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 20 sie 2008, o 12:19
Lokalizacja: żelechów

Postautor: darekaxe » 20 sie 2008, o 21:07

dzięki , zrobiłem już chyba wszystko jeśli chodzi o czyszczenie
głowicy ale zaobserwowałem że i z dźwiękiem jednak nie jest w porządku,
po prostu wygląda no to że taśma zwalnia i nie trzyma odpowiedniej
prędkości (gdy się wciśnie przewijanie to przez moment obraz jest OK) , czy jest to możliwe jako następstwo zabrudzenia jakiegoś
elementu ( przeczyściłem co się dało) ?
Czy można wymienić jakąś część odpowiedzialną za kontrolę prędkości
taśmy ?
Gdy rozebrałem i wyjąłem moduł mechaniczny to w okolicy koła
napędowego jakiś element blisko koła który "śledzi" brzeg koła
czy tam może być coś zabrudzone/uszkodzone
typ video to Philips VR471.
Z góry dziękuje darek p.

Awatar użytkownika
rezasurmar
-
-
Posty: 165
Rejestracja: 19 sie 2008, o 14:24
Lokalizacja: Tychy
Kontaktowanie:

Postautor: rezasurmar » 21 sie 2008, o 07:48

Wygląda na uszkodzoną ścieżkę synchro, czy na innych kasetach jest to samo ??
jeżeli tak to trzeba by sprawdzić oscyloskopem jak wygląda sygnał z głowicy synchro. Może być sytuacja że porpostu jest już tak wytarta że nie czyta. Czy w tym modelu są dwa napinacze taśmy czy jeden który okręca taśmę do okoła bębna bo już nie pamiętam, a z tego co wiem Philips lubował się w takich udziwnieniach.

darekaxe
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 20 sie 2008, o 12:19
Lokalizacja: żelechów

Postautor: darekaxe » 21 sie 2008, o 11:25

na wszystkich kasetach jest to samo ,napinacze są dwa ,
czy ten sygnał z głowicy można jakoś oszacować przy pomocy miernika na zakresie
napięcia zmiennego, załaczam szkic
czy ta głowica synchro jest umiejscowiona jak zaznaczyłem i czy można taką głowicę
szybko dokupić ?
Załączniki
widok z góry.JPG

Awatar użytkownika
rezasurmar
-
-
Posty: 165
Rejestracja: 19 sie 2008, o 14:24
Lokalizacja: Tychy
Kontaktowanie:

Postautor: rezasurmar » 21 sie 2008, o 11:37

dobrze zaznaczyłeś głowice synchro to ta po prawej, po lewej jest głowica kasująca
z dokupieniem może być problem w dzisiejszych czasach ;), osobiście zaopatrywałem sie w takie rzeczy na giełdzie sosnowiec-milowice. Było to 4lata temu bo już nie pracuje przy RTV, ewentualnie może być w jakimś dobrym sklepie z częsciami RTV. Możesz ewentualnie zobaczyć na elektrodzie czy są jakies informacje gdzie można zdobyć taką głowice, żadko się psuły, pamiętaj by dobrze zaznaczyć jak była ustawiona ponieważ z regulacją zawsze były duże problemy.

Wróć do „Serwis urządzeń elektronicznych”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości