Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Próbkowanie przetwornicy

dj.unitra
-
-
Posty: 1
Rejestracja: 9 paź 2007, o 12:20
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Próbkowanie przetwornicy

Postautor: dj.unitra » 9 paź 2007, o 12:58

Witam,
Posiadam monitor AOC FT700. Po włączeniu dioda zapala się na zielono po czym gaśnie i dalej już charakterystyczne cykanie. Wczytując się na forum dowiedziałem się, że to przetwornica. Wyeliminowałem możliwość zimnych lutów. Niewiele znam się na elektronice, odróżniam niektóre elementy. Nie posiadam schematu tego monitora. Podejrzewam to któryś z tranzystorów, ale nie wiem jak za to się zabrać. Bezpiecznik jest cały. W układzie zasilacza (o ile dobrze się orientuję) mam tranzystor: P9NK70Z na radiatorze, później trafo, dalej kolejny IRF 634B. Patrząc na monitor od tyłu po prawej stronie na jednym radiatorze, kolejno: TIP 122, Toshiba C5855 4:22, dalej dioda DMV 1500M, IRF 630 i kolejny IRF 630. Wiem, że to mogą też być kondensatory. Chciałbym nareperować to sam. Oczywiście proszę was o pomoc, może mieliście taki sam przypadek z tym samym rzęchem!

Awatar użytkownika
Medicus
-
-
Posty: 316
Rejestracja: 9 paź 2007, o 22:31
Lokalizacja: Londyn

Postautor: Medicus » 9 paź 2007, o 22:37

Witam wszystkich!
Najpierw musiałbyś ustalić czy wysokie masz razem z linią czy oddzielnie,
bo typowe usterki starych siedemnastek to niestety trafko, jeśli tranzystor który nim steruje jest dobry to zabezpieczenie może się właczyć ze strony kontroli Ik...
Ufff... to chyba jednak nie dla początkującego...

gavi
-
-
Posty: 218
Rejestracja: 14 kwie 2003, o 15:03
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: gavi » 10 paź 2007, o 21:50

Witam
Po pierwsze Medicus ma 100% racji - temat jest trudny i szansa na naprawę przez kogoś nie mającego doświadczenia w elektronice jest niewielka.
Może jednak trafi Ci się fuks?
Po pierwsze należy sprawdzić tranzystory mocy , najprościej omomierzem, czy któryś nie ma zwarcia.
Jako kolejny punkt polecałbym sprawdzenie omomierzem wszystkich diod prostowniczych - czy któraś nie jest zwarta.
No i ostatni prosty punkt - wymiana wszystkich lub prawie wszystkich kondensatorów elektrolitycznych. Niestety mierzenie ich bez dobrego zaplecza oraz doświadczenia mija się z celem. Jedyną sensowną metodą, - choć pracochłonną i kosztującą niewielkie ale jednak pieniądze - jest ich wymiana.
Jeśli nie uda się w ten sposób znaleźć uszkodzenia, to przyczyna tkwi głębiej i wymaga na pewno większej wiedzy niż tylko podstaw.

ixi
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 5 gru 2007, o 09:30
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

Postautor: ixi » 5 gru 2007, o 09:56

Witam
mam ten sam problem z monitorem ... te same objawy (dioda na zasilaniu się świeci i tylko tyle)
mam wielką prośbę :
macie może coś na temat tego tranzystora C5855 << nikt nie wie co to jest nie mają tego czegoś w katalogach ... pomóżcie dobrać zamiennik który można kupić w dzisiejszych czasach :611: ... albo chociaż podajcie jakieś parametry tego tranzystora to sam coś dobiorę


z góry dzięki za pomoc

pozdrawiam

gavi
-
-
Posty: 218
Rejestracja: 14 kwie 2003, o 15:03
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: gavi » 5 gru 2007, o 10:01

To jest 2SC5855 - tu masz dane:
http://pdf.elenota.pl/pdf/Toshiba/en_2s ... asheet.pdf

Kiedyś coś takiego kupowałem na giełdzie w Soltroniku

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 5 gru 2007, o 11:45

Można podmienić np. na BUH1015 i BU2525A

ixi
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 5 gru 2007, o 09:30
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

Postautor: ixi » 5 gru 2007, o 12:37

wielkie dzięki za szybką odpowiedź :)
zwykle pisze się na forum a odpowiedź dostaje się po miesiącu o ile w ogóle hehe
a tu proszę :) taka miła niespodzianka :)

dziś wieczorem lub jutro zrobię testa z zamiennikami :) ... oczywiście nie będę się :612: jak nie zadziała :)
w końcu i tak miał już wylądować na wysypisku :) ...


Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki za szybkie infio:)

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 5 gru 2007, o 13:30

Tylko weź pod uwagę, że jeśli on się spalił to nie bez powodu...

ixi
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 5 gru 2007, o 09:30
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

Postautor: ixi » 5 gru 2007, o 15:05

to fakt ... domyślam się ...

mam tylko nadzieje że to było tylko jakieś przepięcie od kurzu
albo skok napięcia w sieci energetycznej
a nie znowu pęknięta cewka ...


chociaż ostatnio naprawiałem telewizor w którym były podobne objawy co w tym monitorze i się okazało że poleciał tranzystor na wysokim i cewka wysokiego (rozsadziło ją)

do naprawy wystarczyły 2 tranzystory i Poxylina heheh (jeden tranzystorek spłoną pokazując piękne iskry w cewce na wysokim i towarzyszące temu zjawisku odgłosy pioruna) po zalepieniu dookoła cewki poxyliną i wlutowaniu drugiego tranzystora
działa już 3 tydzień (i jeszcze nic nie wybuchło) ... czyli jest ok
a też już miał iść już do śmieci ... :)

... więc jestem na razie dobrej myśli że z monitorem też się uda :)

Pozdrawiam :)

gavi
-
-
Posty: 218
Rejestracja: 14 kwie 2003, o 15:03
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: gavi » 5 gru 2007, o 15:38

to fakt ... domyślam się ...

mam tylko nadzieje że to było tylko jakieś przepięcie od kurzu
albo skok napięcia w sieci energetycznej
a nie znowu pęknięta cewka ...
Pozdrawiam :)
Kiedyś naprawiqłem monitor z tym tranzystorkiem. Po wymianie popracował dzień i padł. Po kolejnej wymianie chodził dwa tygodnie a potem juz tylko godzinę. Niestety monitor miał dodatkowe sterowanie zewnętrznym urządzeniem i nie był zamienny z niczym innym. Ostatecznie pomogła wymiana wszystkich kondziołków na płycie głównej - choć na oko były niezłe. Od tego czsu minęło dwa i pół roku, dwa upalne lata a monitor chodzi bez zarzutu włączony przez dwanaście godzin na dobę.

Wróć do „Serwis urządzeń elektronicznych”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości