Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Jak podłączyć komputer ATX w samochodzie

MariuszP

Jak podł±czyć komputer ATX w samochodzie

Postautor: MariuszP » 9 kwie 2003, o 18:10

Witam
Chcę zainstalować mój komputer w samochodzie, nie wiem tylko co lepiej zrobić: przetwornicę napięcia na 220 czy na 5v, a może są już jakieś gotowe rozwiązania? proszę o informacje na ten temat.

Gość

Postautor: Gość » 9 kwie 2003, o 19:03

Ja wiem jak to zrobić mój facet od elektro mi to wyjaśnił.
A wiec tak:
Jak masz samochód nie to ten trza wziąć siekiere i od roweru (jednośladowego) odrąbać dynamo!
E E E no i słuchaj dalej!!!!
Tako:Jak juz upie...... ta dymano to musisz jakoś na dynamo jom przyspawać do błotnika samochodowego . Potem to już tylko sprawa rezonansów i wspulnych indukcyjności wzajemno-wzajemnych aaaaaa i pamiętaj o pętli histerezy TO PODSTAWA
No i już a uważaj bo jak za szybko będziesz napieprzał to sie moze ci za szybko wentylator zacząć kręcić i samochód po prostu unieie sie do góry!!!
No to chyba tyle....

!ZENEK!

Awatar użytkownika
XAX
-
-
Posty: 48
Rejestracja: 4 kwie 2003, o 06:11
Lokalizacja: Krakow

Postautor: XAX » 9 kwie 2003, o 20:06

Witajcie

:arrow: Gość
He he dobre


:arrow: MariuszP
Nie jest to proste zadanie. Dodatkowo dochodzi sprawa jaką będzie taki układ pobierał prąd. Może on dochodzić do 16A co przy pracy z akumulatora to dość dużo.

Jak dalej chcesz to zrobić to masz dwa rozwiązania:
1) Zrobić przetwornice z 12V na napięcia potrzebne w kompie. Jednak nie jest to proste zadanie. Komputer potrzebuje dość stabilnego zasilania co w samochodzie nie jest prostą sprawą. Normalnie napięcie ci się waha miedzy 11V a 14,5V a przy rozruchu spada z reguły mocno poniżej nawet 10V.
2) Zrobić przetwornice z 12 na 220V jednak musisz pamiętać że na takiej przetwornicy stracisz dość dużo na przetworzeniu napięcia.

kr0lik
-
-
Posty: 5
Rejestracja: 12 kwie 2003, o 20:41
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: kr0lik » 12 kwie 2003, o 21:06

W sumie to zalezy czy chcesz kompa z monitorem czy tylko plyte glowna z HDD. Jesli to drugie to mozesz sprobowac przerobic zasilacz ATX. Sprawa jest teoretycznie prosta:) - wystarczy odwinac uzwojenie pierwotne transformatora(300V) i nawinac takie do samochodu (12V) proporcjonalnie mniej zwoi i wieksza srednice drutu. Oczywiscie proste tylko w teorii. Transformator musi miec uzwojenie pierwotne jako pierwsze do odwiniecia. inaczej trzeba przewinac caly transformator. Trzeba przerobic obwody wejsciowe - dostosowac je do napiecia stalego 12V. Najprawdopodobniej wymienic tranzystory na takie z malym Rdson, zeby sie nie grzaly.Przerobic przetwornice pomocnicza 5V(mozna wymienic ja na zwykle 7805). Wyregolowac wszystko. Modlic sie zeby nie spalic plyty glownej:)

franyo

auto-pecet

Postautor: franyo » 26 kwie 2003, o 08:04

No i pamiętaj,że HD-ki nie bardzo lubią wstrząsy,a chyba znasz nasze drogi :D

Awatar użytkownika
XAX
-
-
Posty: 48
Rejestracja: 4 kwie 2003, o 06:11
Lokalizacja: Krakow

Postautor: XAX » 26 kwie 2003, o 14:33

Witam ponownie

Znalazłem w sieci ciekawą firmę http://www.bjwe.com/martek/buildoboslete.htm
Są tam przetwornice z 12V na 12V i kilka amper.
Może warto poszukać firmy która to ściągnie.
W Krakowie znalazłem z 12V na 12V i mocy 450mA za 38,00PLN

:arrow: franyo
Są dyski od laptopów. Są one dość wytrzymałe :)

franyo

Postautor: franyo » 26 kwie 2003, o 17:07

witam. 450mA to trocę mało na PC-ta. A dysk od laptopa podłączyć do desktopa to mała sztuka :) Chyba łatwiej kupić starszego laptopa i podłączyć zasilanie z akumulatora. Stare maszyny widziałem gdzieś poniżej 1000pln, a chyba nie chcesz grać w Unreala 3D w czasie jazdy :D - powinien wystarczyć.Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
XAX
-
-
Posty: 48
Rejestracja: 4 kwie 2003, o 06:11
Lokalizacja: Krakow

Postautor: XAX » 26 kwie 2003, o 17:45

Witaj

Na tej stronie co podałem są przetwornice około 6A
Może i są mocniejsze ale nie szukałem dokładnie.

Gość

Re: Jak podł±czyć komputer ATX w samochodzie

Postautor: Gość » 8 maja 2003, o 18:33

Chcę zainstalować mój komputer w samochodzie, nie wiem tylko co lepiej zrobić: przetwornicę napięcia na 220 czy na 5v
Po co 220? Napisz czego wymaga ten komputer od strony zasilania. MOREX robi ciekawe zasilacze do komputerów opartych o płyty formatu Mini ITX, np. VIA EPIA. Zasilacz o nazwie "Powerset" składa się z zewnętrznej przetwornicy 230AC/12DC i płytki montowanej wewnątrz obudowy. Ta płytka dzieli wejściowe 12V na:

+ 3,3V 4A 13,2W
+ 5V 4A 20W
+ 5V 1,5A 7,5W
- 12V 0,1A 1,2W
+ 12V 1,5A 18W

Moc wyjściowa 59,9W

Płytka ma wymiary 146,3x45 mm i wyjście ATX (z kablem). Całe rozwiazanie jest bezwentylatorowe. W Europie sprzedaje to High Green http://www.highgreen.nl/ , ale nie mają dystrybutora w Polsce. Cena "Powerseta" to 40 EUR + wysyłka i pewnie cło. 12 V z akumulatora już masz, więc potrzebujesz tylko tą płytkę. Kupić, albo zrobić.

A tak przy okazji:
Jak uzyskać napięcia +/-12V z wejściowego +12V ?

PozdrA

Awatar użytkownika
Wojtek
-
-
Posty: 867
Rejestracja: 21 lut 2003, o 18:21

Postautor: Wojtek » 9 maja 2003, o 06:07

A tak przy okazji:
Jak uzyskać napięcia +/-12V z wejściowego +12V ?
A jakiej mocy ma być ta przetwornica, i czy z izolacją między wejściem a wyjściem?

Awatar użytkownika
Agrest
-
-
Posty: 129
Rejestracja: 7 maja 2003, o 21:31
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Agrest » 10 maja 2003, o 11:15

A jakiej mocy ma być ta przetwornica, i czy z izolacj? między wej?ciem a wyj?ciem?
Chodzi mi o bezwentylatorowy zasilacz do PC, ale nie za 40EUR. Parametry jak 2 posty wyżej. IMHO chyba bez izolacji, izolacja byłaby w tej zewętrznej przetwornicy 220AC/12DC.

PozdrA

Święty
-
-
Posty: 5
Rejestracja: 22 kwie 2003, o 18:41
Lokalizacja: Rumia

Postautor: Święty » 30 maja 2003, o 18:20

po co ci komp w samochodzie jak chcesz słuchac mp3 to kup sobie radio z odtwarzaczem, albo odtwarzacz przenośny

Awatar użytkownika
fachman
-
-
Posty: 103
Rejestracja: 3 cze 2003, o 17:03
Lokalizacja: Trzeci Świat

Postautor: fachman » 3 cze 2003, o 17:26

Posłuchaj dobrej rady i za 40 EUR kup odtwarzacz MP3. Tym bardziej że na Elektrodzie też nie było pomysłu na proste rozwiązanie problemu. No i czy dysk 3,5 cala do desktopa długo pożyje w furze?

Awatar użytkownika
XAX
-
-
Posty: 48
Rejestracja: 4 kwie 2003, o 06:11
Lokalizacja: Krakow

Postautor: XAX » 3 cze 2003, o 17:34

Witaj

Zadałem kiedyś pytanie na grupie pl.misc.elektronika o wytrzymałości HDD 3'5 cala. Wszyscy którzy mają Yamppa w autku jak na razie nie narzekali.

Gość

Postautor: Gość » 3 cze 2003, o 20:35

Jestem ciekaw po co ci comp w aucie. Jak go zamontujesz to będzie ci jeszcze brakowało: skanera, drukarki, plotera, dżojsticka, itp.......
A może zainstaluj sobie tam grę samochodową. :lol: :lol: :lol: :lol:

Tom
-
-
Posty: 1
Rejestracja: 19 cze 2003, o 14:00

Postautor: Tom » 19 cze 2003, o 14:32

Ja np. chce zrobic zasilanie do plyty pod P166 (ew. slabszy procek) [nie wiem ile zrze pradu ale napewno mniej niz najnowsze P4........ grac nie bede :) ........ chodzi o to ze chce sobie zrobic odtwarzacz mp3 tanim kosztem (na linuxie) ale jeszcze nie wiem jak..... :) ] >> a hdd od laptopa....... wiem ze np. do samego cd-romu da sie zrobic stabilizator ale on bedzie za slaby do plyty AT.......... :)

fag

strona

Postautor: fag » 27 lip 2003, o 11:54

zapraszam na strone http://www.mp3car.com/exampleresults.asp - jest co ogladac :o mnie osobiscie podoba sie ten: http://www.arbytech.com/carmp3.php :mrgreen:

Hunterone
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 28 lip 2003, o 17:35
Lokalizacja: Skawina
Kontaktowanie:

Postautor: Hunterone » 2 sie 2003, o 08:50

Więc sprawa by była stosunkowo prosto jakby nie brać pod uwage napięcia -12V. Jeżeli chodzi o napięcia plusowe to wystarczy sklecić do kupy pare stabilizatorów i po krzyku!!!! Przy czym w tej sytuacji należałoby wywalić ze środka zasilacz i podłączyć poprzez te stabilizatory, tylko nadal by pozostawała kwestia monitora, w tym momencie wchodzi w gre tylko monitor LCD który wymaga zasilania napięciem stałym rędu 6-12V.
Pozostaje jest też kwestia zabezpieczenia tego komputera przed spadkami napięcia itd. ale to już odrębny temat!!!!!

Pozdrawiam :mrgreen:

Wróć do „Serwis urządzeń elektronicznych”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości