Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Instalacja elektryczna samemu

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Infino
-
-
Posty: 299
Rejestracja: 3 paź 2014, o 10:36

Instalacja elektryczna samemu

Postautor: Infino » 22 kwie 2024, o 09:36

Kto robił instalację elektryczną samemu?
Macie instalację tradycyjną, czy smart?
Zastanawiam się co jest droższe. Zakładając, że macie kilka połączeń krzyżowych, jakieś sterowanie podłogówką, może czujnik ruchu do łazienki, korytarza, podwójne oświetlenie w kuchni, salonie, a do tego rolety zewnętrzne, plus jakiś prosty alarm i kamerka. To w sumie mając instalację tradycyjną i tak mamy pełno pół-automatyzacji w domu... Czy wtedy nie lepiej zrobić pod jakiś system już odrazu? Jak dużo droższe to może być?
O ile podłączenie rozdzielnicy w tradycyjnej instalacji jest w miarę łatwe. Czy podłączenie dodatkowo kilku smart przekaźników i innych jest dużo trudniejsze? Jak wstępnie sobie patrzyłem schematy połączeń jakiś przełączników czy innych to było po prostu do połączenia L,N + IN1, OUT2 w prostych obwodach. Czy może to zostawić fachowcom.
Pytanie co byście wybrali? lub co wybraliście?
opcja 1
- rozłożenie przewodów - fachowcy
- podłączenie rozdzielnicy - fachowcy
- programowanie smart - Ja
opcja 2
- rozłożenie przewodów - Ja + konsultacja z fachowcem
- podłączenie rozdzielnicy - fachowcy
- programowanie smart - Ja
opcja 3
- rozłożenie przewodów - Ja + konsultacje z fachowcem
- podłączenie rozdzielnicy - Ja + konsultacje z fachowcem
- programowanie smart - Ja
opcja 4
- rozłożenie przewodów - Ja
- podłączenie rozdzielnicy - Ja + konsultacje z fachowcem
- programowanie smart - Ja
Na koniec wiadomo, że elektryk i tak musi odebrać i podpisać. Czy pójdzie on na opcje 2, 3, 4?
FYI, miałem kiedyś uprawnienia SEP, ale nigdy praktyki, czyli teorię kiedyś potrafiłem. Choć teoria nijak się przekłada na praktykę, także jestem raczej zielony.

https://uprawnieniaelektryczne.pl/upraw ... tyczne-g1/

Czy powinienem zrobić takie uprawnienia energetyczne?

Wróć do „Nie(elektroniczny) Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości