Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

jno
-
-
Posty: 312
Rejestracja: 15 wrz 2017, o 08:18

Sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej

Postautor: jno » 4 cze 2019, o 10:11

Czy znacie może jakieś sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej? Zarówno w skali mirko jak i makro, co w jakiejś perspektywie pozytywnie wpłynie na niższe rachunki.

cezik
-
-
Posty: 512
Rejestracja: 11 lip 2016, o 13:20

Re: Sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej

Postautor: cezik » 5 cze 2019, o 08:53

Jest kilka mozliwosci, ale większość z nich wymaga sporego zaangażowania, użytkowników. Można przecież skorzystać z możliwości korzystania z energii elektrycznej 2-strefowej, w której jedna strefa jest tańsza a druga strefa jest droższa. Trzeba sobie w taki sposób zaplanować korzystanie z energii elektrycznej, aby większość czynności, w których wykorzystuje się energię elektryczna wykorzystywana była w tej tańszej strefie.

Proponuję sprawdzic jeszcze tutaj pod linkiem: https://www.prawokonsumenckie.pl/pl/a/j ... edzac-prad
Ostatnio zmieniony 18 cze 2019, o 06:28 przez cezik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
r-mik
-
-
Posty: 351
Rejestracja: 14 cze 2005, o 19:18
Lokalizacja: Wawa
Kontaktowanie:

Re: Sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej

Postautor: r-mik » 5 cze 2019, o 09:28

Czy znacie może jakieś sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej? Zarówno w skali mirko jak i makro, co w jakiejś perspektywie pozytywnie wpłynie na niższe rachunki.
Może tak https://teslasavereco.pl/ :)
A na poważnie, żarówki LED/świetlówki zamiast żarowych.
Urządzenia z trybem st-by na listwę z wyłącznikiem (np TV, dekoder/tuner tV itp) i wyłączać gdy nie potrzebne (na noc, gdy jest się w pracy).
To samo komputery, drukarki itp na listwę.

Nowe rozwiązania zadowalają się mocą poniżej 1W w stanie czuwania ale jak jest ich 20 to już mamy 20W 24/h. Gdy jednak sa to stara rozwiązania, to po 5..10W pobierają, przy 20 jest to 100..200W 24/h. Miałem dekoder 'kablówki", który w st-by brał 17W, w czasie pracy 20.

Tuśka99
-
-
Posty: 57
Rejestracja: 29 wrz 2016, o 10:00

Re: Sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej

Postautor: Tuśka99 » 5 kwie 2022, o 13:17

My przymierzamy się do montażu fotowoltaiki. Myślę, że to jeden z lepszych sposobów na zaoszczędzenie energii. Ponadto ostatnio na https://www.elektryk-krakow.net/artykul ... czym-jest/ czytałam bardzo ciekawy artykuł na temat inteligentnej instalacji elektrycznej. Z tego co piszą, montaż takiego systemu również generuje niemałe oszczędności.
Ostatnio zmieniony 13 kwie 2022, o 12:59 przez Tuśka99, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
r-mik
-
-
Posty: 351
Rejestracja: 14 cze 2005, o 19:18
Lokalizacja: Wawa
Kontaktowanie:

Re: Sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej

Postautor: r-mik » 5 kwie 2022, o 16:27

My przymierzamy się do montażu fotowoltaiki. Myślę, że to jeden z lepszych sposobów na zaoszczędzenie energii.
Proponuję zamiast od razu budować "farmę fotowoltaiczną" wypróbować przez rok jeden czy kilka paneli co pozwoli oszacować ile z deklarowanej mocy przez producentów można uzyskać.

Czereśniak
-
-
Posty: 58
Rejestracja: 28 sty 2020, o 12:19

Re: Sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej

Postautor: Czereśniak » 28 gru 2022, o 07:16

Unikać marnowania energii można na wiele sposobów. Np. zawsze wyłączamy światło, gdy nie jest potrzebne, wyłączamy wszystkie odbiorniki energii, gdy nie są używane, wybieramy energooszczędne technologie i produkty itp. Kolejną ważną rzeczą jest odpowiednie zarządzanie energią. Powinniśmy kontrolować nasze miesięczne zużycie i wprowadzać zmiany, które pozwolą nam lepiej zdecydować jak oszczędzać prąd. Wszystkie te proste kroki mogą mieć znaczący wpływ na zmniejszenie zużycia energii. Jeśli jesteście zainteresowani praktycznymi poradami dotyczącymi konserwacji energii i wody, zapraszam do zapoznania się z artykułem na stronie https://www.casfera.pl/jak-oszczedzac-w ... ne-porady/. Myślę, że zawarte w nim wskazówki mogą okazać się bardzo pomocne.

Wróć do „Nie(elektroniczny) Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 61 gości