Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Współczesne problemy programistów

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Współczesne problemy programistów

Postautor: rafal.220 » 5 sie 2013, o 18:54

Witam serdecznie wszystkich programistów, którzy mają problemy z działaniami na mikro-kontrolerach w przebiegach zmienno-wartościowych w funkcjach matematycznych.

Względem was jaki wynik jest prawidłowym rozwiązaniem poniższych równań ?...

5 / 0 = ?

5 - (- 5) = ?

Awatar użytkownika
brun
-
-
Posty: 125
Rejestracja: 28 mar 2012, o 09:48

Re: Współczesne problemy programistów

Postautor: brun » 5 sie 2013, o 19:23

5 / 0 = ?
W miare rozgarnięty kompilator powinien zwrócić błąd, że nie wolno dzielić przez 0 ;)
5 - (- 5) = ?
10 - trudne masz te równania :D

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Współczesne problemy programistów

Postautor: rafal.220 » 5 sie 2013, o 19:33

W miare rozgarnięty kompilator powinien zwrócić błąd, że nie wolno dzielić przez 0
Zgadza się, mój też wali błędy, ale zrobiłem tak, że dzieląc przez "0" mam czyste "0"
10 - trudne masz te równania
Te równanie nie jest takie proste do zrozumienia, a bynajmniej nie uczą tego w technikum... (nie wiem jak jest na studiach )
Powiem tylko tyle... Dla takiej różnicy nie są spełnione warunki zmiennoprzebiegowe ( skok wartości matematycznej względem punktu odniesienia) :D

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: Współczesne problemy programistów

Postautor: pajaczek » 5 sie 2013, o 20:41

W miare rozgarnięty kompilator powinien zwrócić błąd, że nie wolno dzielić przez 0
Zgadza się, mój też wali błędy, ale zrobiłem tak, że dzieląc przez "0" mam czyste "0"
To tak trochę głupio, co nie? Jeżeli mianownik dąży do zera, to nieważne co jest w liczniku (o ile jest to liczba dodatnia, dla uproszczenia nie dążąca również do zera ;)), całość będzie dążyła do nieskończoności. Skąd ten pomysł na zero?
10 - trudne masz te równania
Te równanie nie jest takie proste do zrozumienia, a bynajmniej nie uczą tego w technikum... (nie wiem jak jest na studiach )
Powiem tylko tyle... Dla takiej różnicy nie są spełnione warunki zmiennoprzebiegowe ( skok wartości matematycznej względem punktu odniesienia) :D
Owszem... w technikum tego nie uczą... to gdzieś na poziomie podstawówki, druga klasa? (może pierwsza).
A wykładni tego ostatniego zdania... to przychodzi mi na myśl tylko jedno miejsce, w którym mogą tego uczyć.

Awatar użytkownika
leonow32
-
-
Posty: 108
Rejestracja: 10 maja 2011, o 15:56
Lokalizacja: Poznań

Re: Współczesne problemy programistów

Postautor: leonow32 » 5 sie 2013, o 22:00

Zgodnie z prawidłami sztuki, wynik dzielenia przez zero jest nieoznaczony.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Dzielenie_przez_zero
http://pl.wikipedia.org/wiki/Symbol_nieoznaczony

A jak to wygląda w praktyce? Zależy jaki procesor, kompilator i typy zmiennych.

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Współczesne problemy programistów

Postautor: rafal.220 » 6 sie 2013, o 11:08

To tak trochę głupio, co nie? Jeżeli mianownik dąży do zera, to nieważne co jest w liczniku (o ile jest to liczba dodatnia, dla uproszczenia nie dążąca również do zera ), całość będzie dążyła do nieskończoności. Skąd ten pomysł na zero?
To proste.
Jeśli ilustracją licznika będzie skończony zbiór o wartości X, to mianownikiem będzie X" skończonych zbiorów których suma wartości będzie równa zbiorowi X.
Problem dotyczy przypadku kiedy to X" jest = 0 a wiec z matematycznego punktu widzenia w mianowniku nie ma żadnego zdefiniowanego zbioru, bądź zbiorów, do których zostaną transmitowane odpowiednie wartości matematyczne. Dochodzi do tzw. rozproszenia wartości w niezdefiniowane alokacje (zbiory), co jest jednoznaczne z utratą informacji o takiej wartości. (to tak jak byś rozlał wodę która wyparuje)

Oto dowód:

Obrazek
Owszem... w technikum tego nie uczą... to gdzieś na poziomie podstawówki, druga klasa? (może pierwsza).
A wykładni tego ostatniego zdania... to przychodzi mi na myśl tylko jedno miejsce, w którym mogą tego uczyć.
To teraz wyobraź sobie 2 zbiory w których do działania matematycznego pomiędzy tymi zbiorami (transferu wartości matematycznej)
dochodzi w punkcie styku z linią X (na osi Y została rzucona wartość różnicy po między tymi zbiorami. jak widać jest to wartość dodatnia)

Oto rysunek pomocniczy:

Obrazek

A wiec jaki powinien być wynik dla tego równania ? 5 -(- 5) = ?

Awatar użytkownika
leonow32
-
-
Posty: 108
Rejestracja: 10 maja 2011, o 15:56
Lokalizacja: Poznań

Re: Współczesne problemy programistów

Postautor: leonow32 » 7 sie 2013, o 17:33

5 - (-5) = 10 i koniec dyskusji. Dziecko z podstawówki tak Ci powie, nawet jeśli będzie musiało wyciągnąć kalkulator.

Moja koleżanka nie dostała pracy w enei ze względu na "brak kompetencji"... jeśli wszyscy tam prowadzą tak górnolotne dyskusje to rzeczywiście odstawałaby od reszty...

Awatar użytkownika
brun
-
-
Posty: 125
Rejestracja: 28 mar 2012, o 09:48

Re: Współczesne problemy programistów

Postautor: brun » 7 sie 2013, o 17:51

Przynajmniej teraz wiemy, dzięki forum EP, na czyje (między innymi) pensje idą pieniądze z rachunków za prąd :D

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Współczesne problemy programistów

Postautor: rafal.220 » 7 sie 2013, o 18:40

Moja koleżanka nie dostała pracy w enei ze względu na "brak kompetencji"... jeśli wszyscy tam prowadzą tak górnolotne dyskusje to rzeczywiście odstawałaby od reszty...
Do mnie masz pretensję ? (zapewne nikt od niej nie wymagał znajomości środowisk programistycznych, jak również wiadomości wybiegających po za pewien zdefiniowany zakres)
Rynek pracy rządzi się swoimi prawami...
5 - (-5) = 10 i koniec dyskusji. Dziecko z podstawówki tak Ci powie, nawet jeśli będzie musiało wyciągnąć kalkulator.
Ale kalkulator stworzył człowiek. Ta sama "istota" która niegdyś stwierdziła iż to elektrony przemieszczają się z "plusa do minusa", co z kolei pozostało do dnia dzisiejszego...
Przynajmniej teraz wiemy, dzięki forum EP, na czyje (między innymi) pensje idą pieniądze z rachunków za prąd
Chyba nie chcesz zarzucić mi tego, iż z owego tytułu otrzymuję jakieś dodatkowe świadczenia ?

Awatar użytkownika
MatyAS
-
-
Posty: 396
Rejestracja: 18 kwie 2007, o 21:37
Lokalizacja: warszawa
Kontaktowanie:

Re: Współczesne problemy programistów

Postautor: MatyAS » 8 sie 2013, o 10:16

5 - (-5) = 10 i koniec dyskusji.
Wszyscy to wiedzą. Wszyscy prócz nielicznych wybrańców. A ci wybrańcy jak się okazuje pracują w enea... :no: - gdzie należy mieć znajomości środowisk programistycznych, jak również wiadomości wybiegających po za pewien zdefiniowany zakres aby później nam - maluczkim umieć wytłumaczyć czemu rachunki są tak wysokie... ;)
Rynek pracy rządzi się swoimi prawami...
Oj tak... Masz Kolego racje, - niezbadane są wyroki Boskie... przepraszam - pracodawcy. :idea:
Może Kol. rafal.220 powinien nam jeszcze przedstawić swoją własną teorie względności? :lol: A może i Ajnsztajna wypadałoby poprawić? :D Czekam z niecierpliwością - co temat, co teoria to nowe odkrycie... :o

Nie ma tu działu "Na Wesoło"?

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Współczesne problemy programistów

Postautor: rafal.220 » 8 sie 2013, o 12:02

Wszyscy to wiedzą. Wszyscy prócz nielicznych wybrańców. A ci wybrańcy jak się okazuje pracują w enea... - gdzie należy mieć znajomości środowisk programistycznych, jak również wiadomości wybiegających po za pewien zdefiniowany zakres aby później nam - maluczkim umieć wytłumaczyć czemu rachunki są tak wysokie...
zapewne nikt od niej nie wymagał znajomości środowisk programistycznych, jak również wiadomości wybiegających po za pewien zdefiniowany zakres
Jak zauważyłem (nie po raz pierwszy) czytanie ze zrozumieniem jest dla ciebie jakimś większym wyzwaniem.
co temat, co teoria to nowe odkrycie
Nie myśl że na twoje widzimisię opublikuje wszystko to, czego sobie zażyczysz. (jedynym problemem jaki mi pozostał, to zmuszenie mikrokontrolera, by wykonał działanie spójności (wzór) jakie rozpisałem na kartce papieru..

Awatar użytkownika
MatyAS
-
-
Posty: 396
Rejestracja: 18 kwie 2007, o 21:37
Lokalizacja: warszawa
Kontaktowanie:

Re: Współczesne problemy programistów

Postautor: MatyAS » 8 sie 2013, o 15:11

:uhoh: :no:

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Współczesne problemy programistów

Postautor: rafal.220 » 9 sie 2013, o 18:12

No i się udało...
Algorytm różnicowy działa tak jak należy. (szkoda tylko że stosując się do przykładowego równania 5 - (-5) = 10 wychodzą kompletne bzdury w kolejnych algorytmach...)

Ciekaw jestem kto ma podobne problemy z owym równaniem. (podobnie jak z dzieleniem przez "0")

Awatar użytkownika
MatyAS
-
-
Posty: 396
Rejestracja: 18 kwie 2007, o 21:37
Lokalizacja: warszawa
Kontaktowanie:

Re: Współczesne problemy programistów

Postautor: MatyAS » 10 sie 2013, o 12:37

No i się udało...
Ale Ty mądry jesteś... :523: :524: :526: :527: :529: :516:

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Współczesne problemy programistów

Postautor: rafal.220 » 10 sie 2013, o 12:50

Ale Ty mądry jesteś...
:D

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: Współczesne problemy programistów

Postautor: pajaczek » 10 sie 2013, o 18:39

Przyznam że mimo chęci, nic z tych Twoich wywodów Rafale nie zrozumiałem... niestety. Może zmęczony jestem po tygodniu pełnym dzielenia przez zero.
jak również wiadomości wybiegających po za pewien zdefiniowany zakres aby później nam - maluczkim umieć wytłumaczyć czemu rachunki są tak wysokie...
Chciało by się powiedzieć, zbiór... nie zakres :twisted:
Nie ma tu działu "Na Wesoło"?
To jest HydePark... można cały traktować na wesoło.

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Współczesne problemy programistów

Postautor: rafal.220 » 10 sie 2013, o 18:54

Przyznam że mimo chęci, nic z tych Twoich wywodów Rafale nie zrozumiałem... niestety. Może zmęczony jestem po tygodniu pełnym dzielenia przez zero
Z dzieleniem przez "0" sprawa została wyjaśniona.
Z tym drugim działaniem też . (dosłownie rozchodzi się o jedno działanie w trakcie wykonywania procedur)
Mam na myśli transmisję różnicy wartości pomiędzy zbiorami względem linii X

Wróć do „Nie(elektroniczny) Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 143 gości