Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Modbus Master Simulator

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

radzio
Moderator
Moderator
Posty: 965
Rejestracja: 13 maja 2003, o 10:33
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontaktowanie:

Modbus Master Simulator

Postautor: radzio » 20 maja 2010, o 20:29

Witam,

Podczas opracowywania urządzeń komunikujących się za pośrednictwem prodokołu Modbus przydatny jest jakiś programowy symulator jednostki master. W sieci można znaleźć ich kilka, większość jednak jest niestety oprogramowaniem komercyjnym. Postanowiłem więc napisać swój własny symulator jednostki master. Wzorowany on jest na dwóch chyba najpopularniejszych : ModScan32 oraz Modbus Poll. Oczywiście w odróżnieniu od wymienionych programów mój program dostępny jest za darmo. Program znajduje się we wstępnej fazie życia, stąd też zapewne pełen jest błędów oraz niedociągnieć. Byłbym wdzięczny za uwagi i sugestie dotyczące działania oraz dalszego rozwoju programu.

Pobieranie programu :
-> Modbus Master Simulator

Pozdrawiam,
radzio

Awatar użytkownika
Lucas286
-
-
Posty: 86
Rejestracja: 13 paź 2004, o 13:12
Lokalizacja: Pomorze

Postautor: Lucas286 » 25 maja 2010, o 20:23

Hej
Nooo programik wygląda nieźle. Napewno mi się przyda. Mam nadzieję że będzie obsługiwał też Modbus ASCII.

Pozdrawiam

lucck
-
-
Posty: 19
Rejestracja: 8 maja 2004, o 19:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: lucck » 25 maja 2010, o 20:29

Witam.

Jakby tak troche bardziej poszukac... to istnieje nie tylko darmowy ale i na licencji open source cross platformowy dzialajacy zarowno pod linuxem jak i pod windows symulator mastera i nazywa sie QModBus jego strona domowa to:

http://qmodbus.sourceforge.net/

Przed rozpoczeciem klepania czasem warto zajrzec na kilka popularnych portali z oprogramowaniem open source chociazby na sourceforge czy launchpad czy juz ktos przypadkiem przed nami tego nie zrobil. Kody zrodlowe rowniez sa dostepne, wiec mozna wprowadzic swoje zmiany, zglosic poprawki , co wyjdzie lepiej niz wynajdowanie kola na nowo.

Pozdr
L.B.

radzio
Moderator
Moderator
Posty: 965
Rejestracja: 13 maja 2003, o 10:33
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontaktowanie:

Postautor: radzio » 26 maja 2010, o 08:46

Jakby tak troche bardziej poszukac... to istnieje nie tylko darmowy ale i na licencji open source cross platformowy dzialajacy zarowno pod linuxem jak i pod windows symulator mastera i nazywa sie QModBus jego strona domowa to:

http://qmodbus.sourceforge.net/
Niestety jego funkcjonalność odbiega znacząco od przywołanych przezemnie "wzorców" tego typu oprogramowania, a nie należę do fanatycznych wyznawców religii GNU, aby bezkrytycznie przyjmować za wyrocznię wszystko co pojawia się na sourceforge.
Brak wsparcia Modbusa TCP (a na tym protokole mi najbardziej zależało), obsługa tylko jednego slave, brak cyklicznego odpytywania itp. czyni wskazany przez Ciebie program nieodpowiednim do moich zastosowań.
Przed rozpoczeciem klepania czasem warto zajrzec na kilka popularnych portali z oprogramowaniem open source chociazby na sourceforge czy launchpad czy juz ktos przypadkiem przed nami tego nie zrobil.
Gdyby każdy tak podchodził do sprawy, to nie byłoby chyba sourceforge, jak również sam ruch open sourcowy byłby dość ograniczony - przecież pełno jest oprogramowania tego samego typu, spełniającego podobne funkcje itp.
Kody zrodlowe rowniez sa dostepne, wiec mozna wprowadzic swoje zmiany, zglosic poprawki , co wyjdzie lepiej niz wynajdowanie kola na nowo.
Pomijasz aspekt edukacyjny - nawet wynajdując to koło na nowo, człowiek się czegoś nauczy. A pozatym ja mam po prostu frajdę z programowania i pisząc program nie patrzę na to czy jest sens tylko robię to dla przyjemności.

Awatar użytkownika
ECC88
-
-
Posty: 408
Rejestracja: 23 paź 2009, o 15:28
Lokalizacja: Köln

Postautor: ECC88 » 27 maja 2010, o 17:11

W pełni popieram twój projekt i postępowanie.
Właśnie ludzie twojego pokroju poślą prędzej czy później ten Pier!!!!!! Microsoft na kolana.
Brawo

Wróć do „Nie(elektroniczny) Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 52 gości