Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Sztuczna inteligencja

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Darlington
-
-
Posty: 574
Rejestracja: 12 lis 2007, o 18:18
Lokalizacja: stąd!

Sztuczna inteligencja

Postautor: Darlington » 16 maja 2009, o 22:55

Ostatnio intryguje mnie temat sztucznej inteligencji u maszyn, komputerów. Wg mnie nie istnieje coś takiego jak "sztuczna inteligencja". Istnieją za to programy, algorytmy mogące jedynie w niewielkim stopniu symulować, naśladować zachowania inteligentne, np. program komputerowy dostosowujący się do trybu pracy użytkownika czy robot z masą czujników dostosowujący się do otoczenia. Moim zdaniem, na etapie technologii półprzewodnikowej, nie jesteśmy w stanie uzyskać "sztucznej inteligencji". Co innego, jak wejdą komputery kwantowe. Ale o tym mam małą wiedzę. Słyszałem tylko na uczelni, że w komputerach kwantowych są klucze szyfrujące nie do złamania.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 16 maja 2009, o 23:11

Wszystko zależy od tego co zapiszesz pod pojęciem sztucznej inteligencji. Temat jest tak szeroki, że na przedstawienie choćby jednej ze stron trzeba by poświęcić wiele godzin. I zapewniam Cie, że do całkiem inteligentnych zachowań maszyn nie potrzeba komputerów kwantowych.

Jedną z form inteligencji jest zdolność uczenia się. Przykładem niech będą tu choćby algorytmy uczenia się... rozpoznawania obrazu.

Hasła dla Ciebie na dziś: uczenie adaptacyjne, logika rozmyta, sztuczne sieci neuronowe.

Awatar użytkownika
Darlington
-
-
Posty: 574
Rejestracja: 12 lis 2007, o 18:18
Lokalizacja: stąd!

Postautor: Darlington » 19 lip 2009, o 13:31

Co do tematu, to właśnie obejrzałem prezentację nt. rozpoznawania pisma ręcznego w Windows 7 i myślę, że to jest właśnie zaczątek sztucznej inteligencji. System uczy się naszego charakteru pisma.

Zachęcam do obejrzenia i podzielenia się uwagami.

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=34 ... ndows+7+PL

Awatar użytkownika
piotr_go
-
-
Posty: 159
Rejestracja: 27 sie 2004, o 12:18
Lokalizacja: far far away

Postautor: piotr_go » 19 lip 2009, o 23:40

Z tego co wiem to "sztuczna inteligencja" jest wykorzystywana do rozpoznawania pisma (nie tylko odręcznego) już od dawna, np. w FineReaderze.

Jeżeli to rozpoznawanie pisma będzie działało jak rozpoznawanie mowy z visty to ja podziękuje :D
http://www.youtube.com/watch?v=kX8oYoYy2Gc

Awatar użytkownika
Darlington
-
-
Posty: 574
Rejestracja: 12 lis 2007, o 18:18
Lokalizacja: stąd!

Postautor: Darlington » 19 lip 2009, o 23:45

No przecież masz na demonstracji pokazane, że działa całkiem, całkiem. :)

Awatar użytkownika
piotr_go
-
-
Posty: 159
Rejestracja: 27 sie 2004, o 12:18
Lokalizacja: far far away

Postautor: piotr_go » 19 lip 2009, o 23:56

Tą demonstracje olałem, ładuje się wieki, znalazłem jakąś na YT, ładnie się prezentuje ale nie wierze że w rzeczywistości tak samo będzie działać, niektórzy tak bazgrzą że nie ma szans.
Chociaż sporym ułatwieniem jest że program "widzi" jak dany znak jest pisany, więc moooooże...
Zresztą uwierzę jak zobaczę gotowy produkt. Na filmie to różne cuda można pokazać.

Jeżeli chodzi o rozpoznawanie pisma odręcznego i mowy to jestem sceptycznie nastawiony. Wszystko co do tej pory widziałem działało fatalnie.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 20 lip 2009, o 11:10

rozpoznawania pisma ręcznego w Windows 7 i myślę, że to jest właśnie zaczątek sztucznej inteligencji.
Rozpoznawania pojedynczych znaków (np. 0-9), jednak tylko pisma maszynowego (ale z wprowadzanymi zakłóceniami), to uczyliśmy sieć neuronową w ramach ćwiczeń na uczelni... jakoś na początku wieku ;) i całkiem dobrze jej to szło. Nie było to zresztą nic wyjątkowego, wspomniany FireReader był wówczas już w wersji bodajże 6.

Wróć do „Nie(elektroniczny) Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości