Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Pomoc potrzebna jak lekarstwo !

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Marta9911
-
-
Posty: 12
Rejestracja: 28 lis 2008, o 12:45
Lokalizacja: ...

Pomoc potrzebna jak lekarstwo !

Postautor: Marta9911 » 3 gru 2008, o 17:02

Mam takie dwa zadanka i nie wiem jak je zrobić:

1)

Straty energii podczas podnoszenia przez dźwig ciężaru wynoszą 20%. Przy napięciu zasilającym 500V przez silnik przepływa prad o natężeniu 20 A. Ciężary są podnoszone przez dźwig ruchem jednostajnym ze stałą szybkością 0,3 m/s. Oblicz maksymalną masę ciała, które może podnieść ten dźwig.

2)

Instalację domową zabezpiecza bezpiecznik 16 A. Czy bezpiecznik zadziała, jeżeli jednocześnie włączymy w domu następujące urządzenia:
dwie żarówki o mocy 60W i 100W, suszarkę do włosów o mocy 1000W, żelazko o mocy 1,3kW, kuchenkę elektryczną o mocy 2 kW ?


Czy mógł ktoś mi pomóc? Bardzo proszę :)

Edit: Ponieważ forumowiczowi... tg3a... chciało się odpowiedzieć, więc temat zostanie, ale przenoszę do HydeParku... i na przyszłość jeśli w ogóle ktoś będzie zakładał takie tematy zadaniowo-domowe, to prosiłbym o umieszczanie ich w tym dziale. Tu zostawmy miejsce dla głównego nurtu forum.
Pajączek
Ostatnio zmieniony 3 gru 2008, o 21:39 przez Marta9911, łącznie zmieniany 1 raz.

tg3a
-
-
Posty: 243
Rejestracja: 26 maja 2008, o 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: tg3a » 3 gru 2008, o 19:28

Na razie drugie, bo jest jakby trochę bliżej tematyki forum. Pytania pomocnicze:
-Jaka jest łączna moc podłączonych odbiorników energii elektrycznej?
-Jaki jest wzór na moc prądu elektrycznego (w powiązaniu z wielkością napięcia i natężenia prądu)?
-Z tego wzoru można wyliczyć łączne natężenie prądu wszystkich odbiorników, i porównać je ze znamionową wartością prądu bezpiecznika. Mam nadzieję, że kryterium zadziałania bezpiecznika jest dla Ciebie oczywiste.
Na razie tyle, i powodzenia. Wskazówki do 1-szego zadania trochę później.
Pozdrawiam

Teraz pierwsza wskazówka do zad. 1.
Straty energii równe przykładowo 45% oznaczają, że z każdego dżula dostarczonej energii (w tym przypadku elektrycznej) otrzymujemy 0,55 dżula (czyli 1J-0,45J energii strat) energii użytecznej (w tym przypadku mechanicznej), a ponieważ upływ czasu jest wspólny, to również z każdego wata dostarczonej mocy elektrycznej otrzymujemy 0,55W mocy użytecznej mechanicznej (moc=energia lub praca : czas).
Z wzoru na moc (którego używałaś w zad. 2) możesz policzyć moc elektryczną dostarczaną do silnika, i po uwzględnieniu strat następnie moc mechaniczną, jaką dysponuje dźwig.
A teraz pytanie z fizyki: jaki jest wzór na pracę mechaniczną wykonywaną przez siłę F na drodze (powiedzmy) s ?
Jeśli podzielisz obie strony tego wzoru przez czas, to po jednej stronie będziesz miała pracę dzieloną przez czas, czyli moc mechaniczną, a po drugiej stronie możesz zauważyć, że droga s : czas = prędkość przemieszczania się punktu przyłożenia siły F, czyli u nas prędkość podnoszenia konkretnego obiektu (w fizyce zwanego ciałem) przez dźwig.
Jeśli ciało jest podnoszone ruchem jednostajnym, to w myśl pierwszej zasady dynamiki siła F jest równa ciężarowi ciała.
I jeszcze jedno pytanie z fizyki. Jaki jest wzór na ciężar ciała o masie m ? Podpowiem, że występuje w nim również przyspieszenie ziemskie g.
Mam nadzieję, że już wszystko wyjaśniłem. Jeszcze raz powodzenia.

Marta9911
-
-
Posty: 12
Rejestracja: 28 lis 2008, o 12:45
Lokalizacja: ...

Postautor: Marta9911 » 4 gru 2008, o 16:14

Zad.2

120W+200W+1000W+1300W+2000W=4620 W , czyli P=4620w

P=U*I, czyli I= P/U

I=4620W/230V

I=20,1A

Czyli Bezpiecznik spali się, zadziała.

Zad.1

straty=20%

moc=energia

P=U*I, czyli P=500V*20A, czyli P=10000W

czyli jeśli strata jest 20% to można zrobić z proporcji?:

10000W-100%
x- 20%

x= (20%*10000W)/100%

x=2000 W --> tyle 'uległo' stracie.



Po odjęciu strat P=8000W

(Moc mechaniczna) -> P=W/t

W= F*s

V=s/t --> s=V*t

F=m*g

P=(F*s)/t

P=(m*g*s)/t

P=(m*g*V*t)/t (czas się skróci)

P=m*g*V

m=P/g*V

m= 8000/10*0,3

m= 2666,7kg





Dobrze zrobiłam?? Nie jestem pewna, bo to takie 'pokręcone' troszeczkę.
Ostatnio zmieniony 5 gru 2008, o 14:06 przez Marta9911, łącznie zmieniany 9 razy.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 4 gru 2008, o 17:10

Bezpiecznik spali się, nie zadziała
Generalnie to właśnie zadziała... bo rolą bezpiecznika jest się spalić jak przekroczy się prąd ;) ot. taka pokrętna logika działania ;)

Zad 1) Po pierwsze to troche nie zrozumiałaś co jest energią użyteczną, po drugie to tym bardziej nie wiem skąd te 9999,6. Dalej w obliczeniach też pomyłka z jedną wartością o cały rząd (ale to wystarczy przeczytać na spokojnie treść zadania i wyłapiesz z którą).

Marta9911
-
-
Posty: 12
Rejestracja: 28 lis 2008, o 12:45
Lokalizacja: ...

Postautor: Marta9911 » 4 gru 2008, o 17:39

poprawiłam co zauważyłam, i jak?...a czy ogólnie zdanie jest dobrze zrobione?

Jeżeli nie mam w zadaniu 2 podanego napięcia prądu, to mogę przyjąć, że ma 230V?, czy może 220V?

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 4 gru 2008, o 19:30

Ok. To jeszcze zastanów się (i przeczytaj dokładnie) opis strat i po co w ogóle było to "1J-0.2J=0,8 J --> energia użyteczna"... jak to jeszcze poprawisz to będzie dobrze.

I nie pisz proszę
Jeżeli nie mam w zadaniu 2 podanego napięcia prądu
bo to jest... grrr....
a odpowiadając... możesz, to wynika z kontekstu.

Marta9911
-
-
Posty: 12
Rejestracja: 28 lis 2008, o 12:45
Lokalizacja: ...

Postautor: Marta9911 » 4 gru 2008, o 19:42

Im więcej 'kombinuje' to wprowadzam coraz większy 'zamęt', więc umyśliłam taki sposobik, jak jest zaprezentowany powyżej .

Jeśli mam we wzorach czas [t], który jest ymm...'zbędny' w zadaniu to trzeba go pisać we wzorach, a w obliczeniach omijać, tak?

A co do zadania drugiego to wszystko jest ok? hmm...

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 4 gru 2008, o 22:02

W pierwszym zauważyłem kolejny błąd. Ale po kolei... nie pisz "[P]" bo tak oznaczamy jednostkę, a jednostką mocy jest [W]. czyli możemy zapisać "P[W]".
A teraz błąd:

Kod: Zaznacz cały

P=W/t, W=F*s, V=s/t => s=V*t, F=m*g, a więc P=(F*s)/t=(mgs)/t=(mgVt)/t => ??
co z czasem robimy??
i tu właśnie wpadłaś w pułapkę W jako praca i W jako Waty (jednostka). Pamiętaj "W nie równa się [W]". Ale jako że i tak w obliczeniach pominęłaś t (czy też przyjęłaś 1, nie wiem), to wynik wyszedł (chyba) poprawnie.
Poza tym opisałbym to zadanie jednak ładnie, tak jak tg3a wzorami.

W 2-gim przyczepiłbym się jeszcze do tego
dwie żarówki o mocy 60W i 100W
wg. mnie to nie znaczy 2x60 + 2x100, tylko 60+100W. Ale ostatecznego wyniku zadania (tak/nie) to nie zmieni.

Marta9911
-
-
Posty: 12
Rejestracja: 28 lis 2008, o 12:45
Lokalizacja: ...

Postautor: Marta9911 » 5 gru 2008, o 14:05

Poprawiłam :)

a czemu byś tylko dodał, jeśli jest podana ilość np.żarówek? Przecież każda pobiera prąd, np. w domu ważna jest ilość żarówek, bo za każdą 'płacimy'.

Dodano po chwili:

Mam tu jeszcze jedno zadanko:

Oblicz natężenie prądu przepływającego w czasie godziny przez bojler włączony do sieci domowej. Moc bojlera przyjmij równą 3220W.


Czy mogę tak je zrobić:

t=1h=3600s

U=230V

P=3220W

I=?

I=W/U*t

W=P*t

I= (P*t)/U*t _czas się skróci_

I=P/U

I=3220W/230V

I=14A <- odpowiedź
Ostatnio zmieniony 5 gru 2008, o 19:12 przez Marta9911, łącznie zmieniany 1 raz.

tg3a
-
-
Posty: 243
Rejestracja: 26 maja 2008, o 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: tg3a » 5 gru 2008, o 15:53

1. Ja również fragment o żarówkach rozumiem tak, że chodzi o dwie żarówki, z których jedna ma moc 60W, a druga 100W. Gdyby chodziło o w sumie cztery żarówki, chyba byłoby napisane "dwie żarówki o mocy 60W i dwie o mocy 100W". Ale rzeczywiście, sformułowanie autora zadania jest trochę niejasne, bo aby nie było wątpliwości, powinien był napisać "dwie żarówki: jedna o mocy 60W i jedna o mocy 100W". Ja bym się nie czepiał kogoś, kto to zrozumie inaczej, niż ja. Zwłaszcza, że rzeczywiście, te żarówki w porównaniu z całą resztą i tak nie mają już wpływu na ostateczny wynik (że bezpiecznik zadziała).
2. Albo nastąpiła pomyłka przy przepisywaniu zadania, i chodzi nie o natężenie prądu, a o energię prądu, albo jest ono z gatunku "podchwytliwych", typu: Na pierwszym przystanku do tramwaju wsiadło 5 osób, na następnym wsiadło 7 osób, a wysiadło 6,...a na ostatnim przystanku wysiadły wszystkie osoby. Ile było przystanków? Oczywiście ta jedna godzina jest do niczego nie potrzebna, i można spokojnie liczyć prąd (u elektryków i elektroników przyjęło się mówić zmiast "natężenie prądu" po prostu "prąd", a zamiast "napięcie prądu" - "napięcie") ze wzoru J=P/U. Ale tak jak policzyłaś oczywiście też jest poprawnie, tyle tylko, że niepotrzebnie angażowałaś w to czas, tak samo, jak ktoś, kto nie zna ostatecznego pytania w moim przykładzie, niepotrzebnie liczy osoby w tramwaju.
Pozdrawiam

Wróć do „Nie(elektroniczny) Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości