Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

proszę o pomoc

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

marcin1014
-
-
Posty: 61
Rejestracja: 1 lis 2007, o 12:48
Lokalizacja: z nienacka
Kontaktowanie:

proszę o pomoc

Postautor: marcin1014 » 3 paź 2008, o 19:16

witam wszystkich forumowiczów.
Może mi ktoś powiedzieć jaka jest zależność miedzy napięciem fazowym a miedzy fazowym?
i jeszcze jedno: :597:
jaka jest zależność między prądem przewodowym a fazowym.
bardzo dziękuje :)

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 3 paź 2008, o 20:18

A o ilu fazach mówimy?? ;)
Zakładając ze 3 fazowe, rozrysuj sobie na wykresie napięcia przesunięte o 120 st, jaka będzie odległość pomiędzy grotami wektorów?

Co do prądu przewodowego a fazowego... niebardzo rozumiem.

marcin1014
-
-
Posty: 61
Rejestracja: 1 lis 2007, o 12:48
Lokalizacja: z nienacka
Kontaktowanie:

Postautor: marcin1014 » 3 paź 2008, o 21:20

1 pytanie to nie wiem ile faz myślałem ze można to ogólnie opisać:)
wydaje mi się ze w 2 chodzi o to jakie są miedzy nimi róznicę ale tez nie bardzo rozumiem wiec zwracam się z problemem na forum
pozdrawiam :597:

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 3 paź 2008, o 22:51

Widzisz... zwykle rozważa się 1 lub 3 razy. To miało Cię sprowokować do myślenia,

Ogólnie... da się. Graficznie. Jeśli nie jest to jakiś wydumany układ, to napięcia są przesunięte względem siebie o 360°/liczba faz. Czyli wektory napięć są zaczepione w początku układu współrzędnych, napięcie międzyfazowe (sąsiednich faz) to wektor pomiędzy grotami tych wektorów. Ile będzie wynosić międzyfazowe sąsiednich faz dla 3 fazówki a ile dla 2 lub 4 faz??

Oczywiście na 99.9% możesz przyjąć, że jak ktoś Cie pyta o napięcie międzyfazowe to chodzi o 3 fazy. Tu zależność ta wyniesie
|Uab|=√(3) • |Ua|
gdzie Uab to napięcie między fazami a i b,
Ua to napięcie fazy a, zakładamy że |Ua| = |Ub|

Można nawet wydumać ogólniejszy wzór, ale tylko dla 2, 3 i 4 faz rozłożonych równomiernie:
|Uab| = √(6-liczba_faz) • |Ua| - przy 4 fazowym tylko dla sąsiednich faz.
Jednak jeśli to są pytania na jakiś test, to nie wyjeżdżaj z tym wzorem :619:

Ps. Dało by się też napisać całkiem ogólny wzór, zauważając że napięcia fazowe tworzą ramiona trójkąta równomiernego, zaś międzyfazowe jego trzeci bok... dalej w grę wchodzi już tylko trygonometria. Ale szczerze... nie chce mi się teraz... zresztą, sam coś wykombinuj. :619:

Co się zaś tyczy "prąd fazowy" i "prąd przewodowy", poprostu nie wiem co rozumiesz pod tymi pojęciami.

Wróć do „Nie(elektroniczny) Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 66 gości