Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Proszę o opinie

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

writer
-
-
Posty: 1
Rejestracja: 17 wrz 2008, o 09:53
Lokalizacja: Znienacka

Proszę o opinie

Postautor: writer » 17 wrz 2008, o 09:56

Witam, mam w łazience prysznic ale nie ma ciepłej wody, chce zamontowac podgrzewacz i teraz decyzja czy przepływowy czy pojemnościowy. Słyszałem, że przepływowe jakoś się zatykają i po roku już są do wymiany i że lepiej kupić pojemnościowy, ale to tylko jedna osoba tak mówiła, więc nie wiem czy jej ufać więc chciałem was o to zapytać. Więc jeśli ktoś taki ma to jakby mógł napisać ile juz go ma i jak się sprawuje. Oraz jestem ciekaw na ile daja gwarancje na takie rzeczy?

Z góry dziękuje i jeśli jakiś bład popelnilem przy pisaniu postu to przepraszam bardzo, jestem nowy nie zdazylem wszystkiego ogarnac a czas mnie goni. Pozdrawiam serdecznie.

MDz
-
-
Posty: 365
Rejestracja: 29 mar 2003, o 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: MDz » 17 wrz 2008, o 14:43

Witam, mam w łazience prysznic ale nie ma ciepłej wody, chce zamontowac podgrzewacz i teraz decyzja czy przepływowy czy pojemnościowy.
Przede wszystkim zastanów się czy będziesz w stanie go zasilić.

Podgrzewacze zbiornikowe (bojlery) mają typowo grzałki o mocy rzędu 1500W (co oznacza pobór prądu ok. 6.5A). Kosztem paru godzin oczekiwania na nagrzanie zawartości dostajesz do dyspozycji 10..20...30...50...80 litrów wody o temperaturze 80st.C. Zbiornik 80l spokojnie wystarczy na gorący prysznic dla kilku osób. Do wad bojlera należą: straty ciepła, sporo zajętego miejsca i skończona pojemność zbiornika. Przewidywane zużycie wody można oszacować. Straty ciepła na stand-by są mankamentem, ale przy dobrej izolacji cieplnej nie muszą przyprawiać o ból głowy (rzędu 1..2kWh/24h na utrzymanie wody w temperaturze 65st.C). A co do miejsca... cóż, trzeba jakoś kombinować ;)

Podgrzewacze przepływowe grzeją wodę na bieżąco.
Najmniejsze z nich o mocy 3.5kW ( czyli ok. 15A pobierane z jednej fazy) dostarczają ciurek (!) letniej wody. Do oszczędnego zmywania wystarczy, ale na solidny prysznic nie masz co liczyć.

Przykładowo, dla podgrzewacza o mocy 3.5kW (nie chciało mi się liczyć więc przepisałem dane z jakiejś oferty na Allegro):
Wydajność przy przyroście temp. wody o 30st.C (czyli np. 12st.C na wlocie, 42st.C na wylocie) = 1,7 l/min

A strumień 1.7l/min wystarcza do napełnienia typowej szklanki w czasie blisko 9s. Namydlić się pod tym da. Spłukać już niekoniecznie. ;-)
Sądzę, że minimum mocy wymaganym dla prysznica będzie jakieś 4.5...5kW.

Duże ogrzewacze przepływowe wymagają zasilania 3-fazowego i przy mocy np. 21kW pobierają po(nad) 30A z każdej z 3 faz (!). A pakując w grzałkę 21kW dostajesz ciepłą wodę w ilości (dane również z Allegro):
Wydajność ciepłej wody 12°C -> 38°C 11,60 l/min
Wydajność ciepłej wody 12°C -> 60°C 6,30 l/min

Mało która instalacja mieszkaniowa będzie z marszu przygotowana do poboru takich mocy.
W przeciętnym mieszkaniu (zabezpieczenia po 16...20A na fazę) może się okazać, że:
- Bez większego kłopotu podłączysz podgrzewacz zbiornikowy (6..8A),
- Być może zasilisz podgrzewacz przepływowy 3.5kW...5kW (15...22A), ale będzie to wymagało uzgodnień z domownikami (Gdy biorę prysznic to RĘCE PRECZ od : żelazka, czajnika, suszarki, tostera itp. podobnych wynalazków)
- Możesz zapomnieć o podgrzewaczach o większej mocy.

Sprawdź jaki masz przydział mocy (w umowie z Z.E.) i wartości zabezpieczeń. Przy odrobinie pecha dowiesz się, że problem zarastającej rurki jest co najmniej drugorzędny.

--
MDz

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 18 wrz 2008, o 01:09

Oj z przyłączem to może być kiepsko... Sam mam w domku jednorodzinnym 3x20A... tzn. miałem ;)

Jednak z tymi przepływowymi nie jest tak źle. W jednej z łazienek mam zainstalowany przepływowo-pojemnościowy (tak to zdajsie określał producent - jak coś mogę sprawdzić dokładniej, wymiary ok 20x40x50 ale piszę z pamięci). Od włączenia do pełnego nagrzania ok 1h, mocy nie wspomnę ale o ile mnie pamięć nie myli jest na bezpieczniku 16A łącznie z wyposażeniem kuchni (w tym kuchenką el). Na prysznic, nawet dość porządny wystarcza, ale później trzeba dać chwilę na dogrzanie się (z 30 min).

neonówka
-
-
Posty: 1
Rejestracja: 14 maja 2009, o 09:03
Lokalizacja: Polska

Re: Proszę o opinie

Postautor: neonówka » 14 maja 2009, o 09:16

Witam, mam w łazience prysznic ale nie ma ciepłej wody, chce zamontowac podgrzewacz i teraz decyzja czy przepływowy czy pojemnościowy. Słyszałem, że przepływowe jakoś się zatykają i po roku już są do wymiany i że lepiej kupić pojemnościowy, ale to tylko jedna osoba tak mówiła, więc nie wiem czy jej ufać więc chciałem was o to zapytać. Więc jeśli ktoś taki ma to jakby mógł napisać ile juz go ma i jak się sprawuje.
Osobiście posiadam w swoim domu podgrzewacz wody, zamontowany w kilku miejscach. I działa na prawdę dobrze. Oczywiści trzeba troszkę poczekać zanim woda się nagrzeje, po kąpieli jednej osoby, ale to nie jest wcale długi okres, bo przecież nie każdy od razu idzie się kąpać. Decyzja czy wybrać przepływowy czy pojemnościowy w dużej mierze zależy od ciebie i od tego czy zużywasz dużo czy mało ciepłej wody. Jeśli dużo to wybierz raczej przepływowy. A co do zatykania się, to nie wiem jak inne podgrzewacze, ale ja mam podgrzewacz firmy Biawar i już od 4 lat nie miałem z nim najmniejszego problemu :) Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
pikczu
-
-
Posty: 89
Rejestracja: 5 paź 2003, o 19:55
Lokalizacja: Dublin
Kontaktowanie:

Postautor: pikczu » 8 wrz 2009, o 13:10

Witam ja "mam"( tzn nie ja tylko właścicielka domu ja ten dom wynajmuje) dwa i przepływowy i normalny bojler.
Przepływowy o mocy 9kw triton model t90 i zwykły bojler chyba 80l z dwiema grzałkami o mocy 1.5 kw.
Jeśli chodzi o przepływowy jestem bardzo zadowolony ma sporą wydajność spokojnie można brać prysznic. Nie polecam przepływowych o mocy mniejszej niż 9kW, nie nadaje się to do użytku, chyba tylko do mycia zębów.
zwykły bojler używany jest do mycia garów itp.

Wróć do „Nie(elektroniczny) Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Majestic-12 [Bot] i 49 gości