Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Ciekawostka ? Solar Radiometer...

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Ciekawostka ? Solar Radiometer...

Postautor: end » 19 lis 2005, o 12:40

Witam, ostatnio tak sobie "googlowałem" i znalazłem taką "lampkę" :wink:
Ciekaw jestem czy można coś takiego sobie wykonać w domu...(ale chyba marne szanse- próżnia... pewnie dla Alka to nie był by problem ;) )
Można to u nas gdzieś kupić?
Na jakiej zasadzie to działa ?
Załączniki
65966.jpg
65966.jpg (18.84 KiB) Przejrzano 11182 razy
Ostatnio zmieniony 19 lis 2005, o 12:52 przez end, łącznie zmieniany 1 raz.

radzio
Moderator
Moderator
Posty: 965
Rejestracja: 13 maja 2003, o 10:33
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontaktowanie:

Postautor: radzio » 19 lis 2005, o 12:52

Jeśli to jest to samo co mam na myśli to wiatraczek w ruch wprawia strumien fotonów padających na łopatki... wiatraczek musi być niesamowicie lekki żaby się mógł poruszać, no i próźnia w bańce.

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 19 lis 2005, o 12:57

Właśnie wyczytałem, że jest tam próżnia i że promienie "ciepłego światła" (typu oświetlenie żarowe) wpadają na ciemniejszą stronę listków i wprawiają to w ruch czego skutkiem jest obkręcanie się listków.
Fajna zabawka :twisted:

Ale nie do zdobycia zapewne u nas... :cry:

Awatar użytkownika
tasza
-
-
Posty: 456
Rejestracja: 17 sty 2005, o 10:52

Postautor: tasza » 19 lis 2005, o 14:46

Endzik, gdzieś Ty to wyszukał :o
co do zakupu...jest coś takiego jak CEZAS - zaopatrują szkoły w pomoce naukowe
kiedyś wpadł mi w ręce ich katalog bardzo stary i tam taka zabawka jak na zdjęciu pokazałeś była...no może nie identyczna,
ale bardzo podobna, niestety na http://www.cezas.waw.pl tego nie znalazłam...

a może takie coś "Rura katodowa z wiatraczkiem":
http://www.fizyka.net.pl/nauczanie/nauczanie_pr.html#7 przecież oni gdzieś to musieli kupić :roll:
proponuję wykonać telefon (lub e-mail) do CEZAS-u...
a po drugie, zagadnij naszego forumowicza - brzozi - on może
Ci podpowiedzieć gdzie tego szukać lub z kim się dalej kontaktować

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 19 lis 2005, o 15:02

Endzik, gdzieś Ty to wyszukał Surprised
Cześć Tasza, uwielbiam po prostu "kopać" w googlu 8) Dla mnie to jeden ze skarbów internetu :wink:
Jeśli chodzi o CEZAS to napisze do nich, jednak wydaje się, że taka "zabawka" nie jest dla mnie osiągalna :cry:
zagadnij naszego forumowicza - brzozi - on może
Ci podpowiedzieć gdzie tego szukać lub z kim się dalej kontaktow
Zagadnem do niego :)

Być może u nas nazywa się to "Rura katodowa" ale nie jestem tego taki pewien...
Pozdr.

Jeszcze jedna fota :)
Załączniki
solar radiometer.jpg
solar radiometer.jpg (12.95 KiB) Przejrzano 11139 razy

Awatar użytkownika
Aleksander Zawada
Moderator
Moderator
Posty: 532
Rejestracja: 21 lut 2003, o 12:10
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Aleksander Zawada » 19 lis 2005, o 15:08

W Cezasie czegoś takiego nie będzie. A nawet gdyby było to zapłacilibyście jak za zboże.
To stara firma z zasadami...rodem z dawnej epoki. :(

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 19 lis 2005, o 15:10

W Cezasie czegoś takiego nie będzie. A nawet gdyby było to zapłacilibyście jak za zboże.
To stara firma z zasadami...rodem z dawnej epoki. :(
Alek, może Tobie udałoby się zrobic takie coś?
Próżnię wiem, że możesz zrobić sobie w domu.
Tylko gorzej z tymi listkami nie ?

awatar100
-
-
Posty: 415
Rejestracja: 27 cze 2003, o 07:55
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: awatar100 » 20 lis 2005, o 08:58

Jeśli to jest to samo co mam na myśli to wiatraczek w ruch wprawia strumien fotonów padających na łopatki... wiatraczek musi być niesamowicie lekki żaby się mógł poruszać, no i próźnia w bańce.
kolego ale glupoty opowiadasz ..mam nadzieje ze jestes jeszcze w gimnazjum bo wiedza ktora prezentujesz jest .... wiatraczek sie kreci dlatego ze w bance zostalo troche gazu czarne czesci wiatraczka sa pokryte weglem zeby lepiej absorowaly cieplo one nagrzewaja ten gaz i powoduja odpychanie wiatraczka :) a co to sa te tajemnicze fotony poczytaj w ksiazce od fizyki i sie dowiedz jakie one wywieraja cisnienie :) takie wiatraczki mozna bylo kupic na jarmarku dominikasnkim 30zl :o mam taka ale mi spadla i uciekla pruznia nie wiem jak teraz stworzyc odpowiednia ..
wiatraczek mozna wyciac z papieru i z jednej strony pokryc weglem :)

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 20 lis 2005, o 17:14

Awatar100 nie denerwuj się tak...
wiatraczek sie kreci dlatego ze w bance zostalo troche gazu
Gazu raczej tam nie ma...

Przedstawiam wam przetłumaczony tekst:

"Radiometr słoneczny, rowniez znany jako wiatrak świetlny został wynaleziony w 1873 przez fizyka Edwarda Crooks-a .... Radiometer wykorzystuje światlo i przeksztalca je w energię, ruch. Radiometr posiada szklany globus/kule, w ktorej jest proznia aby zapobiec oporowi powietrza. Kula ta posiada koło ktore jest prezycyjnie zrownowazone. Kazde piórko tego koła posiada ciemna strone oraz lśniąco metaliczną stronę. Ciemna strona piórka pochłania więcej światła niz strona metaliczna tworząc cisnienie i ruch. Radiometer słoneczny pracuje z ciepłym światlem, takim jak swiatło słoneczne albo swiatło z żarowki, ale nie z chłodnym światłem neonowym".

Oryginał znajdziecie tutaj:
http://www.the-inspirations-store.com/a ... gifts.html

awatar100
-
-
Posty: 415
Rejestracja: 27 cze 2003, o 07:55
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: awatar100 » 20 lis 2005, o 19:54

no tak jak ja moge Watpic w to co napisza jakies tam pisamaki nie znajace , no oczywsicie stwarznie przuni doskonalej jest banalne i oczywiscie szklo grube na 1mm jest na tyle wytryzmale ze jest ja wstanie utrzymac Prosze o WYBAczenie szerokiego grona , btw wystaczy wejsc na jaks strone zglebiajca wiedze fizyczna :P i poczytac dlaczego ja mam racje , dlaczego w takiej zarowce jest gaz .. ech

W bańce otaczającej wiatraczek znajduje się rozrzedzony gaz. Silniejsza absorpcja światła na powierzchniach ciemnych sprawia, że ogrzewają się one szybciej, a tym samym gaz znajdujący się w bezpośrednim z nimi kontakcie. Cieplejsze (szybsze) cząsteczki gazu znajdujące się po ciemnej stronie łopatki uderzają w nią zatem z większą energią niż te po stronie białej. To właśnie ów niesymetryczny przekaz pędu cząsteczek gazu po obu stronach łopatek powoduje obrót wiatraczka.

Warto dodać, że William Crookes, konstruktor pierwszego radiometru, początkowo błędnie zinterpretował jego ruch, sugerując, ze jest on bezpośrednim wynikiem przekazu pędu niesionego przez fotony (cząstki światła).

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 21 lis 2005, o 14:10

No teraz już wszytsko jasne :)
Sugerowałem się tym co było napisane na stronie, nie wiedziałem, że jest tam jakiś gaz.
Napisano PRÓŻNIA to tak to zrozumiałem.

Czyli istnieje możliwość stworzenia takiego Radiometra w domu?

awatar100
-
-
Posty: 415
Rejestracja: 27 cze 2003, o 07:55
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: awatar100 » 25 lis 2005, o 21:57

No teraz już wszytsko jasne :)
Sugerowałem się tym co było napisane na stronie, nie wiedziałem, że jest tam jakiś gaz.
Napisano PRÓŻNIA to tak to zrozumiałem.

Czyli istnieje możliwość stworzenia takiego Radiometra w domu?
tak szpilka , cos ala lozysko i wiatraczek i baniak ze szkla trzba tylko dobrze wyssac powietrze :) to co zostanie poruszy ten wiatraczek jak sie nagrzeje

Awatar użytkownika
tasza
-
-
Posty: 456
Rejestracja: 17 sty 2005, o 10:52

Postautor: tasza » 27 lis 2005, o 23:42

ha, szpilkowe łożysko? chyba ok, co do wysssysssania powietrza to w warunkach
domowych chyba będzie kłopot...ale może inaczej...
jakąś pompką maksymalnie obniżyć ciśnienie w pojemniku (baniaku)
a resztę - chemią?...tu do Aleksandra pytanie - czy są jakieś związki (w miarę łatwo dostępne),
które przereagują obniżając ciśnienie? no, na przykład wiążąc tlen z (resztek) powietrza?

Awatar użytkownika
Aleksander Zawada
Moderator
Moderator
Posty: 532
Rejestracja: 21 lut 2003, o 12:10
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Aleksander Zawada » 15 gru 2005, o 19:12

A więc tak: na moim bieżącym stanowisku z pompą rotacyjną alcatel BB2002 mogę osiagnąć próżnię rzędu 10^-2 Tr, bez chemicznego polepszania prózni.
Dla porównaia-ciśnienie atmosferyczne to 760 Tr, w dobrej lampie elektronowej 10^-7...10^-6 Tr. Idealna próżnia nie istnieje- zawsze jest nieco gazu.

Jeśli chodzi o substancje dobrze wiążące gazy to należy wymienić tu dość łatwo dostępny magnez (dobrze radzi sobie jedynie z tlenem)- około 300 torolitrów na gram, bar, a lepiej stop BaAl, powszechnie stodsowany na getery w lampach.

Z innych geterów można wymienić tantal i tytan a nawet czerwony fosfor.

NBależy mieć świadomość, że podczas rozpylania geteru on sam desorbuje gazy, pogarszając próżnię. Poza tym geter pochłania lepiej, gdy jego powierzchnia jest czarna, matowa niźli błyszcząca (mniejsze rozwinięcie powierzchni). Z tego wzgledu geter rozpyla się przy dość wysokim ciśnieniu, rzędu nawet pojedynczcyh Tr.

Istnieje cień nadziei, że uda mi się zbudować tytanową pompę jonowo-sorpcyjną. Pompa taka pozwoliłaby w małych objętościach zejść do ciśnienia nawet rzędu 10^-8 Tr.

[ Dodano: 30-12-2005, 21:37 ]
I już mała poprawka:
W małych objętościach, stosując żarówkę 100W/230V jako pompę jonowo-sorpcyjną mogę zejść do lepiej jak 10^-4 Tr. :wink:
Załączniki
pompa1.jpg

Awatar użytkownika
cyrus
-
-
Posty: 33
Rejestracja: 14 sty 2004, o 09:56
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Postautor: cyrus » 9 sty 2006, o 09:22

Jeśli działa tylko przy "ciepłym" świetle to od razu nasuwa się podejrzenie że to nie sprawa fotonów a podczerwieni.
Ciekawe jak by sie kręciło oświetlone oświetlaczem z noktowizora (taki reflektorek z czarnym, bakelitowym filtrem - przepuszcza tylko IR a nie światło widzialne). Bo na IR LED-a to raczej chyba nie zadziała - ciepła to tam nie czuć.

gavi
-
-
Posty: 218
Rejestracja: 14 kwie 2003, o 15:03
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: gavi » 9 sty 2006, o 14:15

Witam
Istnieją jeszcze pompy dyfuzyjne. Pamiętam , że swojego czasu w ITE na Politechnice
była malutka pompa dyfuzyjna zrobiona z elementów szklanych. Zamiast rtęci wykorzystywano jakąś brunatną ciecz. Z tego co pamietam dawała rzędu 10-7 Tr.

Awatar użytkownika
Aleksander Zawada
Moderator
Moderator
Posty: 532
Rejestracja: 21 lut 2003, o 12:10
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Aleksander Zawada » 10 sty 2006, o 16:16

Doskonale wiem o pompach dyfuzyjnych. Tak się jednak składa, że takowej nie posiadam, zaś zrobienie w zasadzie mogę sobie między bajki włożyć.
Szkoda, bo bym zeskładał zestaw pompa dyfuzyjna plus obrotowa.

Tą cieczą był zapewne olej apiezonowy albo jakiś inny, dobry do tego typu zastosowań.
Dodatkowo taka pompa wymaga chłodzenia i stosowania wymrażarki na wlocie, ażeby zapobiec wstecznemu strumieniowi par. :570:

Wróć do „Nie(elektroniczny) Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 54 gości