Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

NIE NA TEMAT - wyprowadzenie E=mc^2

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

a_antoniak
-
-
Posty: 645
Rejestracja: 13 sty 2005, o 18:38
Lokalizacja: Krasnystaw
Kontaktowanie:

NIE NA TEMAT - wyprowadzenie E=mc^2

Postautor: a_antoniak » 28 mar 2005, o 20:34

Rok 2005 ogłoszono Światowym Rokiem Fizyki z okazji stulecia przełomowego roku 1905 (działalność Einsteina). Myślę, że także na moim ulubionym forum :) jest grono ludzi którzy lubią/cenią tę naukę jakże związaną z elektroniką. Z tej okazji zamieszczam niniejszy post. Mam nadzieję, że admini i inni użytkownicy wybaczą mi post na wskroś nie elektroniczny :). Oto on:

Oto proste wyprowadzenie (nie jedyne) słynnego wzoru podane niegdyś przez Einsteina:

Wyobraźmy sobie stół na którym leży kostka o masie M (np. cegła). Po prawej i lewej stronie stołu znajdują się źródła promieniowania gamma. Rozważmy dwa przypadki:
1. OBSERWATOR STOI WZGLĘDEM STOŁU. W pewnej chwili źródła energii wysyłają w stronę cegły porcję promieniowania o energii E/2 każde. Jest faktem doświadczalnym, że pochłonięcie przez ciało promieniowania o energii E powoduje zmianę jego pędu o E/c, a więc tu z każdej strony cegle przekazywany jest pęd E/2c. Cegła pozostaje w spoczynku.
2. OBSERWATOR BIEGNIE W STRONĘ STOŁU. Wyobraźmy sobie, że stół porusza się w naszą stronę z prędkością v (dowolną, może być mała) lub że my biegniemy w jego stronę z tą samą (co do wartości) prędkością. Zachodzi to samo zdarzenie - oba źródła wysyłają promieniowanie o energii E/2 każde w stronę cegły. **TERAZ UWAGA!** Ze względu na to, że prędkość promieniowania gamma (fale elektromagnetyczne) jest stała i równa c - pęd E/2c przekazany zostanie "ukośnie". Składowa przekazanego pędu (od obu źródeł) skierowana w naszą stronę wyniesie delta p równe:

v/c = delta p/(E/c) - z podobieństwa trójkątów pędów i prędkości, stąd:

delta p = Ev/c^2.

Wiemy, prędkość cegły się nie zmieni (bo wcześniej cegła nie poruszyła się) a więc wzrost jej pędu musi byś spowodowany WZROSTEM MASY! Przyrost masy (oznaczmy "m") wyniesie tyle żeby przy prędkości v dać przyrost pędu delta p:

mv = delta p = Ev/c^2, stąd:

E=mc^2.

Jest to proste, lecz poprawne wyprowadzenie. Przeczytałem je kiedyś w książce EM Rogersa "Fizyka dla dociekliwych".

goldhand.com.pl
-
-
Posty: 7
Rejestracja: 17 sty 2005, o 23:39
Lokalizacja: Z Polski
Kontaktowanie:

Postautor: goldhand.com.pl » 30 mar 2005, o 00:48

tutaj mała biografia tego co opracował wzór

http://www.goldhand.com.pl/biografie/e/einstein.html

Wróć do „Nie(elektroniczny) Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 67 gości