Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Podłączenie: MOSTEK + FILTRY + FAZA + WZMACNIACZ

rafiks
-
-
Posty: 23
Rejestracja: 8 sty 2004, o 19:24

Podłączenie: MOSTEK + FILTRY + FAZA + WZMACNIACZ

Postautor: rafiks » 17 mar 2004, o 09:54

Czy takie podłączenie jest dobre?

Obrazek

Mostek taki jak tu bez rezystora R1 ten rezystor wiem że trzeba usunąć:

Obrazek


Faza:
Regulator fazy w zakresie 0-360 stopni

Filtr:
Filtr 20hz-100hz

Wzmacniacz: Najzwyklejszy wzmacniacz stereo.

Nie jestem pewien czy blok o nazwie MOSTEK / STEREO nie powinien być tuż przed samym wzmacniaczem? Mozem się myle jesli tak jest to ten schemat jest dobry co narysowałem.

Awatar użytkownika
Kamilkozi
-
-
Posty: 229
Rejestracja: 19 mar 2004, o 11:48
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Kamilkozi » 19 mar 2004, o 12:39

Rozumiem, że chcesz podłączyć głosnik subwoofera do wzmacniacza stereo, pracującego w mostku, by uzyskać większą moc (teoretycznie można uzyskać 4 krotnie wiekszą moc, praktycznie nie większą niż 2 krotnie - zwiazane jest to ze stratami mocy i z mocą trafo). Jeżeli tak to nie potrzebna Ci jest regulacja fazy, wystarczy inwerter jak na drugim rysunku i filtr(ew. jeszcze sumator sygnałów z dwóch kanałów). Proponuje Ci kit. AVT-2449(z EdW 9/00). Mogę Ci przesłać ten artykuł (*.pdf) na emaila jak chcesz. Układ ten ma w sobie wszystko co trzeba (sumator,filtr,inwerter fazy), jest do tgo nieskomplikowany i ja nie miałem z nim żadnych problemów (jeździ w samochodzie).

rafiks
-
-
Posty: 23
Rejestracja: 8 sty 2004, o 19:24

Postautor: rafiks » 24 mar 2004, o 19:55

Mam pytanie dotyczące tego kitu. Czy idzie go podłączyć tak pod wzmacniacz aby bez żadnych przełączników było można wybrać tryb pracy wzmacniacza: Stereo lub Mostek. Jeśli tak to jak, jesli sie nie da to ten kit mi nieodpowiada. Więc poradzcie co mam zrobić przesównik fazy wywalam bo jest niepotrzebny . Chće mieć podbici bassów i filtr do subka.

Naprawdą pilnie to potrzebuje. Schematy filtrów, podbicie bassów już mam. Proszę tylko o schemacik do mostkowania automatycznego bez zbędnych przełączników. Tak jak jest to zrobione w originalnych samochodowych wzmacniaczach mocy.

Awatar użytkownika
Kamilkozi
-
-
Posty: 229
Rejestracja: 19 mar 2004, o 11:48
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Kamilkozi » 24 mar 2004, o 21:42

Można zrobić tak jak chcesz i to z wykorzystaniem tego kitu. Połączenie końcowe zależy tylko od posiadanego przez Ciebie wzm. mocy. Jeżeli jest to wzm. stereo to najprawdopodobniej oba "-" głosników sa ze sobą wewnetrznie połączone (razem z masą) dlatego jak robisz z niego mostek to na wejsciu w jednym kanale dajesz inwerter fazy(ten kit to realizuje) i masz wtedy na wyjściu między dwoma "+" sygnał o dwókrotnie większej amplitudzie. Jeżeli jadnak w danej chwili nie chcesz wykorzystywać wzm. w mostku to wystarczy podłączyc dwa głośniki tak jak poprzednio(tzn. tak jak to podłączałeś przed dodaniem tego kitu). Należy jednak pamiętać, że jeden z kanał ma odwróconą fazę(przez inwerter w kicie) i dlatego trzeba podłączyć jeden z głosników odwrotnie(ten który współpracuje z kanałem z odwrócona faza). I nie trzeba tu żadnych przełączników. Tak realizuje sie to we wzm. samochodowych(i nie tylko). Taki zespół (filtr + wzm) nie bedzie jednak juz stereo(nawet jak podłączysz dwa głośniki w sposób jaki opisałem wyzej), ale dla częstotliwosci subwooferowych to niema żadnego znaczenia. Ale sie rozpisałem....... :)

rafiks
-
-
Posty: 23
Rejestracja: 8 sty 2004, o 19:24

Postautor: rafiks » 24 mar 2004, o 22:08

Mółbym cie prosic o jakiś prosty rysunek poglądowy. I jeszcze jedno filtr bedzie działać tylko do jednego kanału prawda?

Awatar użytkownika
Kamilkozi
-
-
Posty: 229
Rejestracja: 19 mar 2004, o 11:48
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Kamilkozi » 24 mar 2004, o 23:37

Filtr będzie działał dla obu kanałów. Rysunek.....układ ma wygladać tak jak na tym Twoim drugim rysunku. Tylko zamiast inwertera masz kit, a podłączenie głośników ma być właśnie takie jak na tym rysunku.

rafiks
-
-
Posty: 23
Rejestracja: 8 sty 2004, o 19:24

Postautor: rafiks » 25 mar 2004, o 17:38

Obrazek

Ale jak tak podłącze to bede miał i tak i tak mono. Tylko teraz w zależności jak podłącze głośniki to albo bede miał 2x200Wat albo 1x400Wat. Mam racje czy nie?

Czy idzie zrobić abym miał stereo (2x200RMS) lub mono (1x400RMS)

Awatar użytkownika
Kamilkozi
-
-
Posty: 229
Rejestracja: 19 mar 2004, o 11:48
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Kamilkozi » 30 mar 2004, o 14:58

Niewidzę rysunków które wkleiłeś do postu powyzej(żadnego - jest tam "tymczasowo wyłączone") więc nie widzę ostatniej propozycji. Jak mozesz to prześlij mi go na email. Jeżeli koniecznie chcesz mieć mono lub stereo to niestety musisz zastosować dwa takie filtry - jednak stereo w zakresie basu jest zupełnie niepotrzebne, a napewno nie bedzie zauważalne. Sa dwa powody dlaczego:1.człowiek nie jest w stanie okreslić źródła dźwięku o niskiej częstotliwości;2.zawartosć najnizszych częstotliwosci w obu kanałach jest taka sama.

Wróć do „Elektronika retro, lampy, audio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Majestic-12 [Bot] i 55 gości