Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Wzmacniacz Marantz

KamilFX
-
-
Posty: 1
Rejestracja: 29 kwie 2003, o 08:20
Lokalizacja: Rawa Maz
Kontaktowanie:

Wzmacniacz Marantz

Postautor: KamilFX » 29 kwie 2003, o 08:25

Cześć wszystkim mam problem z moim wzmcniaczem zabytkowym Marantz MR230. Zaczyna powoli tracić pasmo przenoszenia kidyś przenosił nawet 20kHz a teraz tnie przy 17kHz. Dołu też już prawie nie ma. Co zrobic czy wymienić kondensatory czy też może jeszcze coś?????
POMOCY!!!
Taki ładny jest że nie chcego wyrzucać.

Piotr
Moderator
Moderator
Posty: 465
Rejestracja: 14 lut 2003, o 13:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Piotr » 5 maja 2003, o 21:59

A jak stwierdziles, ze tnie, zwlaszcza od gory?
Pzdr
PZb

Gość

Postautor: Gość » 5 maja 2003, o 22:25

wiem chyba o co Ci chodzi jak stwierdziłem że tnie przy 17kHz?
Nie jest to słyszalna przez wszystkich częstotoliwość i moze trochę przesadziłem ale jest wyraźne przytłumienie brzmienia i odcięcie górnych składowych. Pasmo się naprawdę zawęża i to słychać zwłaszcza na płytach Audio bo mp3 samo w sobie tnie przy 16kHz. Dół już też nie jst taki plastyczny i miękki, raczej jak już jest to taki plastikowy. Używałem go do odsłuchu w domowym studio wiec dobrze wiem jak brzmiał i jak brzmieć powinien.
Pozdrowienia

Awatar użytkownika
Agrest
-
-
Posty: 129
Rejestracja: 7 maja 2003, o 21:31
Lokalizacja: Szczecin

Wzmacniacz Marantz

Postautor: Agrest » 7 maja 2003, o 21:50

A ile masz lat? Bez urazy, oprócz elektroniki starzeje się też słuch. Bębenki, kosteczki słuchowe, rurki, płyny i inne duperelki układu mechanicznego ludzkiego "mikrofonu" z wiekiem tracą elastyczność, a tym samym zdolność do drgania z dużą częstotliwością. Kiedyś słyszałem pracę popsutych transformatorów odchylania poziomego w TV (15625 Hz), ale się zestarzałem i już tego nie słyszę. Stąd pytanie Piotra jest jak najbardziej na miejscu. Skoro miernik jest tylko jeden (twój słuch), to skąd pewność, że to właśnie miernik nie zmienił parametrów?

PozdrA

P.S.
Z tymi 20 kHz trochę przesadziłeś, tyle słyszą tylko dzieci. Oczywiście jakos tam odbieramy te częstotliwości, ale jest zasadnicza różnica pomiędzy "słyszeć", a "jakoś odbierać". Ale to już temat na inny wątek

Gość

Postautor: Gość » 17 maja 2003, o 23:56

No nie jest ze mną tak źle jedynie 20 lat mi przeszło. Bez większej ilości dyskotek i głośnego słuchania muzyki tak więc słuch jeszcze jest niezły. Pytałem się tylko czy sama wymiana kondensatorów pomoże czy może jeszcze pogrzebać przy czymś innym. Co do tego słuchu to znam ten wzmacniacz na tych kolumnach i raczej wiem jak powinien brzmieć więc wiek nie gra tu większej roli.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Agrest
-
-
Posty: 129
Rejestracja: 7 maja 2003, o 21:31
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Agrest » 19 maja 2003, o 11:04

Rozumiem.

1. To ograniczenie pasma wystąpiło w obu kanałach jednocześnie, czy tylko w jednym?
2. Utrata pojemności kondensatorów szeregowych w torze audio powoduje ograniczenie pasma od dołu. Jezeli lubisz jego brzmienie i już go rozkręcisz, to "dla formalności" wymień wszystkie stare elektrolity na nowe tantale. Te w torze audio oczywiście, tych filtrujących zasilanie IMHO nie ma sensu. One były zawsze spolaryzowane i nie powinny tracić pojemności.
3. Ograniczenie pasma od góry to najprędzej wina petli sprzężenia zwrotnego. Bez schematu to może być żmudne...

PozdrA

Wróć do „Elektronika retro, lampy, audio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 94 gości