Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Jak poprawnie podłączyć anteny teleskopowe + dipol?

Awatar użytkownika
Sławek_30
-
-
Posty: 65
Rejestracja: 28 cze 2013, o 14:44
Lokalizacja: Poland, Tychy

Jak poprawnie podłączyć anteny teleskopowe + dipol?

Postautor: Sławek_30 » 14 lis 2016, o 20:06

Witam

Dostałem wczoraj starą antene od znajomego, która wygląda bardzo podobnie to tej z obrazka, tyle że dipol z tyłu ma jedną obręcz a nie dwie.
Obrazek

Zastanawiam się nad tym, aby ją zaadoptować do wieży do odbioru stacji Fm. Niestety pojawił się problem bo kable w środku są urwane, nie ma też żadnej płytki (i chyba raczej nie było bo nie widzę żadnych nacięć), więc zastanawiam się jak to podłączyć?
Mam takie propozycje:
1. Wszystkie anteny razem do środkowej żyły, a ekranu nie podłączać.
2. Teleskopówki razem do środkowej żyły, dipol do ekranu.
3. Odwrotna wersja punktu 2.
4. Dipol nie podłączony wogóle, lub teleskopówki
5. Dipol + jeden teleskop do środkowej żyły, drugi teleskop do ekranu.
6. Wszelkie inne kombinacje....

Pomóżcie mi jak to poprawnie podłączyć. Szukam też w google ale nie ma takiej.

Awatar użytkownika
Jacek Bogusz
-
-
Posty: 470
Rejestracja: 12 maja 2010, o 17:37
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Jak poprawnie podłączyć anteny teleskopowe + dipol?

Postautor: Jacek Bogusz » 16 lis 2016, o 15:17

Pewnie wewnątrz była jeszcze jakaś płytka dopasowująca antenę do odbiornika - bez tej płytki może być problem. Obawiam się, że antena "cewkowa" nie da się podłączyć bez transformatora dopasowującego. Anteny teleskopowe możesz połączyć z dwoma żyłami kabla płaskiego - 300 ohm. To są takie dwie żyły w szerokim, płaskim, najczęściej przeźroczystym kablu (ma przekrój jakby ósemki). Mój tuner ma gniazdo na taką antenę, ale współcześnie jest ono raczej rzadko spotykane. Tę antenę środkową możesz spróbować dołączyć do kabla współosiowego (koncentrycznego, z ekranem) 75 ohm. Środek na jeden koniec, ekran na drugi. Jednak są raczej marne szanse, że to zadziała.

Awatar użytkownika
Sławek_30
-
-
Posty: 65
Rejestracja: 28 cze 2013, o 14:44
Lokalizacja: Poland, Tychy

Re: Jak poprawnie podłączyć anteny teleskopowe + dipol?

Postautor: Sławek_30 » 20 lis 2016, o 17:26

Ty mi tu gościu wypisujesz jakieś bzdury.
Rozebrałem właśnie małe przenośne radyjko z anteną teleskopową i tam wychodzi z płytki PCB jeden kabel przylutowany do anteny teleskopowej, nie ma tam po drodze żadnych separatorów, transformatorów itp.!
Różnica jest taka że ja mam dwie takie teleskopówki + dipol ( jak widać na foto) i chce to podłączyć do wieży, która ma wejście koncentryczne 75ohm.

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty: 1520
Rejestracja: 30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja: Kielce

Re: Jak poprawnie podłączyć anteny teleskopowe + dipol?

Postautor: ACeK » 20 lis 2016, o 18:38

Obrazek Ale temu gosciowi wygarnoles ze ho ho :twisted: Co on sie tam moze znac na elektronice jak jest tylko redaktorem naczelnym w EP :lol:

Wracajac do tematu. Nie ma uniwersalnej anteny. Bo wielkosc anteny zalezy od dlugosci fali jaka ma odbierac. Do odbioru TV moze pracowac dipol. Za to do odbioru UKF powinienes wykorzystac te dwie anteny teleskopowe (rostawione na okolo 175 cm) najlepiej podlaczone przez :arrow: symetryzator antenowy zmieniajacy impedacje z 300 Ω na 75 Ω (kabel koncentrychny)

Kod: Zaznacz cały

Twoja antena teleskopowa ____________ ____________ \_/ I \ I \ symetryzator I I I---- kabel antenowy I I I --------- | | | Radio | | | ---------
To tak wedlug ksiazki ale jak to z antenami czasem kawalek przewodu wystarczy by cos odbierac (blisko nadajnik) jednak dobra antena na dachu pozwala odbierac slabe dalekie sygnaly Obrazek

Awatar użytkownika
Sławek_30
-
-
Posty: 65
Rejestracja: 28 cze 2013, o 14:44
Lokalizacja: Poland, Tychy

Re: Jak poprawnie podłączyć anteny teleskopowe + dipol?

Postautor: Sławek_30 » 21 lis 2016, o 02:40

Do odbioru TV moze pracowac dipol. Za to do odbioru UKF powinienes wykorzystac te dwie anteny teleskopowe...
Czyli jak rozumiem ten dipol moge odkręcić i zostawić teleskopówki?

A swoją drogą nic nie wygarnąłem, poprostu napisałem co widze.

Aha, może się komuś przyda:
Antena teleskopowa świetnie odbiera DVB-T. Podłączenie jest banalnie proste (wiem bo mam tak już ponad rok zrobione).
Kabel koncentryczny 75 Ω, jeden koniec do TV, a drugi w właściwie tylko środkowy drut przylutowałem do anteny teleskopowej,
którą to sobie wkrętem przykręciłem do okna na zewnątrz. Działa bez zarzutu, bez żadnych symetryzatorów po drodze. Polecam długość ok 90cm, bo krótsze mają nie stabilny sygnał. Na mojej 87cm, większość kanałów ma siłę sygnału na poziomie 80-92%, a jakość sygnału 70-80%. Obecnie po drodze dodałem filtr LTE, bo mi zakłócało odbiór. Do nadajnika mam ok. 10km. i mieszkam na 1 piętrze, wkoło sporo bloków, ale jak widać teleskopówka daje rade. (a może to zasługa Fergusona... :D)

Dzięki, poeksperymentuje przy więży z symetryzatorem.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Jacek Bogusz
-
-
Posty: 470
Rejestracja: 12 maja 2010, o 17:37
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Jak poprawnie podłączyć anteny teleskopowe + dipol?

Postautor: Jacek Bogusz » 21 lis 2016, o 09:28

Gdybyś zamiast anteny teleskopowej dał kawałek drutu, to też by działało. Tak kiedyś zrobiłem - po prostu kabel zwieszony z okna i obciążony jakimś ciężarkiem, żeby był napięty. Napisałem ci jak poprawnie dopasować energetycznie antenę do odbiornika, aby "uzysk" był jak największy. To, że coś działa zrobione metodą "chałupniczą" i byle jak to nie znaczy, że "wypisuję ci bzdury". A to twoje "komuś się przyda" skwituję tak - włóż kawałek drutu w izolacji do środkowego pinu gniazda 75 ohm i też będzie dobrze. Co najwyżej musisz pokombinować z jego ułożeniem.

Awatar użytkownika
Sławek_30
-
-
Posty: 65
Rejestracja: 28 cze 2013, o 14:44
Lokalizacja: Poland, Tychy

Re: Jak poprawnie podłączyć anteny teleskopowe + dipol?

Postautor: Sławek_30 » 21 lis 2016, o 15:09

Gdybyś zamiast anteny teleskopowej dał kawałek drutu, to też by działało.
Rozumiem. Dziękuje za uwagi i przepraszam, miałem zły dzień.
pozdrawiam
Temat można zamknąć.

Wróć do „Elektronika retro, lampy, audio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 35 gości