Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Zasilacz nap. przemiennego ilość uzwojeń

m4thew
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 12 sty 2012, o 19:06

Zasilacz nap. przemiennego ilość uzwojeń

Postautor: m4thew » 21 lis 2012, o 18:56

Witam. Jestem tu nowy. Zakupiłem książkę A. Tatusia 'Proste konstrukcje lampowe audio'. Na samym początku jest przedstawiona konstrukcja zasilacza nap. przemiennego wielouzwojeniowego. Mam pytanie. Jest to zasilacz 200VA z uzwojeniami 10/20/40V/0.3A + 40/80/160/0.3A + 2x6.3V/6A. Więc.... mam kupić toroida z 8-mioma uzwojeniami wtórnymi? Nie ma takiego w necie, chyba że na zamówienie. Jeśli ktoś robił ten zasilacz proszę o wytłumaczenie odnośnie samego transformatora i propozycję gdzie można kupić owy transformator. Z poważaniem. Mateusz.

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Zasilacz nap. przemiennego ilość uzwojeń

Postautor: rafal.220 » 21 lis 2012, o 21:14

Najniższe napięcie morze służyć do zasilenia żarzenia lamp...
Co do tych pośrednich napięć, to trudno cokolwiek tu powiedzieć...
Strasznie to wszystko nietypowe.

traxman
-
-
Posty: 215
Rejestracja: 7 lip 2011, o 11:19

Re: Zasilacz nap. przemiennego ilość uzwojeń

Postautor: traxman » 21 lis 2012, o 21:31

Tak, transformator trzeba zamówić, w prototypie jest z http://www.toroidy.pl (wystarczy wykonanie standardowe) zasilacz ma mieć oprócz pierwotnego osiem uzwojeń wtórnych. Taki sposób nawinięcia umożliwia minimalną ilością uzwojeń (za każde uzwojenie się płaci...) uzyskać napięcie 0-350VAC co 10V oraz żarzyć dwie spore lampy np. 6C33C lub uruchomić całkiem spory wzmacniacz PP. Podział na sekcje umożliwia wykorzystanie 10/20/40 dla napięć siatki, 40/80/160 dla anodowego.
Zasilacz może też służyć do separacji od sieci i sprawdzaniu jak zachowują się urządzenia zasilane obniżonym lub podniesionym napięciem. Prościej oczywiście jest zastosować autotransformator z separacją, ale koszt niestety jest kilkunastokrotnie wyższy.

PS.1. :wink: ja robiłem i wszystkie konstruowane i serwisowane lampowce pierwsze zasilanie mają właśnie z niego.
PS.2. Po co lać wodę w temacie - forum to nie sejm i nie ma potrzeby zabierania głosu w każdym temacie, a w szczególności w tym o którym niezbyt ma się pojęcie...
PS.3. Nie lubię nachalnych, korporacyjnych reklam, ale widocznie tylko ja.

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Zasilacz nap. przemiennego ilość uzwojeń

Postautor: rafal.220 » 21 lis 2012, o 21:49

Proszę zauważyć iż profesjonalne wzmacniacze lampowe osiągające większe moce są zasilane napięciami symetrycznymi...
Uzwojenie pierwotne trafo głośnikowego też jest dzielone...
Owszem są różne rozwiązania, lecz nie dla mocy trafo 200 V*A...

m4thew
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 12 sty 2012, o 19:06

Re: Zasilacz nap. przemiennego ilość uzwojeń

Postautor: m4thew » 21 lis 2012, o 22:46

traxman, ile to trafo Cię kosztowało? Muszę o to zapytać bo to nie piwo marki X....

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Zasilacz nap. przemiennego ilość uzwojeń

Postautor: rafal.220 » 21 lis 2012, o 23:09

Osobiście zamawiam transformatory w firmie toroidy (nawijają na zamówienie)
Jak na na moje wymagania jakość wysoka... (wykonanie audio)
Za trafo 1500 V*A zasilające stopnie mocy zapłaciłem brutto ok 600zł (3 lata wstecz)
Za mniejsze trafo wielowyjściowe, do zasilania pozostałej elektroniki (30 V*A) zapłaciłem ok 50zł

traxman
-
-
Posty: 215
Rejestracja: 7 lip 2011, o 11:19

Re: Zasilacz nap. przemiennego ilość uzwojeń

Postautor: traxman » 22 lis 2012, o 10:32

Proszę zauważyć iż profesjonalne wzmacniacze lampowe osiągające większe moce są zasilane napięciami symetrycznymi...
Uzwojenie pierwotne trafo głośnikowego też jest dzielone...
Możesz to wyjaśnić jaśniej lub nie tworzyć dziwolągów nie na temat?
traxman, ile to trafo Cię kosztowało? Muszę o to zapytać bo to nie piwo marki X....
Zamawiałem je z kilka lat wstecz więc, najlepiej zapytać o wycenę w toroidach, to nic nie kosztuje, na odpowiedź z reguły czeka się max 1-2 dni. Spodziewałbym się kwoty 170-200PLN/szt. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby nawinąć je na rdzeniu EI powinno wyjść nieco taniej lub złożyć z kilku mniejszych transformatorów. Nawinięcie jednak na jednym rdzeniu większej mocy ma zaletę w postaci większej "sztywności" napięć uzwojeń. Ja preferuję transformator toroidalny, bo zależy mi na małych rozmiarach i niewielkim polu rozproszenia. Popytaj także z allegro użytkownika 4pietro4 lub z trioda.pl użytkownika KaKa.

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Zasilacz nap. przemiennego ilość uzwojeń

Postautor: rafal.220 » 22 lis 2012, o 14:25

To zależy w jakiej konfiguracji pracują lampy...
Jeśli mowa o przeciwsobnym połączeniu pierwotnych uzwojeń trafo głośnikowego, to wystarczy pojedyncze napięcie...
Co do samego trafo, to zastanawiam się po co tyle odczepów?.... (autor nie przedstawił schematu wzmacniacza)

Sam zastanawiam się nad budową lampiaka o dobrych parametrach wyjściowych.
Przeglądając różne standardowe i sprawdzone rozwiązania nie dostrzegłem konieczności stosowania aż tylu napięć wtórnych...

m4thew
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 12 sty 2012, o 19:06

Re: Zasilacz nap. przemiennego ilość uzwojeń

Postautor: m4thew » 22 lis 2012, o 14:35

Dziękuję za odpowiedzi. Temat uważam za zamknięty.

traxman
-
-
Posty: 215
Rejestracja: 7 lip 2011, o 11:19

Re: Zasilacz nap. przemiennego ilość uzwojeń

Postautor: traxman » 22 lis 2012, o 14:44

Co do samego trafo, to zastanawiam się po co tyle odczepów?.... (autor nie przedstawił schematu wzmacniacza)

BO TO JEST TRANSFORMATOR DO ZASILACZA WARSZTATOWEGO!!!

a nie do wzmacniacza
Ja wysiadam...

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Zasilacz nap. przemiennego ilość uzwojeń

Postautor: rafal.220 » 22 lis 2012, o 15:48

Myśli kolega iż tego nie wiem??
Owszem wiem, lecz autor na samym początku nie wspomniał ani słowem o zasilaczu warsztatowym...
Jeśli już mamy zamiar wykonać określone dzieło, to i trafo jest standardowe dostępne bez większych problemów, dlatego też w pierwszym moim poście napisałem:
Co do tych pośrednich napięć, to trudno cokolwiek tu powiedzieć...
Pragnąłem aby autor tego tematu podał więcej szczegółów...

Autor tematu zakończył dyskusję, a wiec i ja kończę...

traxman
-
-
Posty: 215
Rejestracja: 7 lip 2011, o 11:19

Re: Zasilacz nap. przemiennego ilość uzwojeń

Postautor: traxman » 22 lis 2012, o 15:57

Zakupiłem książkę A. Tatusia 'Proste konstrukcje lampowe audio'. Na samym początku jest przedstawiona konstrukcja zasilacza nap. przemiennego wielouzwojeniowego. .... Jest to zasilacz 200VA z .. Jeśli ktoś robił ten zasilacz .
Faktycznie, prawie nie wspomina o zasilaczu

PS.Tylko nie mów nic o wojnie przy Niemcach ("Hotel Zacisze" /Fawlty Towers/ – Johna Cleese).

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Zasilacz nap. przemiennego ilość uzwojeń

Postautor: rafal.220 » 22 lis 2012, o 17:58

Poco te kolorowanki?? (zabawa w przedszkole?)
Autor nawet słowem nie wspomniał iż chce da zabawy "klepać" wszystkie konstrukcje po kolei...
Owszem można z takiej literatury zaczerpnąć ciekawą wiedzę na temat lampiaków, lecz komu by się chciało bawić w budowanie wszystkich konstrukcji by komuś udowodnić słuszność tego trafo...??
Osobiście dobieram trafo do potrzeb... (dla określonej konstrukcji)

Zapewne literatura bazuje na "uniwersalnym" trafo na którym "odpalą" wszystkie aplikacje, lecz czy jest sens budować takie trafo, kiedy mamy na oku określoną konstrukcję opisaną w ów literaturze???
Trafo zasilające, to nie trafo głośnikowe współpracujące z głośnikami o różnej impedancji...

traxman
-
-
Posty: 215
Rejestracja: 7 lip 2011, o 11:19

Re: Zasilacz nap. przemiennego ilość uzwojeń

Postautor: traxman » 22 lis 2012, o 18:02

Zakończ waść wstydu se oszczędź. Najpierw warto wiedzieć o czym mowa, a do tego trzeba przeczytać cytowany rozdział w książce...

I wywal tę reklamę z avatara bo oczy bolą, chyba, że Cię korporacja już wyprała...

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Zasilacz nap. przemiennego ilość uzwojeń

Postautor: rafal.220 » 22 lis 2012, o 18:40

Przypominam iż autor zapytał o nietypowe trafo, jednak nie określił jaką, czy może jakie konstrukcie zamierza budować...
mam kupić toroida z 8-mioma uzwojeniami wtórnymi? Nie ma takiego w necie, chyba że na zamówienie.
Tak na marginesie to powiem Ci jedno:
Jedni wolą "dodę" a drudzy "czystą energię"

traxman
-
-
Posty: 215
Rejestracja: 7 lip 2011, o 11:19

Re: Zasilacz nap. przemiennego ilość uzwojeń

Postautor: traxman » 22 lis 2012, o 18:50

Czystą to ja wolę wódkę i kobietę, a reszta to rzeczy względne i reklama.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: Zasilacz nap. przemiennego ilość uzwojeń

Postautor: pajaczek » 22 lis 2012, o 19:00

Skoro temat zamknięty, to zamykamy, bo zaczynacie bajzel robić, jakieś niepotrzebne przedszkole.
Ale pozwolę sobie na prywatę na zakończenie:
Też z początku zrozumiałem że idzie o zasilacz do wzmacniacza audio, a nie warsztatowy. Książki nie czytałem, ale z tytułu raczej nie jest skierowany do akwarystów czy hobbistów modelarzy, tylko audioamatorów.
Kolorowanki polecą w śmietnik za 2-3 dni, chciałbym byście mieli szansę przeczytać tą odpowiedź ;)
traxman: To teraz rozumiem, Twój avatar jest ripostą na ten rafała?? (pytanie retoryczne, jeśli jednak czujesz potrzebę odpowiedzi to pw).

Wróć do „Elektronika retro, lampy, audio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 33 gości