Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Nie przestraja UKF

Awatar użytkownika
ECC88
-
-
Posty: 408
Rejestracja: 23 paź 2009, o 15:28
Lokalizacja: Köln

Nie przestraja UKF

Postautor: ECC88 » 4 kwie 2012, o 15:47

Znalazłem odbiornik lampowy (superheterodyna)
Problem polega na tym że nie przestraja UKF'u. Stroić mogę jak podepnę generator w.cz.
W oscylatorze głowicy pracuje ECC85, najprawdopodobniej to ta lampa jest padła. Nie mam pod rękom takowej, więc zapytuję czy macie jakiś inny pomysł na tą usterkę zanim zamówię nową?

Schemat jak tylko znajdę to dodam.

000andrzej
-
-
Posty: 375
Rejestracja: 13 sie 2003, o 14:03
Lokalizacja: Kraków

Re: Nie przestraja UKF

Postautor: 000andrzej » 4 kwie 2012, o 21:21

Chcesz przestroić na nowe pasmo, czy jest przestrojone a Ty potrzebujesz go tylko sprawdzić? Jeśli to pierwsze to zrób zgodnie z zasadami sztuki, a i tak musisz sobie dostroić na nowej lampie.
Mówisz, że ECC padła - zależy w jaki sposób. Jeśli tylko jest słaba - możesz próbować. Jeśli masz padnięte któreś C to prawdopodobnie nie podstroisz. Agregat przestraja równolegle wejście jak też heterodynę. Musiał byś wpiąć jakiś generator, który będzie przestrajany tą pojemnością w odpowiednim zakresie. A to jest budowa głowicy prawie od nowa.

Awatar użytkownika
ECC88
-
-
Posty: 408
Rejestracja: 23 paź 2009, o 15:28
Lokalizacja: Köln

Re: Nie przestraja UKF

Postautor: ECC88 » 5 kwie 2012, o 17:06

Pasmo jest nie ruszane. To zachodni odbiornik który się na 87 - 108 MHz urodził.
Jak podłączę w pośredniej zamiast oscylatora tylko generator 10,7 MHz i generatorem przestrajam jest git majonez.

000andrzej
-
-
Posty: 375
Rejestracja: 13 sie 2003, o 14:03
Lokalizacja: Kraków

Re: Nie przestraja UKF

Postautor: 000andrzej » 6 kwie 2012, o 21:04

Ale to bez sensu, bo powinieneś zsumować na głowicy częstotliwość -x z oscylatorem x+10,7MHz. Po zsumowaniu (odjęciu) będziesz miał sygnał na nośnej 10,7MHz. Jak tylko heterodyna nie działa daj generatorem częstotliwość X+10,7 i zsumuj na mieszaczu (druga C).

Wróć do „Elektronika retro, lampy, audio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 116 gości