Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

wzmacniacz pod komputer

xjoachimx
-
-
Posty: 9
Rejestracja: 4 sie 2011, o 19:44

wzmacniacz pod komputer

Postautor: xjoachimx » 4 sie 2011, o 20:10

Witam chcilabym podłaczyc wzmacniacz MRV2505 700W pod komputer o zasilaczu 300W ATX . Czy czasami nie spali mi się ? Jak to zrobić ?

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: wzmacniacz pod komputer

Postautor: pajaczek » 4 sie 2011, o 20:23

Ale co Ty chcesz podłączyć? Chcesz zasilać ten wzmacniacz z komputerowego zasilacza?

Ach te wzmacniacze ;) zasilanie 11-18V, max 5A i moc 700W... perpetuum mobile ;) (a drobnym druczkiem 2x25W)

Ps. Jeżeli zamierzasz odpowiedzieć, to powiedz od razu jaki to komputer (podzespoły).

xjoachimx
-
-
Posty: 9
Rejestracja: 4 sie 2011, o 19:44

Re: wzmacniacz pod komputer

Postautor: xjoachimx » 5 sie 2011, o 08:46

Wiem ze to nie jest prawdziwa moc zasilacza (on rms ma 20 ). A co do kompa jest z poprzedniej epoki : procesor AMD 1,9 GHz; ram 2 gb ; karta graficzna GT 6100 256 mb :D

xjoachimx
-
-
Posty: 9
Rejestracja: 4 sie 2011, o 19:44

Re: wzmacniacz pod komputer

Postautor: xjoachimx » 5 sie 2011, o 09:38

Obiło mi się coś o uszy że w ATX trzeba zielony kabel połączyć z najbliższym czarnym . Nie wiem jak to zrobić i kabli czarnych najbliższych jest ze 4 :(

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: wzmacniacz pod komputer

Postautor: pajaczek » 5 sie 2011, o 11:21

Zaraz... usystematyzujmy. Ty chcesz zasilać wzmacniacz z komputera podczas pracy komputera, czy wykorzystać zasilacz komputerowy ATX do zasilenia wzmacniacza (komputer nie będzie używany).

Jeżeli to to pierwsze, to jedynie możesz podłączyć pod wtyczkę taką jaką zasilane są starsze dyski - 4 pinowa, żółty, czarny, czarny, czerwony. Podłączasz pod żółty (+12V) i czarny (GND). Gdy włączysz komputer, wzmacniacz sam się włączy.

Jeżeli to drugie, to podłączasz tak samo, a jedynie we wtyczce ATX musisz spiąć sygnał Power_on z masą. Powinien on mieć kolor kabelka zielony, ale nie musi (zdarzyło mi się w jakimś noname) , jest to pin 14, z dowolnym czarnym (Masą). To spowoduje włączenie zasilacza. Jak masz jakiś miernik, to możesz sobie pomierzyć: sygnał power_on jest jednym z nielicznych sygnałów, który przy wyłączonym (ale wpiętym do sieci oczywiście zasilaczu), ma stan różny od 0 (względem masy). Jak nie masz, to nawet błędne wybranie pinów, nie powinno przynieść wiele szkód (te z którymi mógłbyś pomylić są wyłączone ;) ).

I kwestia mocy: jeżeli komputer będzie używany równocześnie, może zacząć brakować mocy zasilaczowi, 300W to sporo, ale jeżeli to jakiś noname, to ma max 200W (mimo naklejki), do tego sam komputerek takiej klasy, zależnie od ilości dysków/dvd pożera ok 200W.
Wzmacniacz wg. podawanych parametrów, 12V max 5A pożre Ci dodatkowo do 60W.

xjoachimx
-
-
Posty: 9
Rejestracja: 4 sie 2011, o 19:44

Re: wzmacniacz pod komputer

Postautor: xjoachimx » 5 sie 2011, o 11:51

Ale jak to zrobić ? :D jestem zielony w tym a niechce niczego spalić oczywiście jak spiać ten zielony z czarnym

xjoachimx
-
-
Posty: 9
Rejestracja: 4 sie 2011, o 19:44

Re: wzmacniacz pod komputer

Postautor: xjoachimx » 5 sie 2011, o 12:19

Tym 1 sposobem już próbowałem i nawet mi się komp nie chciał włączyć

xjoachimx
-
-
Posty: 9
Rejestracja: 4 sie 2011, o 19:44

Re: wzmacniacz pod komputer

Postautor: xjoachimx » 5 sie 2011, o 20:46

Załatwiłem sobie inny zasilacz . Chodzi lecz gdy podłącze wzmacniacz wiatraczek chwilę się zakręci i koniec ( ma 400W )

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: wzmacniacz pod komputer

Postautor: pajaczek » 5 sie 2011, o 22:26

Jak to... normalnie działa, a po podłączeniu wzmacniacza już nie chce odpalić??

Na innym wzmacniaczu masz tylko pyk i koniec??

Może z tym wzmacniaczem coś jest nie tak (ma zwarcie), lub podłączasz odwrotnie?? Upewnij się, żółty to +12V, podłącz do plusa we wzmacniaczu, czarny to masa (GND), podłączasz do masy wzmacniacza.

Może lepiej skonsultuj się z jakimś kolegą elektronikiem, ew. zrób jakieś zdjęcia i umieść tutaj, to podpowiemy Ci które jest co.

xjoachimx
-
-
Posty: 9
Rejestracja: 4 sie 2011, o 19:44

Re: wzmacniacz pod komputer

Postautor: xjoachimx » 5 sie 2011, o 23:25

2 x tak. Chyba tak zrobię . Bo napewno dobrze to robię

xjoachimx
-
-
Posty: 9
Rejestracja: 4 sie 2011, o 19:44

Re: wzmacniacz pod komputer

Postautor: xjoachimx » 6 sie 2011, o 00:35

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: wzmacniacz pod komputer

Postautor: pajaczek » 6 sie 2011, o 17:24

No faktycznie wygląda, że podłączasz poprawnie. Masz jakiś, nawet najprostszy miernik, tak by zmierzyć napięcie zasilające wzmacniacz podczas włączania zasilacza. Ew. rozłącz jeszcze ten przewód REM, włącz zasilacz, i dopiero po chwili (2-3 sek) podaj na REM zasilanie. Jesteś pewny tego wzmacniacza??

xjoachimx
-
-
Posty: 9
Rejestracja: 4 sie 2011, o 19:44

Re: wzmacniacz pod komputer

Postautor: xjoachimx » 6 sie 2011, o 21:50

w zasilaczu diodka była prawie skonczona teraz wszystko działa idealnie

Wróć do „Elektronika retro, lampy, audio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości