Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Wysokie napięcie na wzmacniaczu Unitra 100U - problem!

viroosek5
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 8 lis 2010, o 16:22
Lokalizacja: Zielona City Center

Wysokie napięcie na wzmacniaczu Unitra 100U - problem!

Postautor: viroosek5 » 8 lis 2010, o 16:33

Witam, stałem się posiadaczem dobrego polskiego wzmacniacza Unitra 100 U i mam problem. U poprzedniego właściciela działał on bez zarzutów, potem leżał jakieś 2 tyg. bezczynnie, a potem dostał sie w moje łapki a tu zonk ;[ podłączam kolumny, nic tylko strasznie buczy. Podłączam inną kolumnę, głośnik to samo. Buczy zaraz po załączeniu zasilania, nawet nie ruszam potencjometrami ani nie podłączam źródła dźwięku. Do wyjścia na głośniki podłączyłem także miernik, który pokazuje mi że jest tam napięcie zmienne, które waha się od 92V do 93V !!!. Ja się dobrze na wzmacniaczach nie znam, ale zdaje mi się, że to stanowczo o bardzo za dużo. Po rozkręceniu wzmacniacza żadnych widocznych uszkodzeń mechanicznych tj. przetartych kabelków itp., brak widocznych spalonych kondensatorów, nie "pachnie" spalenizną. Dodam, że nie był zalany ani spuszczony z wysokości. Po dłuższym przytrzymaniu (powyżej 30 sek) głośnika na wyjściu zauważalny specyficzny zapach spalonego głośnika.
Co mogę z tym zrobić żeby to działało normalnie? Kto byłby w stanie mi pomóc?
Dziękuję

000andrzej
-
-
Posty: 375
Rejestracja: 13 sie 2003, o 14:03
Lokalizacja: Kraków

Postautor: 000andrzej » 8 lis 2010, o 17:28

Sądząc po Twoim pytaniu uważam, że najlepiej będzie jak oddasz wzmacniacz w odpowiednie ręce, to Ci naprawią. W każdym razie nie połączaj już kolejnego głośnika, jeśli chcesz mieć go całego.

viroosek5
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 8 lis 2010, o 16:22
Lokalizacja: Zielona City Center

Postautor: viroosek5 » 9 lis 2010, o 15:06

Rozmawiałem dzisiaj z panem w Centrum Elektroniki i powiedział mi, że na 95% ta usterka to do wymiany tranzystory wzmacniacza różnicowego. Czy ktoś pomógłby mi doradzić jakie mam kupić i gdzie kupić tranzystory w miejsce starych? Oraz jakby ktoś mógł zaznaczyć na schemacie wzmacniacza gdzie one się znajdują.

Awatar użytkownika
Statyk
-
-
Posty: 169
Rejestracja: 20 paź 2009, o 23:32
Lokalizacja: GPS

Postautor: Statyk » 9 lis 2010, o 18:29

Do wyjścia na głośniki podłączyłem także miernik, który pokazuje mi że jest tam napięcie zmienne, które waha się od 92V do 93V !!!
Ciekawostka, bo wzmacniacz zasilany jest napięciem +/-40V.
na 95% ta usterka to do wymiany tranzystory wzmacniacza różnicowego
Pan z "Centrum Elektroniki" wróży z fusów? Powiedz, czy to buczenie jest również w momencie gdy odłączysz wtyczki wejściowe i regulacje wzmocnienia ustawisz na minimum?

janek11389
-
-
Posty: 682
Rejestracja: 5 cze 2004, o 10:57

Postautor: janek11389 » 10 lis 2010, o 16:18

Do wyjścia na głośniki podłączyłem także miernik, który pokazuje mi że jest tam napięcie zmienne, które waha się od 92V do 93V !!!.
Witam! Robisz złe pomiary, tam nie może być napięcia zmiennego, tylko stałe, w dodatku w najgorszym wypadku może być pełne napięcie jednej gałęzi zasilania, czyli gdzieś w granicach 42V napięcia stałego, nie podłączaj głośnika, bo go spalisz. Zrób jeszcz raz pomiar na wyjściu, ale napięcia stałego, sprawdź czy bezpieczniki nie przeszły na wtórnym, w prostszych konstrukcjach spalenie bezpiecznika jest jednoznaczne z pojaiweniem się składowej stałej na wyjściu.
Pozdrawiam

Wróć do „Elektronika retro, lampy, audio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 43 gości