Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

DIY chce zbudowac kolumny!!!!

piko3
-
-
Posty: 8
Rejestracja: 22 mar 2010, o 20:07
Lokalizacja: SDV
Kontaktowanie:

DIY chce zbudowac kolumny!!!!

Postautor: piko3 » 22 mar 2010, o 20:55

Witam wszystkich przybyłych

tak jak w temacie szkoda mi wydawać pieniędzy na jakies uzywki wolał bym zrobic sam

muzyki jakiej słucham to

ROK METAL CLASIK

pokój 36m3

nie przepadam za głośnym słuchaniem muzyki

na cel jestem gotowy przeznaczyć 500zł + wzmacniacz 350zł


jezeli byliscie w podobnej sytuacji lub sami żeście kiedys cos skonstuowali to prosze o linki gotowe schematy wykonania.

wiem w internecie znajduje sie wiele instrukcji lecz wikoszcz jest jakas przestarzała czesto jest podanych zbyt mało danych co do konstrukcji, a jak napisałem ostatnio do jednego uzytkownika na gg z tego forum z pytaniem o rozmieszcznie głosnikow to mnie odrazu zablokował.


Awatar użytkownika
rezasurmar
-
-
Posty: 165
Rejestracja: 19 sie 2008, o 14:24
Lokalizacja: Tychy
Kontaktowanie:

Kolumny DYI

Postautor: rezasurmar » 23 mar 2010, o 07:23

Polecił bym jednak jakieś używane, ostatnio kupiłem Tannoy merkury 2, nie duże a grają naprawdę wystarczająco w pokoju 20m2. kosztowały mnie ok 450zł, są 10letnie ale były mało grane.
Ale jeżeli masz tyle samo zaparcia by się babrać w DYI to poskładaj coś na seasach, albo vifach.

piko3
-
-
Posty: 8
Rejestracja: 22 mar 2010, o 20:07
Lokalizacja: SDV
Kontaktowanie:

Postautor: piko3 » 24 mar 2010, o 01:07

lubie majsterkowac lecz jestem laikiem w tej kwestii jak bym miał dobra instrukcje to myle ze bym dał rade.

dziki za odp, i proszę innych o właczenie sie do dyskusji

Awatar użytkownika
rezasurmar
-
-
Posty: 165
Rejestracja: 19 sie 2008, o 14:24
Lokalizacja: Tychy
Kontaktowanie:

Postautor: rezasurmar » 24 mar 2010, o 09:17

Mogę ci jeszcze polecić wyremontowanie jakiś wytłuczonych starszych kolumn, obudowy będziesz miał już z głowy (dla mnie to ponad siły;). A całą kasę możesz zainwestować w nowe głośniki.
W EP, musiał bym poszukać których był fajny kurs projektowania obudów. Jeżeli masz dostęp do archiwum to poszukaj, jeśli nie to zobacz tylko jakie to były numery a ci podeśle na pocztę w pdfach. Na pewno były to numery bardzo stare.

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 24 mar 2010, o 11:15

Witam.

Do 500zł DIY raczej się nie opłaca robić, bo nie zrobisz dużo lepszego sprzętu niż fabryczny, który możesz kupić używany i całkiem dobrze grający. Chodzi o to, że za dobre głośniki dasz 500zł, a gdzie obudowa z MDF, okleina, zwrotnice?
Popatrz za tymi Tannoy M1, M2, F1, F2 - albo poszukaj czegoś sam i podaj tu na forum.

Ja kupiłem ostatnio monitorki F1, są małe - bo mam mały pokój, więc wystarczają mi. Do tego dobry wzmacniacz i jest całkiem ok.

Dla Ciebie poleciłbym np.Tannoy M2 lub F2, bo są trochę większe i będą wystarczające na Twój metraż.

Chyba, że bardzo chcesz DIY to coś można dobrać, ale wydaje mi się, że oprócz wrażenia - bo zrobiło się samemu, to raczej nic lepszego niż fabryczne w podobnej cenie nie osiągniesz.

piko3
-
-
Posty: 8
Rejestracja: 22 mar 2010, o 20:07
Lokalizacja: SDV
Kontaktowanie:

Postautor: piko3 » 24 mar 2010, o 14:36

obecnie posiadam taka wieze sony MHC 901-AV -
z głosnikami

http://cgi.ebay.de/Sony-MHC-901-AV-5-1- ... 3efde354f6


lecz mam trche inne te duze głosniki

http://cgi.ebay.co.uk/sony-2-x-SS-L90V- ... 0482489101


i jeszce doodtkowo posiadam wyskotonowe 2 tak jak na zdjeciu


czy te głoniki króte mi proponujesz beda lepiej grały?

w wiezy mam popsuty cd i dzwiek idzie z komputera i jakość jest słaba chyba przez to ze mam karte zintegrowana, a moze przez to ze to wejscie aux jakos przerabia ten dzwiek.

Awatar użytkownika
rezasurmar
-
-
Posty: 165
Rejestracja: 19 sie 2008, o 14:24
Lokalizacja: Tychy
Kontaktowanie:

Postautor: rezasurmar » 24 mar 2010, o 15:01

te drugie to takie pseudo sourrund. Ogólnie te kolumienki nie grają źle, ale jak już z kolegą wspominaliśmy za 500zł to nie poszalejesz w DYI, sama stolarka wyjdzie cię z 200-300. Jesli ma być zrobiona dobrze, chyba że masz ojca stolarza, albo sam będziesz rzeźbić.
Kiedyś próbowałem zrobić, nie warto, same głośniki z zwrotnicami wyszły mnie 1000zł. Taniej i lepiej jednak kupić coś używanego, a energię i czas poświecić na zrobienie lepszego wzmacniacza.
Jeżeli chcesz to możesz poszukać, czasem ktoś odsprzedaje projekty + głośniki, ale za 500zł nie znajdziesz nic DYI co by w miarę przyzwoicie zagrało. Można było kiedyś dorwać projekty kolumn ESA z głosnikami, od 1000zł właśnie. Stolarka by wyglądała przyzwoicie wymaga narzędzi i mnóstwa czasu. Samo skręcenie dech nie wystarczy niestety.
Nie zniechęcam, jeśli masz tyle zapału i wiesz że się nie zniechęcisz, to nawet na głośnikach STX, poskładasz w miarę przyzwoicie grające kolumny.
O ile cię wcześniej nie eksmitują z domu, bo smrodu i pyłu przy robieniu skrzynek jest sporo.
A Tannoye grają naprawdę ładnie.
Przynajmniej porównując do moich Grado GS1000i.

piko3
-
-
Posty: 8
Rejestracja: 22 mar 2010, o 20:07
Lokalizacja: SDV
Kontaktowanie:

Postautor: piko3 » 24 mar 2010, o 15:20

a te Tannoye lepiej beda grały niz moja wieza?


viewtopic.php?t=15847 co powiecie o tym ustawieniu?

w domu posiadam wiertarkę, brzeszczoty, pilniki, dłuta, szlifierke kątowa. I do majsterkowania mam raczej smykałke.

Awatar użytkownika
ECC88
-
-
Posty: 408
Rejestracja: 23 paź 2009, o 15:28
Lokalizacja: Köln

Postautor: ECC88 » 24 mar 2010, o 15:26

Ja potwierdzę zdanie rezasurmar. Wyremontowanie jakiś używanych kolumn jest bardziej sensowne niż zaczynać budowę mając 5 setek w kieszeni. Stolarka i parametry już stoją, zostaje tylko kwestia ich odnowienia według własnego gustu. Regeneracja głośnika to kwestia 30 - 40 zł za sztukę, więc opłacalna inwestycja. A zwrotnice już dopasowane czekają na ewentualny tuning lub na ich zastosowanie w stanie pierwotnym.
Zajmuję się z kolegą budową kolumn już 25 lat i tutaj możesz zobaczyć nasze konstrukcje.
http://www.lautsprecherbau.de
Za 500 zł to raczej nie wymodzisz nic fajnego.
Ostatnio zmieniony 3 sie 2010, o 02:02 przez ECC88, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
rezasurmar
-
-
Posty: 165
Rejestracja: 19 sie 2008, o 14:24
Lokalizacja: Tychy
Kontaktowanie:

Postautor: rezasurmar » 24 mar 2010, o 15:29

swojego czasu, tj, w latach jak wychodziły Tannoy merkury 1 i 2 były najlepszymi kolumnami w przedziale cenowym 1000-1200zł. Są łatwe do napędzenia, mają nisko schodzący bas, lekko wycofaną średnicę i przyjemną górkę. Sam słucham dużo blusea rocka (Joe Bonamassa, Pink Floyd) jazzu, trochę poważnej.
Dyskoteki nimi nie nagłośnisz, ale grają wystarczająco głośno i potrafią wypełnić 20metrowe pomieszczenie przyjemnymi pomrukami, gitary bassowej, czy stopy w perkusji.
Jedyny mankament że muszą być odsunięte od ściany tylnej o ok pół metra, zresztą jak wszystkie kolumny co mają bass-reflex z tyłu, a i dobrze by były ustawione na jakiś stendach (u mnie za to robią narazie stare Diory ;). A nie wciśnięte w regał czy położone na ziemi lub szafie, bo wtedy to nawet Sonus Faber by dudnił a nie grał ;).

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 24 mar 2010, o 15:37

Moim zdaniem warto zainwestować w fabryczne kolumny z tej średniawej półki i to nawet używki mimo tego, że wzmacniacz z tej wieży nie oferuje zbyt wiele, karta dźwiękowa zintegrowana też itd.

Ten sprzęt zawsze możesz zastąpić dobrym odtwarzaczem CD i wzmacniaczem, wtedy masz już coś normalnego i kolumny już też.

DIY opłaca się robić na poważnie, bo jeśli nie zależy Ci na jakości a jakość kosztuje, to możesz zrobić sobie coś na głośnikach firmy Alphard i będzie ok.
Wszystko rozchodzi się o to, na ile cenisz sobie dobrą jakość dźwięku, bo jeśli wykonasz DIY po "taniemu" to i tak będziesz zadowolony, ale jak kupisz dobre fabryczne głosniki to możesz być nawet zachwycony ;)

P.S. Jak chcesz to mam Tannoy F1, bo przesiadam się i tak na F3. Jesli zainteresowany to na PW zapraszam. W sumie nówki z UK.

piko3
-
-
Posty: 8
Rejestracja: 22 mar 2010, o 20:07
Lokalizacja: SDV
Kontaktowanie:

Postautor: piko3 » 24 mar 2010, o 17:02

moge miec za 500 zł prawie nówki Tannoy Mercury FR

doradzcie moze te czy inne ?

Prosze o propozycje, chce głównie do roka, uwielbiam dziek gitary klasycznej,

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 24 mar 2010, o 17:16

moge miec za 500 zł prawie nówki Tannoy Mercury FR

doradzcie moze te czy inne ?

Prosze o propozycje, chce głównie do roka, uwielbiam dziek gitary klasycznej,
Powiem tak. Możesz mieć taniej, ale już dosyć używane M1 czy M2. Ja oferuję Ci w sumie nowe w stanie idealnym - gwarancję gdzieś mam, ale Angielską - zresztą jak sam nie popsujesz to wszystko będzie zapewne grało latami.

I ja Ci proponuję F1 a nie FR.

P.S Sam słucham od lekkiego nu jazzu typu Eric Truffaz po progress rocka typu Tool i kończąc na rzeźni Behemotha. Dla mnie sprawują się ok, jak na takie kolumienki podstawkowe potrafią burknąc basem, mają dobry środek i całkiem przyjemną i wyraźną górę. Oczywiście cały efekt zależy od wielu czynników np. wzmacniacz musi być dobry - to to napędzam lampówką około 10W i jest ok. Dużo zależy też od samej jakości mp3 itd. jedynm słowem to wszystko składa się na końcowy efekt.
Tak czy inaczej, cena wydaje się być ludzka biorąc pod uwagę, że jest to w sumie nowe, ale może koledzy jeszcze się wypowiedzą w tej kwestii.

piko3
-
-
Posty: 8
Rejestracja: 22 mar 2010, o 20:07
Lokalizacja: SDV
Kontaktowanie:

Postautor: piko3 » 24 mar 2010, o 19:27

a na innych forach bardzo polecja altony, altusy co wy o tym powiecie?

np:
http://www.allegro.pl/item965726974_uni ... _nowe.html

Awatar użytkownika
ECC88
-
-
Posty: 408
Rejestracja: 23 paź 2009, o 15:28
Lokalizacja: Köln

Postautor: ECC88 » 24 mar 2010, o 20:32

Altusy lub Altony to albo kochasz albo nienawidzisz. Bardzo specyficzne brzmienie. Ja tam od 30 laz moje Altusy kocham.

piko3
-
-
Posty: 8
Rejestracja: 22 mar 2010, o 20:07
Lokalizacja: SDV
Kontaktowanie:

Postautor: piko3 » 24 mar 2010, o 22:51

http://www.allegro.pl/item956360370_alt ... kazja.html

takie znalazłem za 200 moze by oddał

i do was mam pytanie warte one co?

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 24 mar 2010, o 23:42

Kwestia gustu, ale Alton a Tannoy to zupełnie inna klasa sprzętu.

Awatar użytkownika
rezasurmar
-
-
Posty: 165
Rejestracja: 19 sie 2008, o 14:24
Lokalizacja: Tychy
Kontaktowanie:

Postautor: rezasurmar » 25 mar 2010, o 10:41

Altusy to tylko do krzykliwego rocka, bo aksamitnego brzmienia w nich nie znajdziesz. Suchość i twardość do ich zalety, potrafią zrobić niezły łomot, oraz nagłośnić sporą sale. Dla mnie zawsze były czymś co niech lepiej pozostanie tylko w marzeniach.
Bardziej mi leżały zamknięte konstrukcje tonsilowskie, Altusy miały porobione jakieś dziwne dziury, które nie były ani bass-reflexem, ani cholera wie czym.
Średnice mają ładną ale reszta pasma porażka.
Z małych to jeszcze Paradigm Titan był niezły, coś w deseń tanoy ale bardziej zwalisty bass był na nich.

piko3
-
-
Posty: 8
Rejestracja: 22 mar 2010, o 20:07
Lokalizacja: SDV
Kontaktowanie:

Postautor: piko3 » 25 mar 2010, o 12:17

w sobote pochodze po sklepach w łodzi i moze gdzies znajde TANNOY f1 moze mi dadza przesłuchac

:605: :611:

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 25 mar 2010, o 13:06

Swoją drogą, miałem Altusy 110 i chyba 140 - już nie pamiętam. Altony też...
Jak dla mnie to owszem nadają się, ale do restauracji lub pubu, do domu bym ich w życiu nie kupił, bo dla mnie to żadna jakość, ale to kwestia gustu co nie zmienia faktu, że te kolumny nie należą do dobrych produktów - kiedyś się takie produkowało, kiedyś nie było zbyt wielkiego wyboru, więc kupowano to co jest a sentymenty już swoją drogą.
Poza tym mam pewny punkt odniesienia, bo Altony i Altusy miałem, miałem też okazję odsłuchać sprzętów różnego rodzaju z wyższych i niższych półek.

Wróć do „Elektronika retro, lampy, audio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości