Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Wzmacniacz na TA7270P okresowo charczy.

Coollfon
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 22 mar 2010, o 13:55
Lokalizacja: Koronowo

Wzmacniacz na TA7270P okresowo charczy.

Postautor: Coollfon » 22 mar 2010, o 13:58

Jako że to mój pierwszy post tutaj, witam wszystkich Hobbystów Elektroników.

Przejdę od razu do problemu.
Otóż, złożyłem sobie na płytce uniwersalnej Jabel wzmacniacz na kości TA7270P z starego TV Samsung wg. tego schematu :

Obrazek

Jedyna zmiana to zamiast widocznych na schemacie dwóch kondensatorów 150nF ( 0,15 µF ) dałem dwa 100 nF.

Problem w tym iż wzmacniacz nie chce działać tzn. działa przez pierwsze 2-3 sekundy od włączenia po czym występuje jednosekundowe bardzo głośne charczenie, membrana głośnika zostaje wypchnięta maksymalnie ku górze ( aż ją podziurawiło lekko ), dalej znowu gra poprawnie 2 sekundy po czym charczy i schemat powtarza się w kółko. Charczenia są coraz głośniejsze.
Sprawdzone na kilku głośnikach w tym na Tonsilach Samba 130 oraz zwykłych 3 W na których grał w TV.
Wzmacniacz zasilam napięciem 12V niestabilizowanym z zasilacza do kamery. Wydajność prądowa zasilacz to jakieś 1A.

Prosiłbym szanownych Kolegów o pomoc w zdiagnozowaniu usterki.
Moje przypuszczenia są takie:
1. Przesterowanie ( chociaż nawet nie wiem od czego szczególnie że podaje słaby sygnał z telefonu )
2. Złe podłączenie ( sprawdzałem i raczej wszystko OK ). Prosiłbym o podpowiedz co ewentualnie może się tak objawiać.
3. Zamiana tego 150n na 100n. Chociaż nie wiem czy to na coś mogło wpłynąć.
4. Uszkodzona końcówka mocy ( Oby tylko nie bo już drugiej takiej nigdzie nie dostanę )
5. Układ się wzbudza.

To są tylko moje przypuszczenia. Proszę o jakieś wskazówki.
To dopiero druga moja konstrukcja wzmacniacza Audio. Pierwsza się udała, ta mam nadzieje że też.
Być może jeśli załatwię sobie oscyloskop ( bo w tej chwili nie mam ) to zobaczę przebieg w chwili charczenie.

Jeśli będzie trzeba dodam zdjęcia.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 22 mar 2010, o 16:06

Witam. Zewrzyj wejście do masy i podłącz układ na jakimś starym głośniku, powinna być cisza - przy takich małych mocach nie ma obawy, że coś wielkiego się wydarzy i napisz co się dzieje po takim podłączeniu. Poszukaj też błędu w montażu -najlepiej podeślij fotki. Niewykluczone, że kość jest uszkodzona.

Coollfon
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 22 mar 2010, o 13:55
Lokalizacja: Koronowo

Postautor: Coollfon » 28 kwie 2010, o 13:18

Problem nadal nie rozwiązany.
Wykluczyłem wzbudzanie i wydajność prądową zasilacza.
Jakies inne pomysły ?

Wróć do „Elektronika retro, lampy, audio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 97 gości