Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

ZK140 wersja lampowa - dziwny problem :(

Awatar użytkownika
Tommy Vercetti
-
-
Posty: 122
Rejestracja: 19 wrz 2006, o 16:30
Lokalizacja: Vice City

ZK140 wersja lampowa - dziwny problem :(

Postautor: Tommy Vercetti » 9 mar 2008, o 12:36

Witam wszystkich, od pewnego czasu mam dziwny problem z moim magnetofonem ZK140.
Polega on na tym, że na niektórych taśmach słyszalne jest dziwne strzelanie tak jakby wyładowania elektrostatyczne, co ciekawe gdy te same taśmy odtwarzam na innym magnetofonie (np Aria M2408SD), to tego strzelania nie ma i taśmy grają normalnie, natomiast na tym ZK nie, wie ktoś, co może być przyczyną takiego dziwnego zachowania i jak to naprawić ?

Tulipan
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 14 mar 2009, o 13:48
Lokalizacja: starogard gdański

Postautor: Tulipan » 14 mar 2009, o 14:40

Witam.
Sprawdż czy taki sam objaw wystąpi jak "puścisz" odtwarzanie bez taśmy,
ewentualnie z taśmą czystą.

pozdrawiam.

Jaku-b
-
-
Posty: 1
Rejestracja: 23 wrz 2007, o 20:01
Lokalizacja: Gdańsk

Re: ZK140 wersja lampowa - dziwny problem :(

Postautor: Jaku-b » 1 kwie 2009, o 20:24

Witam wszystkich, od pewnego czasu mam dziwny problem z moim magnetofonem ZK140.
Polega on na tym, że na niektórych taśmach słyszalne jest dziwne strzelanie tak jakby wyładowania elektrostatyczne, co ciekawe gdy te same taśmy odtwarzam na innym magnetofonie (np Aria M2408SD), to tego strzelania nie ma i taśmy grają normalnie, natomiast na tym ZK nie, wie ktoś, co może być przyczyną takiego dziwnego zachowania i jak to naprawić ?
Witaj! Ja mam ZK140T i masę taśm produkcji NDR. Objaw 'strzelania' spowodowany jest znakomitą jakością tych taśm. Taśmy elektryzują się od tarcia o elementy magnetofonu i pstrykają iskrami w głowicę. Nie wiem, czy da się jakoś wyeliminować to zjawisko. Lepszej klasy magnetofony pewnie lepiej sobie radzą.
"140" niestety nie.

Pozdrawiam!

Jarek

jaxa
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 14 wrz 2004, o 19:35
Lokalizacja: stalowa

Postautor: jaxa » 3 kwie 2009, o 21:38

Witam.W tym przypadku powinien kolega rozmagnesować tor prowadzenia taśmy łącznie z osią koła zamachowego ,która to w tym przypadku jest wałkiem ciągnącym taśmę i zapewniającym równomierność prowadzenia taśmy.Z tego co jeszcze pamiętam ,ważnym było przy sprzęcie mocno eksploatowanym ,sprawdzenie hamowania taśmy przy odtwarzaniu co w następstwie zapewniało pewny kontakt taśmy ze slupkami i rolkami ustalającymi prawidłową wysokość taśmy,pewny kontakt zapewniał zbieranie ładunków elektrostatycznych z tasmy na schasi sprzętu.Użyć demagnetyzera lub najprostszego małego elektromagnesu -cewki z przekażnika.
Powodzenia w usuwaniu tej i innych usterek w sprzęcie lampowym,Gratuluję zainteresowania lampą,zwróciłem uwagę na wiek Kolegi,magnetofony z rodziny ZK100 oraz szeroką gamę rodziny ZK200,240 ,246 ,M2404,2405 i pochodne obsługiwałem na gwarancji.
Z Poważaniem Jan G.

Awatar użytkownika
Statyk
-
-
Posty: 169
Rejestracja: 20 paź 2009, o 23:32
Lokalizacja: GPS

Postautor: Statyk » 2 gru 2009, o 21:21

Kup sobie nawilżacz powietrza i po kłopocie. Ja użerałem się kiedyś z takim mankamentem w ZK246. Zjawisko występowało zazwyczaj zimą, podczas mrozów, kiedy jest niska wilgotność powietrza (oczywiście w domu mrozu nie było).

Wróć do „Elektronika retro, lampy, audio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 91 gości