Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

budowa kolumn

Awatar użytkownika
Piotreek
-
-
Posty: 59
Rejestracja: 8 sty 2007, o 21:29
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

budowa kolumn

Postautor: Piotreek » 14 lut 2008, o 01:39

witam zabieram sie waśnie za budowę kolumn opartych na przetwornikach Tonsila tzn zwrotnice oraz głośniki średni i niskotonowe chcę przeszczepić z moich altonów 80 zaś jako bas chcę dać 2x: GDN 16/50/6,8. Mam dwa pytania: Jaka jest średnica montażowa tych basówek ( nigdzie nie znalazłem)? Jak to jest ze zwrotnicą?mianowicie chodzi mi o to czy żeby odprowadzić z niej dźwięk na dwa głośniki basowe to wymaga przeróbek?

z góry dzieki

kapsel85
-
-
Posty: 161
Rejestracja: 24 paź 2005, o 11:30
Lokalizacja: Białystok

Postautor: kapsel85 » 20 lut 2008, o 11:22

troche chaosu w twojej wypowiedzi mówisz ze chcesz przeszczepic sredniotonowe i niskotonowe i dokupic bas? Przecież niskotonowe i tzw. "bas" to to samo. Z kolei głośniki 16cm są średnioniskotonowe i nadają się do konstrukcji 2,5 drożnych. Jaka ma byc obudowa(wymiary) co z głośnikiem wysokotonowym? Średnica montarzowa, najlepiej jest zmierzyć średnicę zewnętrzną głośnika i odjąć obszar (od średnicy zewnętrznej do wygięcia kosza). Wyjdzie Ci zapewne ok 14,5cm

Awatar użytkownika
Piotreek
-
-
Posty: 59
Rejestracja: 8 sty 2007, o 21:29
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Piotreek » 20 lut 2008, o 12:26

pardon... faktycznie trochę chaotycznie to wyszło.. to średnio- i wysokotonowe mają zostać wykorzystane.. wymiary zostaną dopasowane do potrzeb niskotonowych. Wiem że tego typu tematy były poruszane niejednokrotnie, ale wciąż interesuje mnie sprawa zwrotnicy..

P.S. oszukali mnie znaczy się...skoro są to średnio-nieskotonowe....ale masz rację pasmo przenoszenia mają od 80Hz..
Pozdrawiam

kapsel85
-
-
Posty: 161
Rejestracja: 24 paź 2005, o 11:30
Lokalizacja: Białystok

Postautor: kapsel85 » 20 lut 2008, o 13:10

średnioniskotonowe pasmo przenoszenia do 4-5kHz, a dolna częstotliwość różnie: może być 50-100Hz

MAZZ18
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 25 lut 2008, o 22:01
Lokalizacja: Jarosław

Postautor: MAZZ18 » 25 lut 2008, o 22:11

Witam!! Jestem nowy na tym forum i nie jestem za bardzo obcykany w temacie!!
Posiadam 4 głośniki tonsil GDN 20/40 15 ohm i 2 GDWK 9/80 8 ohm
Chciał bym sie dowiedzieć czy da sie coś z tego zrobić??
Jak macie pomysły na jakieś fajne kolumienki z tych głośniczków to piszcie!! :637:

Awatar użytkownika
Piotreek
-
-
Posty: 59
Rejestracja: 8 sty 2007, o 21:29
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Piotreek » 25 lut 2008, o 22:20

jesne że się da... jeśli te GDN są rzeczywiście tylko niskotonowe to polecałbym dokupić średniotonówki, zmajstrować zwrotnice i utworzyć trójdrożną konstrukcję.. Jeśli zaś są one śrenio-niskotonowe, tak jak te na ktore ja mam zapędy to wystarczy to co masz plus dwie zwrotnice... :) Jak masz już tak wiele to jesteś tylko o krok od ładnie grających kolumn, pod warunkiem stworzenia odpowiedniej do nich obudowy :) Życze powodzenia

MAZZ18
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 25 lut 2008, o 22:01
Lokalizacja: Jarosław

Postautor: MAZZ18 » 25 lut 2008, o 22:37

No właśnie zastanawiałem się nad średniakami , mam takie z altusów to są chyba GDM 10/80. Największy problem mam ze zwrotnica nie wiem jakie części zakupić ,kondensatry, cewki rezystory itp. I co najgorsze nie wiem jak to zlepic wszystko w jedno!! Oczywiście przy pomocy jakiegoś schemaciku i forumowiczów dał bym sobie rade!!
Co do tych GDM to nie mam pojecia czy to są niskotonowe czy średnio-niskotonowe!!

Awatar użytkownika
Piotreek
-
-
Posty: 59
Rejestracja: 8 sty 2007, o 21:29
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Piotreek » 26 lut 2008, o 02:49

No tu w Twoich dylematach pomogą Ci raczej bardziej doświadczeni forumowicze... choć założę się że jak poszukasz na forum to znajdziesz schemat budowy zwrotnicy trójdrożnej... a GDM z altusów jak na mój gust powinny pasowac... w altonach mam podobne i mam zamiar je właśnie wykorzystać w przyszłej konstrukcji... Jeśli chodzi o zwrotnice to sam jestem ciemny jak tabaka w rogu bo nie doczekałem się konkretnej odpowiedzi na moje pytanie dot. zwrotnic...

kapsel85
-
-
Posty: 161
Rejestracja: 24 paź 2005, o 11:30
Lokalizacja: Białystok

Postautor: kapsel85 » 26 lut 2008, o 23:56

propo zwrotnicy trzydrożnej nie polecam się samemu bawić, bo koszt będzie dość duży. Jeśli wzmacniacz jest nie dużej mocy (do100W) można spokojnie wstawić zwrotke sprzedawaną przez stx.
Ja niestety w moich konstrukcjach na sylwestra miałem tą zwrotnicę i nie wytrzymała izolacja na cewce. Przez to pożegnałem się z głośnikiem wysokotonowym. Było smrodu pełno z topionego plastyku itd.
Co do tych gdn 20 to zobacz jaką mają ch-ke. Na twoim miejscu połączyłbym gdn-y równolegle. dał jedynie kondensator na wysokotonowy (ok 4,7uF mkt czy bipolarny) i będzie działać. Dobra konstrukcja na nauke

Pozdrawiam

MAZZ18
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 25 lut 2008, o 22:01
Lokalizacja: Jarosław

Postautor: MAZZ18 » 27 lut 2008, o 21:36

Wszystko fajnie ale ja bym chcał żeby z tych kolumn które mam zamiar zrobić wydobył się w miarę konkretny dźwięk. Nie chce kupować gotowców bo sami wiecie jak z tym teraz jest, wszystko idzie na ilość a nie na jakość. Dlatego chcił bym mieć zwrotnice robioną samodzielnie!!
Aha! Czy te kolumny(oczywiście konkretnie zrobione) zagrały by na sali o wymiarach
12m na 6m??

Awatar użytkownika
piterino_16
-
-
Posty: 400
Rejestracja: 26 paź 2005, o 21:20
Lokalizacja: Inowrocław
Kontaktowanie:

Postautor: piterino_16 » 27 lut 2008, o 22:16

Aha! Czy te kolumny(oczywiście konkretnie zrobione) zagrały by na sali o wymiarach
12m na 6m??
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na to składa sie wiele czynników, np: skuteczność danej kolumny, moc RMS itd. Słabe kolumny nie nagłośnią Ci wystarczająco takiej sali. Dla przykładu kolumny o dużej mocy, a małej skuteczności też nie nagłośnią tak jak byś tego chciał. Sam musisz przetestować kolumnę i wtedy ocenisz czy te kolumny dadzą radę na takiej sali. No i pamiętaj o odpowiednim wzmacniaczu do tych kolumn

MAZZ18
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 25 lut 2008, o 22:01
Lokalizacja: Jarosław

Postautor: MAZZ18 » 6 mar 2008, o 22:31

No z tych głośniczków co mam, chciał bym stworzyć takie kolumny kture by sobie dawały rade na małych imprezkach np. w szkole!!! Mam wzmacinacz diora ws 442 + korektor.
Ale jak by to nie starczyło to mam końcówke mocy Telefunken 2x 150watt.
Najlepiej żeby te kolumny były coś w stylu tonsil scherzo 350.
Co o tym sądzicie, da rade takie cudo zrobić.????

Wróć do „Elektronika retro, lampy, audio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 51 gości