Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Zamienniiki dla Tonsila

Awatar użytkownika
Piotreek
-
-
Posty: 59
Rejestracja: 8 sty 2007, o 21:29
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Zamienniiki dla Tonsila

Postautor: Piotreek » 17 wrz 2007, o 22:20

Poszukuję zamienników głośnika niskotonowego do Kolumn Alton (niestety nie wiem jaki to konkretnie model,jego cechą charakterystyczną są potencjometry do średnich i wysokich w obudowie) średnica 25cm, nie wiem jaki model był w oryginale, bo dostałem je z Alphardami :612: Impedancja 8ohm, moc (według napisu na obudowie) 80W, choć to raczej bez specjalnej różnicy... Chciałem wstawić do nich Tonsile, lecz cena w granicach 100zł za sztukę jest delikatnie za spora na moją kieszeń, tym bardziej, że wolałbym wymienić oba naraz... Znacie coś co się nada nie będąc alphardem??

Pozdrawiam

marecki
-
-
Posty: 390
Rejestracja: 4 sie 2005, o 15:48
Lokalizacja: Sandomierz
Kontaktowanie:

Postautor: marecki » 22 wrz 2007, o 15:49

W altonach to był prawdopodobnie GDN 25/60/8 60 watowy głośnik TONSILA

Awatar użytkownika
Piotreek
-
-
Posty: 59
Rejestracja: 8 sty 2007, o 21:29
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Piotreek » 22 wrz 2007, o 23:33

Wiesz może co byłoby godnym tego zamiennikiem?

marecki
-
-
Posty: 390
Rejestracja: 4 sie 2005, o 15:48
Lokalizacja: Sandomierz
Kontaktowanie:

Postautor: marecki » 23 wrz 2007, o 07:22

Bardzo ładne i tanie (niestety grzeszą jakością) są STXy

>> http://www.stx.pl/ <<

Generalnie to paczkę powinno się konstruować pod już posiadane bardzo dobrej jakości głośniki ale często audiomaniacy robią właśnie na odwrót... :611:

Przy już posiadanej obudowie i tak szerokim asortymencie głośników na rynku dałoby się wsadzić coś naprawdę dobrego i dobrze by to zagrało ale niestety za jakąś lepszą kaskę...

Awatar użytkownika
Piotreek
-
-
Posty: 59
Rejestracja: 8 sty 2007, o 21:29
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Piotreek » 27 wrz 2007, o 00:20

mam jeszcze jedno pytanie... zamierzam zmienić obudowy od tych kolumn, pozostawiając rzecz jasna tą samą kubaturę.. materiałem również będzie 18mm płyta wiórowa.. powiedzcie mi tylko czy są jakieś szczególne elementy na które powinienem zwracać uwagę.. nie robiłem tego wcześniej, więc będę wdzięczny za każdą podpowiedź..

Mrrudzin
-
-
Posty: 71
Rejestracja: 16 maja 2007, o 17:55
Lokalizacja: Polska

Postautor: Mrrudzin » 27 wrz 2007, o 09:07

Jeśli chcesz żeby to ładnie zagrało, kup Tonsile. STX-y to rzeczywiście jakaś alternatywa, ale za to że płacisz mniejsze pieniążki tracisz na skuteczności (STX potrzebuje większego wzmacniacza żeby zagrał podobnie jak Tonsil). Oczywiście jakość jest nieporównywalna z Alpiardem.

Odnośnie kolumn - proponuje pooglądać konstrukcje np. tutaj. Jest sporo fotek no i można się popytać o konkretne szczegóły.

Ja od siebie moge podpowiedzieć, żebyś kupił już pocięte płyty pod wymiar, a nie kupował duży arkusz bo taniej itp.

marecki
-
-
Posty: 390
Rejestracja: 4 sie 2005, o 15:48
Lokalizacja: Sandomierz
Kontaktowanie:

Postautor: marecki » 27 wrz 2007, o 13:15

W tym wątku

-> viewtopic.php?t=17244 <-

dałem w załączniku coś na początek do zaprojektowania kolumn... poczytaj. :610:

Awatar użytkownika
Piotreek
-
-
Posty: 59
Rejestracja: 8 sty 2007, o 21:29
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Piotreek » 27 wrz 2007, o 21:20

poczzytałem, poczytałem...a i tak niewiele z tego rozumiem :609: ... mniejsza jednak z moim zrozumieniem...powiedz mi jeszcze dwie rzeczy... czy głośnik niskotonowy odgrodzić od średniego i wysokiego? gdzieś,jeśli dobrze pamiętam, ktoś o tym wspominał..jednakże nie wiem ile w tym racji... i rzecz druga... jak pozbyć się wibracji nadmiernie "produkowanych" przez te głośniki (poza wymianą głośników, bo to w ciut późniejszym termine)... i czy ma sens np. wkrecanie kolców w podstawę... bo prawdę mówiąc jak tylko zaczynam słuchać głośno muzyki, a robię to dość często, to po kilku minutach słyszę że w kuchni znów czajnik spadł z kuchenki...kuchnię mam za ścianą (do której zresztą kolumny stoją tyłem a słyszałem że też ma to wpływ)... no ale cóż... wolę się poradzić kogoś, kto się na tym zna, niż eksperymentować w ciemno... :)

Awatar użytkownika
Piotreek
-
-
Posty: 59
Rejestracja: 8 sty 2007, o 21:29
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Piotreek » 28 wrz 2007, o 09:28

mrrudzin- z elementami obudowy nie będzie problemu... na co dzień zajmuję się stolarką meblową i mam do tego dostęp za niewielkie pieniądze :)
Dzięx

marecki
-
-
Posty: 390
Rejestracja: 4 sie 2005, o 15:48
Lokalizacja: Sandomierz
Kontaktowanie:

Postautor: marecki » 28 wrz 2007, o 14:37

Głośniki wysokotonowe są akustycznie izolowane od zewnętrznej strony więc mogą pracować w komorze głośnika niskotonowego...
Głośnik średniotonowy czasami jest tak samo izolowany (szczelnie zamknięty od tyłu) ale przeważnie umieszcza się go w oddzielnej komorze około 2-10 litrów.

Jeżeli kolumnu dudnią to faktycznie jedną z przyczyn może być zbyt lekka obudowa. Jeżeli nie wchodzi w grę zrobienie solidniejszych ścianek to najprościej obciążyć kolumny od wewnątrz balastem (piach, żwir, beton)

Są kolumienki tzw kominy gdzie producenci celowo zostawiają taką komorę wielkości 1/3 kolumny na wypełnienie jej takimi właśnie materiałami...

A kolce?... moim zdaniem eststyka, mam je w swoich kolumienkach ale raczej chodzi tu o to aby kolumny przy większych poziomach mocy nie wędrowały sobie albo żeby zachować dystans od podłogi jeżeli wyjście bassrefleksu albo głośnika jest w spodniej części kolumny...
Załączniki
kolumna.jpg

Awatar użytkownika
Piotreek
-
-
Posty: 59
Rejestracja: 8 sty 2007, o 21:29
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Piotreek » 28 wrz 2007, o 23:21

no moje z racji swojej i tak nie małej masy to razej nigdzie nie powędrują... Z solidniejszą obudową nie będzie problemu... nie wiem co prawda kto będzie w stanie później przestawic to maleństwo ale co tam :) Kiedy już mi się uda je poskładać...a przypuszczam że trochę to potrwa abyosiągnąć wymagany efekt wizualny, to się tym podzielę. Póki co, dziękuję bardzo za pomoc..jęsli będę mial jeszcze jakieś pytania to napewno dam znać :)

Pozdrawiam
Piotreek

Wróć do „Elektronika retro, lampy, audio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 127 gości