Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Vademecum Kolumn

boneman
-
-
Posty: 1
Rejestracja: 31 lip 2007, o 23:55
Lokalizacja: Wrocław

Vademecum Kolumn

Postautor: boneman » 1 sie 2007, o 00:39

Witam wszystkich forumowiczów!
To może na początek się przedstawie . Mam 18 lat, jestem z Wrocławia i nazywam się Mirek :607: .


Założyłem ten temat ponieważ od niepamiętnych czasów siedzę w muzyce klubowej no i od jakichś paru lat w Dj'ce amatorskiej, (amatorskiej czyli mixuje tylko w domu dla znajomych na jakotakich imprezkach na mixerku na kompie :594: ) bo nie grałem jeszcze na żadnej więkrzej imprezie przy prawdziwych talerzach. Ostatnimy czasy przyszło mi do głowy, że skoro mam zamiar wziąść się za profesjonalizm to przydało by się wiedzieć na czym się gra (w tym momęcie chodzi mi o same nagłośnienie).
No więc powiem co wiem, żeby wiedzieć na czym stoimy. A mianowicie typowa kolumna składa się z obudowy, głośników (wysoko , średnio i nisko tonowe) i przetwornicy (o ile dobrze nazwałem to urządzenie przez które łączy się głośniki i od niego wychodzą kable obudowy. Każda jedna kolumna podłączona jest do wzmacniacza, który podpięty jest pod źródło dźwięku (mixer, komputer stały PC, laptop itp). To wszystko czego jestem pewien na 100%, że to wiem. A dobór głośników, elektroniki we wnętrzu kolumny, jej rozmiaru, obliczanie niezbędnych parametrów,oraz dobór wzmacniacza pozostawiam wam. Acha mam małą proźbę do wszystkich: Nie odsyłajcie mnie do stron wyjaśniających te sprawy. Bo odwiedziłem pare takowych i mimo tego że zagłębiałem się to zdobyłem wiedzę ogulnikową i pozostawiły mi one zbyt wiele niewiadomych, które nie pozwolają mi przystąpić do budowy kolumny wartej 1000 zł która się nie spali. Więc jeżeli ktoś ma pisać takowy post to niech się po prostu nie włącza do dyskusji.


PS. Chodzi mi po prostu o zrobienie z tego tematu jako takiego poradnika w tego typu sprawach :611:

awatar100
-
-
Posty: 415
Rejestracja: 27 cze 2003, o 07:55
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: awatar100 » 1 sie 2007, o 05:57

:612: :612:
Ta "przetwonica" jak ja nazywasz posiada fachowa nazwe -> Zwrotnica
Jest to elemet dzielacy pasmo wejsciowe na takie jakie odpowida glosnikowi
np niskotonowy glosnik Nie umie dobrze zagrac wysokich tonow.... wiec zwrotnica odcina je dla tego glosnika
Odwrotna sytuacja ma miejsce dla glosnika Wysoko tonowego

Awatar użytkownika
piterino_16
-
-
Posty: 400
Rejestracja: 26 paź 2005, o 21:20
Lokalizacja: Inowrocław
Kontaktowanie:

Postautor: piterino_16 » 1 sie 2007, o 08:21

Ok Mirek. Powiedzialeś że zajmujesz się DJ'ką i muzyką. To podobnie tak jak ja (DJ'ka jak narazie też amatorska ale w planach mam kupno całego sprzętu dj'skiego). Teraz pytanie do Ciebie. Jakie masz wymagania co do tej kolumny? Gdzie chcesz jej używać(nagłasnanie pokoju czy imprez na salach)?? Ma to być domowa kolumna czy typowo estradowa??

Awatar użytkownika
maverik
-
-
Posty: 104
Rejestracja: 13 kwie 2007, o 19:25
Lokalizacja: Jasło
Kontaktowanie:

Postautor: maverik » 1 sie 2007, o 14:13

pamietaj kolego ze głośnik niskotonowy od sredniego musi być oddzielony

marecki
-
-
Posty: 390
Rejestracja: 4 sie 2005, o 15:48
Lokalizacja: Sandomierz
Kontaktowanie:

Re: Vademecum Kolumn

Postautor: marecki » 2 wrz 2007, o 21:03

Ostatnimy czasy przyszło mi do głowy, że skoro mam zamiar wziąść się za profesjonalizm to przydało by się wiedzieć na czym się gra (w tym momęcie chodzi mi o same nagłośnienie).
Nagłośnienie pomieszczeń mieszkalnych czyli konstruowanie typowych pokojowych kolumienek to całkiem inna bajka niż sprzęt estradowy...

Skoro zabierasz się za nagłaśnianie imprez sugeruj się raczej sprzętem estradowym i takimi konstrukcjami bo dla przykładu nie zapodasz na imprezie sopranów z popularnego tonsilka GDWK 9/80 ciętego tylko kondem 2,2uF ... :610:
Załączniki
bass-refleks_I.rar
(1.12 MiB) Pobrany 209 razy
bass-refleks_II.rar
(602.99 KiB) Pobrany 204 razy

Wróć do „Elektronika retro, lampy, audio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 25 gości