Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Budować wzmacniacz czy nie? Oto jest pytanie ;)

Grzeeeś

Budować wzmacniacz czy nie? Oto jest pytanie ;)

Postautor: Grzeeeś » 5 kwie 2003, o 15:41

Od dłuższego czasu chodzi mi po głowie myśl, aby zbudować sobie wzmacniacz mocy (gdzieś tak około 2x40..50W). Pytanie brzmi: budować czy nie budować? Czy uzyskane parametry (zniekształcenia, itp., itd.) będą na zadowalającym poziomie? No i przede wszystkim czy będzie to to opłacalne. Druga sprawa. Jeśli już budować, to czy regulacje wzmocnienia, barwy zrobić na tradycyjnych kręciołkach, czy pokusić się o cyfrową regulację (uC kręcą mną najbardziej :-) ), i wreszcie jaki zastosować układ.

Z góry dzięki.

Sebastian

Postautor: Sebastian » 5 kwie 2003, o 22:44

jezeli chcesz budowac wzmachol to znajdz sobie cos sensownego ja skladalem z kitow 5 wzmacholi na mosfetach na darlingtonach na tda 7294 na lm 3886 i moje wrazenia byly raczej cienkie (w sumie najlepiej gral ten na mosfetach) ale zeby cos dobrego znalesc musisz sie dobrze napocic na tej stronce jest wzmacho ktory byl chwalony na forum akkusa a kolesie z tamtad raczej uszy maja dobre (ja go nie skladalem ale sie zastanawiam)
http://slave.e-edukacja.pl/~drzepsuj/hiend
ja juz szukam od jakichs dwuch tygodni czegos pozadnego ale to naprawde pozadnego do maksymalnie 20W mocy i jak narazie z miernym skutkiem ma mi to sluzyc do celow pomiarowych jakbys cos mial to daj znac

Pozdr
Sebastian

Awatar użytkownika
XAX
-
-
Posty: 48
Rejestracja: 4 kwie 2003, o 06:11
Lokalizacja: Krakow

Postautor: XAX » 6 kwie 2003, o 14:43

Witam

:arrow: Sebastian
Problem polega na tym że nie wszyscy mają super słuch. Dla niektórych jedynie jest do zaakceptowania wzmacniacz za 3000-4000,00PLN a dla innych wystarcza TDA2030.
Jeżeli ktoś słyszy różnice między TDA2030 a LM3886 lub TDA7294 i jest to praktycznie granica jego słuchu to niema co ładować kasy w super sprzęt bo i tak się go nie wykorzysta.

:arrow: Grzeeeś
Wydaje mi się że najlepszym rozwiązaniem dla ciebie będzie zrobieni czegoś na LM3886 lub TDA7294. Jednak z rozmów z ludźmi wynika że LM jest lepszy do zasilania kolumn głównych.

Gość

Postautor: Gość » 6 kwie 2003, o 19:16

:arrow: xax
ale jezeli on sklada a nie kupuje nowego wzmacniacza to ruznice cenowe w tym wypadku sa o wiele mniejsze a czemu za niewielka doplata i nakladem pracy(czasami nawet nie) miec cos o wiele leprzego i tez napewno leprzego od tych sklepowych wzmacholi ktore stoja po okolo 2kzl
:arrow: Grzeeeś
lecz jezeli skladasz wzmachol pierwszy raz to polecam tda 7294 jest bezproblemowy w uruchomieniu w odsluchu taki sobie (z lm 3886 mialem problemy ale chyba to byla wina wadliwego ukladu po wymianie dzialal ) a w przyszlosci mozesz nad czyms pomyslec jezeli ci sie ten nie bedzie wystarczal :lol: :D

Grzeeeś

Postautor: Grzeeeś » 11 kwie 2003, o 17:43

Dzięki za odpowiedzi. Wzmacniacz zrobię najprawdopodobniej na układzie LM3876. Kolega kiedys tam w zamierzchłych czasach ;) robił wzmacniacz na pracę dyplomową na tych układach i muszę przyznać, że dość ładnie grały. Żadnego brummm..., może to "wina" kądziorków 20mF, nie wiem. Ale od tamtego czasu chodzę zarażony. A że uwielbiam procesorki AVR, to pokuszę się o cyfrowe sterowanie.

franyo

wzmacniacz

Postautor: franyo » 26 kwie 2003, o 08:53

Jak cyfrówka to tylko TDA 7318 (stare dobre I2C)!!! Ten scalak ma tor audio analogowy, tylko jest sterowany cyfrowo, żadnych potencjometrów,isostatów. Zrobiłem wzmacniacz na tej kości + TDA 7294 (jakość dźwięku bije na głowe wiele konstrukcji fabrycznych, nie mam problemów ze słuchem, dziwie się poprzednim wypowiedziom :) ), steruje AT89c2051, LCD oczywiście, a całość obsługuje tylko 3 przyciskami !!! Do tego PCF8583 (zegarek+pamięć nastaw), PCF 8591 (wskaźnik poziomu mocy), PCF8574 (LEDY wskaźnika wejścia) - w sumie dałem za części ok. 150zł - znajdźcie gdzieś taki wypas po tej cenie!! Polecam wszystkim!

Krzysztof
-
-
Posty: 7
Rejestracja: 1 maja 2003, o 22:08
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

TDA7318

Postautor: Krzysztof » 1 maja 2003, o 22:25

Witam !

Czy ja też mógłbym poprosić o schemat tego wzmacho na TDA7318 i TDA7294. W zamian moge podesłać własne sprawdzone konstrukcje. Mój adresik : bemov@wp.pl

Antek
-
-
Posty: 7
Rejestracja: 10 kwie 2003, o 19:47

Postautor: Antek » 2 maja 2003, o 09:42

czemu nie? @ poprosze...
Witam!

no i ja tez poprosze - ahudy@wp.pl

katarcza
-
-
Posty: 158
Rejestracja: 29 kwie 2003, o 12:48

Postautor: katarcza » 2 maja 2003, o 18:59

Jesli chodzi o wzmacniacze to proponuje troche teorii. Jesli chcecie cos o super brzmieniu (naprawde super!!!) proponuje klase A. Jeden (duzy) tranzystor na kanał, potęzne trafo i juz działa. Ma to sporo zalet, proste, mało elementów, bardzo dobra jakośc. Jest tylko jedna wada, sprawnośc na poziomie 50 %. Naprawdę ciezko to wychłodzić.

kafka
-
-
Posty: 116
Rejestracja: 6 maja 2003, o 17:32
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Postautor: kafka » 7 maja 2003, o 07:18

Mam pytanie na temat tego wzmacniaca na tda7318. Jakie dać kondensatory wejściowe? Na schemacie są 2,2u. Więc wygląda na elektrolit. Ale elektrolity na ścieżcie sygnału bardzo go psują... A stałe 2,2u są raczej duże i drogie. Więc jakie mam dać?

Awatar użytkownika
franyo
-
-
Posty: 30
Rejestracja: 1 maja 2003, o 21:48
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontaktowanie:

kondziorki na wej¶ciach

Postautor: franyo » 7 maja 2003, o 09:19

Rzeczywiście,elektrolity trochę psują sygnał,szczególnie jak trochę wyschną.Według karty katalogowej Thompsona mają być kondensatory 2,2uF, ja wsadziłem elektrolity,ale nie widzę przeszkód aby dać tam inne,np tantalowe. Musisz wybrać: albo lepsze parametry,tantale i wyższa cena, albo troche słabsze osiągi,elektrolity ale zdecydowanie taniej. Weź pod uwagę,że na wejściach potrzeba 8 szt., 2 szt sprzęgające stopnie wzmocnienia (nózki 6-7 i 16-17 TDA) i 2 szt na wyjściu - 12 szt. Proponuje na początek elektrolity, a później, jak zaczną podsychać, zawsze je można zamienić na tantale. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
cksrv
-
-
Posty: 5
Rejestracja: 23 mar 2003, o 01:43
Lokalizacja: Twin Peaks

Postautor: cksrv » 21 maja 2003, o 05:26

A TDA7293 znacie? :)
A LM391N ale to juz NIE nowosc.

mmbb
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 19 maja 2003, o 09:14
Kontaktowanie:

Re: wzmacniacz

Postautor: mmbb » 21 maja 2003, o 13:25

Jak cyfrówka to tylko TDA 7318 (stare dobre I2C)!!! Ten scalak ma tor audio analogowy, tylko jest sterowany cyfrowo, żadnych potencjometrów,isostatów. Zrobiłem wzmacniacz na tej kości + TDA 7294 (jakość dźwięku bije na głowe wiele konstrukcji fabrycznych, nie mam problemów ze słuchem, dziwie się poprzednim wypowiedziom :) ), steruje AT89c2051, LCD oczywiście, a całość obsługuje tylko 3 przyciskami !!! Do tego PCF8583 (zegarek+pamięć nastaw), PCF 8591 (wskaźnik poziomu mocy), PCF8574 (LEDY wskaźnika wejścia) - w sumie dałem za części ok. 150zł - znajdźcie gdzieś taki wypas po tej cenie!! Polecam wszystkim!

Czy ja moge prosić o schemacik takiego zestawu
mbb@wp.pl

pozdrawiam

MuNiO
-
-
Posty: 22
Rejestracja: 18 maja 2003, o 15:56
Lokalizacja: Gdansk
Kontaktowanie:

Postautor: MuNiO » 21 maja 2003, o 16:52

to ja tez poprosze o schemacik tego cuda :) djmunio@wp.pl

Awatar użytkownika
franyo
-
-
Posty: 30
Rejestracja: 1 maja 2003, o 21:48
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontaktowanie:

Postautor: franyo » 21 maja 2003, o 22:42

Jasne że tak! Do MuNio poszły, mmbb - podaj dobry adres, bo wirtualna zwraca, że nie ma takiego.

Gość

Postautor: Gość » 22 maja 2003, o 06:56

Jasne że tak! Do MuNio poszły, mmbb - podaj dobry adres, bo wirtualna zwraca, że nie ma takiego.

Witam
sorry zapomniałem dodać jednej cyferki w adresie
prawidłowy adres to mbb1@wp.pl

pozdrawiam

Awatar użytkownika
franyo
-
-
Posty: 30
Rejestracja: 1 maja 2003, o 21:48
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontaktowanie:

Postautor: franyo » 22 maja 2003, o 10:26

No,teraz poszło!

Gość

Postautor: Gość » 25 maja 2003, o 23:15

Czesc. Czy mozna z ciekawosci rzucic okiem na projekt, a "noz widelec" dam rade to jakos lyknac (znaczy sie zbudowac), mniam, mniam -;).

jonnik@poczta.otvk.pl

Z gory dzieki.

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 30 maja 2003, o 12:05

Czy możesz przesłać mi ten projekt tego wzmacniacza?
Dimus1@simplusnet.pl
W sumie mieszkamy koło siebie,to jak cos możemy sie spotkać kiedyś.
Wiadomość do FRANYO

Gość

Postautor: Gość » 30 maja 2003, o 13:21

Zrobiłem około 200 wzmacniaczy w moim żywocie i większość grała lepiej niż jakieś Technics czy Sony. Nie polecam kostek - tylko układ na dyskretnych. Nigdy nie dawałem żadnej barwy tonu - TYLKO !! wzmocnienie!!! . Zastanów się nad prostym ale dobrze wykonanym urządzeniem , czyli kondensatory min.40000 MF i trafo dla 2X40W -
300W. Jaki układ by nie był - będzie grał!!!. :D Postaram się coś ze schematów odgrzebać i udostępnić na przyszły tydzień!!!.

Wróć do „Elektronika retro, lampy, audio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 30 gości