Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Budowa maluteńkich kolumienek

Awatar użytkownika
Futrzaczek
-
-
Posty: 781
Rejestracja: 4 gru 2005, o 17:48
Lokalizacja: Piotrków Tryb
Kontaktowanie:

Postautor: Futrzaczek » 30 paź 2006, o 15:21

Kurde... to można powiedziec o każdym wzmacniaczu.

Rozkręcam 100W wzmacniacz na 3% i mam podłączone kolumny 150W i co wtedy?

Potencjometr liniowy? w regulacji głośności? Nie przeszkadza Ci jego sposób działania? Chyba, że głośność masz sterowaną napięcieowo. ( np. LM1036)
End, ja wiem, o co Ci chodzi :) Każdy z nas ma inne upodobania odnośnie dźwięku i tego nie zmienimy.

Jedyne półprzewodniki w moim wzmacniaczu to 8 diod 1N4007 - prostownik żarzenia i anodowego. Potencjometr liniowy mi nie przeszkadza, ponieważ go nie używam. Raz ustawiłem i od tego czasu obrasta kurzem :)

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 30 paź 2006, o 15:31

Raz ustawiłem i od tego czasu obrasta kurzem
Dobre dobre ;)

Awatar użytkownika
Futrzaczek
-
-
Posty: 781
Rejestracja: 4 gru 2005, o 17:48
Lokalizacja: Piotrków Tryb
Kontaktowanie:

Postautor: Futrzaczek » 30 paź 2006, o 15:38

Raz ustawiłem i od tego czasu obrasta kurzem
Dobre dobre ;)
A co w tym takiego dobrego? Szczera prawda i tyle :lol:

petersz
-
-
Posty: 579
Rejestracja: 2 gru 2005, o 18:26
Lokalizacja: ---

Postautor: petersz » 30 paź 2006, o 16:34

Raz ustawiłem i od tego czasu obrasta kurzem
A to dziwy... Lepiej w takim razie zamontuj w jego miejsce rezystor - po co ma się biedak kurzyć, jak może dzielnie spełniać zadanie w innym układzie? A poza tym będzie bardziej audiofilsko i może poprawią się te basy, środek, góra i dół... :mrgreen: Tak, to na pewno wina tego potencjometru, że wzmacniacz gra licho... :lol:

Albo po prostu rozkręć go bardziej, może poprawi się brzmienie? To wcale nie jest takie małomożliwe ;)

Pozdr.

P.S.
Kumpel mojego kumpla ma znajomego, który wiecie jak ma rozwiązany problem dźwięku? Poprostu wpina słuchawki w wyjście karty, podgłasza na full i owe słuchawki kładzie pod monitorem... :570: To dopiero jazda :)

trryt
-
-
Posty: 119
Rejestracja: 3 maja 2004, o 15:08

Postautor: trryt » 30 paź 2006, o 19:41

Trochę mnie dziwią te wymagania co do mocy. Mam tranzystorowy wzmacniacz 2*100W (raczej prawdziwe, sądząc po max poborze z sieci 380W i jego konstrukcji) ze wskaźnikami wyskalowanymi w watach. Przy normalnym słuchaniu (takim codziennym-muzyka w tle) wskaźniki te pokazują max 100mW a częściej 10mW. Przy 1W jest już naprawdę głośno - tak akurat jak się chce tylko słuchać - wsłuchac się w muzykę. Max co widziałem na tych wskaźnikach to 10W. Na więcej już nie miałem nigdy ochoty, a i głośniki średnio-nisko tonowe już miały takie wychylenia że też wolałem ich bardziej nie rozbujać. Kolumny to 3-drożne podłogówki, 90.5dB.

Z drugiej strony słyszałem o problemach z doborem kolumn do "słabowite" lampy, ale to chyba raczej nie wynika z mocy max głośników, a raczej ich impedancji i konstrukcji zwrotnicy. Spytaj się o to na audiostereo. Nie wiem jakie tu jest nastawienie do tamtego forum, ale naprawdę obok garstki oszołomów jest tam dużo ludzi z naprawdę konkretną wiedzą. I to właśnie o konstukcji kolumn i o lampach. Tylko zaznacz wyraźnie zaznacz jaki przedział cenowy wchodzi w grę żeby Ci jakichś Revelatorów nie zaproponowali;)

A najlpesze rozwiązanie - zbuduj mocniejszą lampę;) Bedziesz miał radość z budowania i rozwiążesz problem.

Z tym potencjometrem to się dziwię, u mnie coraz to się rusza, a to zmiana źródła, a to fajniejsza piosenka to głośniej, a to się czegoś uczę to ciszej, rano zdecydowanie ciszej niż wieczorem itd....

Awatar użytkownika
Futrzaczek
-
-
Posty: 781
Rejestracja: 4 gru 2005, o 17:48
Lokalizacja: Piotrków Tryb
Kontaktowanie:

Postautor: Futrzaczek » 30 paź 2006, o 21:18

Raz ustawiłem i od tego czasu obrasta kurzem
A to dziwy... Lepiej w takim razie zamontuj w jego miejsce rezystor - po co ma się biedak kurzyć, jak może dzielnie spełniać zadanie w innym układzie? A poza tym będzie bardziej audiofilsko i może poprawią się te basy, środek, góra i dół... :mrgreen: Tak, to na pewno wina tego potencjometru, że wzmacniacz gra licho... :lol:

Albo po prostu rozkręć go bardziej, może poprawi się brzmienie? To wcale nie jest takie małomożliwe ;)

Pozdr.

P.S.
Kumpel mojego kumpla ma znajomego, który wiecie jak ma rozwiązany problem dźwięku? Poprostu wpina słuchawki w wyjście karty, podgłasza na full i owe słuchawki kładzie pod monitorem... :570: To dopiero jazda :)
Jak pomyślę o wyciąganiu go spod gąszczu kabli, to odechciewa mi się :)
Nie mogę go bardziej rozkręcać, bo jest za głośno, taki już mam słuch. Chyba trzeba będzie pójść na parę dystkotek, to od razu 100W będzie mi za mało ;)
Trochę mnie dziwią te wymagania co do mocy. Mam tranzystorowy wzmacniacz 2*100W (raczej prawdziwe, sądząc po max poborze z sieci 380W i jego konstrukcji) ze wskaźnikami wyskalowanymi w watach. Przy normalnym słuchaniu (takim codziennym-muzyka w tle) wskaźniki te pokazują max 100mW a częściej 10mW. Przy 1W jest już naprawdę głośno - tak akurat jak się chce tylko słuchać - wsłuchac się w muzykę. Max co widziałem na tych wskaźnikach to 10W. Na więcej już nie miałem nigdy ochoty, a i głośniki średnio-nisko tonowe już miały takie wychylenia że też wolałem ich bardziej nie rozbujać. Kolumny to 3-drożne podłogówki, 90.5dB.

Z drugiej strony słyszałem o problemach z doborem kolumn do "słabowite" lampy, ale to chyba raczej nie wynika z mocy max głośników, a raczej ich impedancji i konstrukcji zwrotnicy. Spytaj się o to na audiostereo. Nie wiem jakie tu jest nastawienie do tamtego forum, ale naprawdę obok garstki oszołomów jest tam dużo ludzi z naprawdę konkretną wiedzą. I to właśnie o konstukcji kolumn i o lampach. Tylko zaznacz wyraźnie zaznacz jaki przedział cenowy wchodzi w grę żeby Ci jakichś Revelatorów nie zaproponowali;)

A najlpesze rozwiązanie - zbuduj mocniejszą lampęWink Bedziesz miał radość z budowania i rozwiążesz problem.

Z tym potencjometrem to się dziwię, u mnie coraz to się rusza, a to zmiana źródła, a to fajniejsza piosenka to głośniej, a to się czegoś uczę to ciszej, rano zdecydowanie ciszej niż wieczorem itd....
Nawet znalazłem w siebie w mieście kolumny 2-drożne 4W. DIY, drewniane, ładnie się prezentują. 300zł... :567:
A na audiostereo wchodzę jedynie po to, aby się pośmiać. Może i są tam fachowcy, lecz brzmienie kabli, lamp różnych firm, srebrnych traf przykrywa ich szczelnie.
Ba, nawet chcę zbudować mocniejszą lampóweczkę. 2x40W. Tylko sęk w tym, że nie będę mógł jej używać. Powód wyżej. Jak coś, to na sprzedaż.
I potencjometrem nie kręcę, bo po co? W głośnikach komputerowych też przyrdzewiał, a do Dominante wstawiłem helitrim, raz go ustawiłem i kurz mi z półki zbiera :)

Awatar użytkownika
oleczek
-
-
Posty: 24
Rejestracja: 29 paź 2006, o 08:11
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

Postautor: oleczek » 30 paź 2006, o 22:33

Daltego ja ci propobuje kupic badz zrobic kolumny z 30-40watowe. Dla przyklady mam mikrowieze ktora wzialem z punktow BP. Ona ma napisane pobor 23W. Ma dwa kanaly. I podlaczone mam pod nie altudy 100 i nic si nie dzieje. JEdyny minus to nie wykorzysuje mocu kolumny nawet w 50% :P


a tak po za tematem. Admin zrob cos zeby mi sie wywietlalo ze ktos napisal dany post. Bo na innych forach mi dziala. I ja teraz nie wiem kto co napisal gdzie na dany post !! z fory THX :D

Awatar użytkownika
Futrzaczek
-
-
Posty: 781
Rejestracja: 4 gru 2005, o 17:48
Lokalizacja: Piotrków Tryb
Kontaktowanie:

Postautor: Futrzaczek » 30 paź 2006, o 22:42

Hmmm... No dobrze, ale jaką mam gwarancję na to, że te jedyne nie będą brzmiały z moim lampiaczkiem jako sto nieszczęść? Wywalić stówę w błoto mi się nie uśmiecha :| Autosugestia czyni cuda, ale wątpię, czy w tym przypadku wystapi. Poza tym,te kolumienki muszą być w miarę małe wymiarami - 30(szer)x20(gł)x40(wys) - inaczej na półkę nie wlezą :P

Awatar użytkownika
oleczek
-
-
Posty: 24
Rejestracja: 29 paź 2006, o 08:11
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

Postautor: oleczek » 30 paź 2006, o 22:44

ale ty masz wymagania :roll: a co by sie stalo jakbys pozostawil na meblach . Pewnie masz gdzies miejsce ?? :604:

Awatar użytkownika
Futrzaczek
-
-
Posty: 781
Rejestracja: 4 gru 2005, o 17:48
Lokalizacja: Piotrków Tryb
Kontaktowanie:

Postautor: Futrzaczek » 30 paź 2006, o 22:53

ale ty masz wymagania :roll: a co by sie stalo jakbys pozostawil na meblach . Pewnie masz gdzies miejsce ?? :604:
Niestety, wymagania mam. W pokoju musi się zmieścić elektronika, lampy, awatarek i jeszcze ja bym się tam przydał, choc konieczne toto nie jest. Te kolumny będą właśnie stać na szafce - ze swoim Dominante (dla niewtajemniczonych - ładne radio lampowe) miałem problem, to co bym miał z przewymiarowanymi kolumnami? :558: :552: :553:

Awatar użytkownika
oleczek
-
-
Posty: 24
Rejestracja: 29 paź 2006, o 08:11
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

Postautor: oleczek » 30 paź 2006, o 22:55

miałem problem, to co bym miał z przewymiarowanymi kolumnami? :558: :552: :553:[/quote]


Ale np. moje monitorki ktore umiescilem na forum nie sa duze :) i ciesza moje uszy
:mrgreen:

kapsel85
-
-
Posty: 161
Rejestracja: 24 paź 2005, o 11:30
Lokalizacja: Białystok

Postautor: kapsel85 » 3 lis 2006, o 12:54

pod jakie altusy podłączałeś swoją lampę??

Nie wiem czy Cię to zadowoli:

http://www.e-tonsil.pl/sklep/index.php?d=produkt&id=35

http://www.e-tonsil.pl/sklep/index.php?d=produkt&id=41

Do tego wysokotonówka tonsila, bądź jak chcesz zaoszczędzić to tvm albo stx i gra :) Z tych Tonsilów przy dobrej obudowie i 3 W będziesz miał ok 91-92dB, więc jeśli nie lubisz głośno słuchać to wystarczy w sam raz.

Reszta to już tylko Twój wybór, oprócz Tonsila, chyba już żadna firma nie produkuje głośników o dużej średnicy i małej mocy

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
oleczek
-
-
Posty: 24
Rejestracja: 29 paź 2006, o 08:11
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

Postautor: oleczek » 3 lis 2006, o 16:34

Tak jak podał kapsel85 :

http://www.e-tonsil.pl/sklep/index.php?d=produkt&id=41

30W RMS + wysokotonowy= ze 40W RMs na kolumne :)

Awatar użytkownika
Futrzaczek
-
-
Posty: 781
Rejestracja: 4 gru 2005, o 17:48
Lokalizacja: Piotrków Tryb
Kontaktowanie:

Postautor: Futrzaczek » 3 lis 2006, o 17:18

Tak jak podał kapsel85 :

http://www.e-tonsil.pl/sklep/index.php?d=produkt&id=41

30W RMS + wysokotonowy= ze 40W RMs na kolumne :)
30W? Nie za dużo?
Jak mówiłem, testowałem swojego lampiaczka na takich(30W-50W) kolumnach i wyszło to tragicznie. (we wszystkich brak jakiegokolwiek basu, chyba za mała moc do rozbujania subwoofera) Chyba to sobię najnormalniej w świecie odpuszczę :567:

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 3 lis 2006, o 23:07

To chyba Twoj wzmacniaczyk troche dziwnie działa... Mój na 6H13C nawet dobrze się sprawuje...
Jakim wzm. napędzasz głośniki?

gavi
-
-
Posty: 218
Rejestracja: 14 kwie 2003, o 15:03
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: gavi » 4 lis 2006, o 08:11

Jak mówiłem, testowałem swojego lampiaczka na takich(30W-50W) kolumnach i wyszło to tragicznie. (we wszystkich brak jakiegokolwiek basu, chyba za mała moc do rozbujania subwoofera) Chyba to sobię najnormalniej w świecie odpuszczę :567:
A nie podłączyłeś przypadkiem kolumn w kanałach z przeciwnymi fazami ? (To znaczy kolumny mogą być - i na pewno są - OK , a tylko wyjście jednego kanału masz odwrócone)
Ponieważ dół w obu kanałach jest podobny, to się po prostu odejmie, a z górą jest różnie - ale efekt takiej zamiany jest bardzo nieprzyjemny dla ucha. To by też tłumaczyło dlaczego czym lepsze kolumny tym gorszy dźwiek.
A co do koniecznosci podpięcia kolumn małej mocy do wzmacniacza o niewielkim wyjściu - to niestety zupełna nieprawda.
Swojego czasu, mnóstwo lat temu podpinaliśmy 100W-atowe (1000-litrowe !) tubowe kolumny na Axiomach 400 do wyjścia wzmacniaczyka w magnetofonie ZRK2405.
Miało to coś ok 5W mocy RMS na wyjściu. I na takim sprzęcie można było nieźle pohałasować, tak że przychodzili sąsiedzi z pretensjami.
Z kompaktami jest troche gorzej, one mają sporo mniejszą skuteczność, ale i tak zupełnie wystarczająca aby z paro-watowego wzmacniacza podłączonego do kolumny większej mocy wyciągnąć niezły dźwięk.

Awatar użytkownika
Futrzaczek
-
-
Posty: 781
Rejestracja: 4 gru 2005, o 17:48
Lokalizacja: Piotrków Tryb
Kontaktowanie:

Postautor: Futrzaczek » 4 lis 2006, o 11:30

To chyba Twoj wzmacniaczyk troche dziwnie działa... Mój na 6H13C nawet dobrze się sprawuje...
Jakim wzm. napędzasz głośniki?
PCL86 z przewiniętym transformatorem głośnikowym - pierwotnie było TG2,5-1-666 i TG2,5-2-666, ale góry wcale nie było i je przewinąłem :) Na plastikach bas (niedużo) jest, ale obudowa rzyngocze :wink:

Po przestudiowaniu kilkunastu stron o tej tematyce daruję to sobie. Wyciągnę głośniki z plastików i będa wolnoleżące :D

Wróć do „Elektronika retro, lampy, audio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 40 gości