Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Budowa maluteńkich kolumienek

Awatar użytkownika
Futrzaczek
-
-
Posty: 781
Rejestracja: 4 gru 2005, o 17:48
Lokalizacja: Piotrków Tryb
Kontaktowanie:

Budowa maluteńkich kolumienek

Postautor: Futrzaczek » 29 paź 2006, o 17:29

Witam :)
Po obejrzeniu kolumienek kolegi oleczek naszło mnie, na zrobienie własnych kolumienek do lampówki 2x4W. Po dyskusji na GG z oleczkiem okazało się, że zrobienie czegoś takiego jest niemożliwe. A co Forumowicze o tym sądzą?

petersz
-
-
Posty: 579
Rejestracja: 2 gru 2005, o 18:26
Lokalizacja: ---

Postautor: petersz » 29 paź 2006, o 18:16

Hmmm... wydaje mi się, że coś takiego będzie po prostu grało bardzo cicho. Nie wiem co Ty tam sobię knujesz, ale na pewno nie wsadzi się dobrych głośniczków o dobrej skuteczności... Coś takiego IMHO nie ma po prostu sensu, chociaż jest możliwe.

Pozdr.

Awatar użytkownika
Futrzaczek
-
-
Posty: 781
Rejestracja: 4 gru 2005, o 17:48
Lokalizacja: Piotrków Tryb
Kontaktowanie:

Postautor: Futrzaczek » 29 paź 2006, o 18:29

Hmmm... wydaje mi się, że coś takiego będzie po prostu grało bardzo cicho. Nie wiem co Ty tam sobię knujesz, ale na pewno nie wsadzi się dobrych głośniczków o dobrej skuteczności... Coś takiego IMHO nie ma po prostu sensu, chociaż jest możliwe.
Pozdr.
To dobrze, że będzie grało cicho, o to mi chodzi. I tak ten wzmacniacz rozkręcam na 10%. Gdyby duża moc mi nie przeszkadzała, kończyłbym nawijać transformatory wyjściowe do PP PL500. (40W... Brrr...)
Próbowałem podłączać pod swój wzmacniaczyk kolumny trochę mocniejsze, ale brzmieniowo (podobno) dobre. Tragedia.
Szukam już od dawna głośników o mocy mniejszej niż 10W i znaleźć takowych nie mogę :( Może ktoś się z takimi spotkał?

petersz
-
-
Posty: 579
Rejestracja: 2 gru 2005, o 18:26
Lokalizacja: ---

Postautor: petersz » 29 paź 2006, o 18:41

No ja mam np. taki głośnik 2W szerokopasmowy, owalny z gramofonu Bambino. Bardzo ładnie gra...
Szukam już od dawna głośników o mocy mniejszej niż 10W i znaleźć takowych nie mogę Może ktoś się z takimi spotkał?
A to: http://www.tme.com.pl/katalog/index.pht ... drzewo=207 ?

Pozdr.

Awatar użytkownika
Futrzaczek
-
-
Posty: 781
Rejestracja: 4 gru 2005, o 17:48
Lokalizacja: Piotrków Tryb
Kontaktowanie:

Postautor: Futrzaczek » 29 paź 2006, o 18:45

Zgadzam się z Tobą, ona mają małą moc. Ale ja chcę coś ciut poważniejszego - 2 albo 3 drożne kolumienki :) Teraz słucham na szerokopasmowych i nie jestem zadowolony.

Awatar użytkownika
oleczek
-
-
Posty: 24
Rejestracja: 29 paź 2006, o 08:11
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

Postautor: oleczek » 29 paź 2006, o 18:53

Zgadzam się z Tobą, ona mają małą moc. Ale ja chcę coś ciut poważniejszego - 2 albo 3 drożne kolumienki :) Teraz słucham na szerokopasmowych i nie jestem zadowolony.
nie dziwie sie dlaczego nie jestes zadowolony. Bo nei maja wogole zejscia :) jesli mowa wogole o zejsciu takich mikro kolumn :)

A juz znalazlem glosnik moge ci dac z mojego komputera systemowy :) mala moc :wink:

Awatar użytkownika
Futrzaczek
-
-
Posty: 781
Rejestracja: 4 gru 2005, o 17:48
Lokalizacja: Piotrków Tryb
Kontaktowanie:

Postautor: Futrzaczek » 29 paź 2006, o 19:01

nie dziwie sie dlaczego nie jestes zadowolony. Bo nei maja wogole zejscia :) jesli mowa wogole o zejsciu takich mikro kolumn :)
A juz znalazlem glosnik moge ci dac z mojego komputera systemowy :) mala moc :wink:
A ja mam słuchawki i co mi po tym? Te szerokopasmowe to ani basu nie maja, ani tonów wysokich, środka też nie mają :lol:
Może mi ktoś pomóc?

Awatar użytkownika
oleczek
-
-
Posty: 24
Rejestracja: 29 paź 2006, o 08:11
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

Postautor: oleczek » 29 paź 2006, o 19:38

zbuduj jakies mini monitory. To juz bedzie cos... :wink:

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 30 paź 2006, o 00:02

Ale po co to wszystko?

Kup normalnie zwykłe np. 40W-60W głośniki i zrób z nich kolumny, po prostu nie wykorzystasz ich "do końca" ich mocy użytecznej.
Teraz się nie robi głośników takiej mocy o takich średnicach jak kiedyś, 35cm głośnik 12W.
Chcesz? to na zamówienie CI pewnie zrobią, tylko czy to się opłaca i w ogóle ma sens?
Lampa 4W potrafi zagrać głośno, dobrze o tym wiem...
Podłączam to pod moje 70W kolumny i dobrze to gra.
Nie sugerujcie się tylko samą mocą głośnika...

trryt
-
-
Posty: 119
Rejestracja: 3 maja 2004, o 15:08

Postautor: trryt » 30 paź 2006, o 00:32

Jak chcesz coś malukiego to może to:
http://allegro.pl/item134939882_mission ... cenie.html
bardzo przyjemne kolumienki - wiem bo mam. Do "słabej" lampy nie mam pojęcia jak się nadają bo podłączałem je tylo pod "tranzystor". Nie wiem czy za tą cenę zrobisz sam coś co będzie równie dobrze brzmiało i wyglądało. Z tym wyglądem bez urazy, jeżeli to by miałyby być pierwsze kolumny jakie robisz to raczej ciężko osiagnąć dobry efekt a te są naprawdę nieźle wykonane.

Awatar użytkownika
oleczek
-
-
Posty: 24
Rejestracja: 29 paź 2006, o 08:11
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

Postautor: oleczek » 30 paź 2006, o 07:00

kolumny nie powalaja 75Hz to nie jest duzo :(

Awatar użytkownika
Futrzaczek
-
-
Posty: 781
Rejestracja: 4 gru 2005, o 17:48
Lokalizacja: Piotrków Tryb
Kontaktowanie:

Postautor: Futrzaczek » 30 paź 2006, o 07:29

Ale po co to wszystko?
Kup normalnie zwykłe np. 40W-60W głośniki i zrób z nich kolumny, po prostu nie wykorzystasz ich "do końca" ich mocy użytecznej.
Teraz się nie robi głośników takiej mocy o takich średnicach jak kiedyś, 35cm głośnik 12W.
Chcesz? to na zamówienie CI pewnie zrobią, tylko czy to się opłaca i w ogóle ma sens?
Lampa 4W potrafi zagrać głośno, dobrze o tym wiem...
Podłączam to pod moje 70W kolumny i dobrze to gra.
Nie sugerujcie się tylko samą mocą głośnika...
Endzie, ja to już testowałem na kilku kolumnach - porządne, drewniane, moce od 40W do 80W. Grało fatalnie :/ Już chiński szerokopasmowy o mocy 3W(jaki mam obecnie) w plastikowej obudowe grał lepiej od czegoś takiego - testy były ślepe, więc autosugestię wykluczam
Wiem, że lampa gra głośno, swojego lampiaczka 2x2,5W rozkręcam na 10%, wyżej mam dość :)
I jest jeszcze jedna sprawa: Nie mam miejsca na ooolbrzymie kolumny.

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 30 paź 2006, o 08:56

Ale czy nie ma głośników o małej średnicy? Wydaje mi się, że sam sobie problem stwarzasz.
Pozatym na jakich to kolumnach brzmiało fatalnie?

trryt
-
-
Posty: 119
Rejestracja: 3 maja 2004, o 15:08

Postautor: trryt » 30 paź 2006, o 09:34

oleczek->
O teraz zwróciłem uwagę na to że napisali 75 i się zdziwiłem bo one mają zaskakująco dużo naprawdę porządnego basu jak na takie maleństwa. Może to troszkę zasługa Harmana z którym grają bo on lubi zagrać basem, ale fakt że one sobie z tym radzą bez problemów - oczywiście przy nie za głośnym słuchaniu. A że napisali 75Hz, no cóż przynajmniej napisali prawdę. Śmieszne są te kolumny na których piszą 20Hz-20kHz tylko przy jakim spadku -50dB;) jak do tych 20 to wiele dobrych subów nie schodzi na -3dB.

Awatar użytkownika
Futrzaczek
-
-
Posty: 781
Rejestracja: 4 gru 2005, o 17:48
Lokalizacja: Piotrków Tryb
Kontaktowanie:

Postautor: Futrzaczek » 30 paź 2006, o 14:44

Ale czy nie ma głośników o małej średnicy? Wydaje mi się, że sam sobie problem stwarzasz.
Pozatym na jakich to kolumnach brzmiało fatalnie?
To trudno, temat można zamknąć, będę dalej się męczył z chińskimi pierdziawkami, skoro budowa czegoś takiego jest niemozliwa.
Nie wiem na jakich kolumnach to brzmiało fatalnie, ale pamiętam, że jeden zestaw to były Altusy, których to właściciel oceniał je na doskonałe.

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 30 paź 2006, o 14:51

skoro budowa czegoś takiego jest niemozliwa
Nie Michał... po prostu nie. Nikt nie buduje takiego czegoś, bo to nie ma sensu.
Widzisz... nie możesz znaleźć takich głośników o takich patametrach, bo nikt ich nie stosuje.
Nawet 3W wzmacniacz normalnie wystaruje 50W głośniki, tyle, że nie będzie w stanie wyciągnać z nich pełnej mocy...
Pewnie można gdzieś dostać głośniki które montuje się w telewizorach itp. ale to chyba nie o to chodzi.
Ale jek chcesz to zamknę temat...

Awatar użytkownika
Futrzaczek
-
-
Posty: 781
Rejestracja: 4 gru 2005, o 17:48
Lokalizacja: Piotrków Tryb
Kontaktowanie:

Postautor: Futrzaczek » 30 paź 2006, o 14:56

Nie Michał... po prostu nie. Nikt nie buduje takiego czegoś, bo to nie ma sensu.
Widzisz... nie możesz znaleźć takich głośników o takich patametrach, bo nikt ich nie stosuje.
Nawet 3W wzmacniacz normalnie wystaruje 50W głośniki, tyle, że nie będzie w stanie wyciągnać z nich pełnej mocy...
Pewnie można gdzieś dostać głośniki które montuje się w telewizorach itp. ale to chyba nie o to chodzi.
Ale jek chcesz to zamknę temat...
Ano właśnie... W tym ból, że się nie produkuje masowo głośników o takich mocach. Jak ktoś robi dwu- lub trójdrozny zestaw, to zazwyczaj o większej mocy. A nie kolumienki podłączane pod 3-watową lampóweczkę, która będzie dawać 200-300mW.
W telewizorach raczej stosuje się głośniczki szerokopasmowe - przynajmniej w tych, które oglądałem.
A 300mW to za mało, aby wysterować kolumny 50W tak, aby zwrotnica prawidłowo ukazała swoje możliwości. :(

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 30 paź 2006, o 15:01

Widzisz... Ja widziałem TV w których były nawet wbudowane subwoofery, głośniki średniotonowe i wysokotonowe kopułki.
Różnorodność TV jest ogromna ale nie o tym mowa...

Nie rozumiem... jakie 300mW?

Awatar użytkownika
Futrzaczek
-
-
Posty: 781
Rejestracja: 4 gru 2005, o 17:48
Lokalizacja: Piotrków Tryb
Kontaktowanie:

Postautor: Futrzaczek » 30 paź 2006, o 15:05

Nie rozumiem... jakie 300mW?
Może to kolejny błąd w moim rozumowaniu :562:
Skoro wzmacniacz dający 3W rozkręcam na 10% (potencjometr mam liniowy), to na głośniki idzie w dużym przybliżeniu 300mW, tak czy nie?

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 30 paź 2006, o 15:11

Kurde... to można powiedziec o każdym wzmacniaczu.

Rozkręcam 100W wzmacniacz na 3% i mam podłączone kolumny 150W i co wtedy?

Potencjometr liniowy? w regulacji głośności? Nie przeszkadza Ci jego sposób działania? Chyba, że głośność masz sterowaną napięcieowo. ( np. LM1036)

Wróć do „Elektronika retro, lampy, audio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 41 gości