Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

"Prosty wzmacniacz do ćwiczeń na gitarze" - AVT435

petersz
-
-
Posty: 579
Rejestracja: 2 gru 2005, o 18:26
Lokalizacja: ---

"Prosty wzmacniacz do ćwiczeń na gitarze" - AVT435

Postautor: petersz » 2 gru 2005, o 18:49

Witam wszystkich gorąco!

Jestem początkującym elektronikiem - amatorem, który również zafascynowany jest gitarami jak i programowaniem (C++). Dobra, nie piszę jednak tego postu, aby mówić o sobie (przedstawaiam się tylko trochę, bo pierwszy raz piszę :)), więc odrazu przejdę do pytań; cóż innego może zrobić laik?! :D

A moje pytanka są takie:
1) Czy ktoś może zbudował ten (podobno prosty) wzmacniacz (EP 7/2005); czy w schemacie nie ma błędów... ?
2) Jeśli ktoś zbudował to cacko, to jak ono brzmi (czy da się uzyskać czysty dźwięk, bez najmniejszego przesterowania; czy przester nadaje się w ogóle do czego kolwiek, ew. dopalony jakimś pierdzipudełkiem, czy coś)
3) Jeżeli macie nie pozytywne opinie o tym wzmacniaczu, to co proponujecie innego - koniecznie prosty, sprawdzony traznystor, bo lapma to dla mnie czarna magia (mam nadzieję, że do czasu :))

Z góry dzięki za odpowiedź...
Pozdrawam!

P.S.
Jeśli sam zbudowałeś/aś jakiś wzmacniacz i w dodatku jeszcze działa :), to "pochwal" się nim, napisz jeśli łaska, skąd masz schemat, jakie brzmienie itp... :) może coś mnie zainspiruje :D

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 2 gru 2005, o 20:15

Ja jeszcze nie skladalem tego wzmacniacza z EP ale Ty mozesz byc pierwszy, wyglada na to, ze nie ma bledow.
Moze zaczniesz go skladac, to w razie co pomozemy Ci na forum rozwiazac problemy, ktore byc moze napotkasz.
A wrazenia odsluchowe opiszesz na na forum, na pewno nie bedzie zle.
Pozdr.

petersz
-
-
Posty: 579
Rejestracja: 2 gru 2005, o 18:26
Lokalizacja: ---

Postautor: petersz » 2 gru 2005, o 20:44

Dzięki za otuchę. Narazie tylko przymierzam się do zrobienia tego wzmacniacza, bo w grudniu/styczniu będę miał najprawdopodobniej nowego elektryka (teraz nie mam, bo oddałem wujkowi :/) i chciałbym już mieć jakiś plan na wzmacniacz. Ten wydaje mi się być dość ciekawy i nie taki skomplikowany, jednak jak ktoś ma jakieś inne propozycje, to dawajcie! :D Jak go zrobię (pewnie nie będzie to prędzej niż za miesiąc), to napiszę coś o nim tu na forum...

Narazie robię "Zombie Chorus'a": www.geofex.com/PCB_layouts/Layouts/zombie.pdf
Będę go testował na klawiszach, nagram może jakieś próbki jak brzmi, a jak będę miał już gitarkę, to będę "przygotowany" :D

Narka!

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 3 gru 2005, o 01:22

Ja w sumie już od dłuższego czasu przymierzam się do zrobienia piecyka, który jest tutaj:
http://republika.pl/audioton/gitarowiec.html

Teraz właśnie został on opublikowany w EdW
[center]Obrazek [/center]

Bardzo fajny i widac dośc prosty wzmacniaczyk.
Wiem, że lampowy ale czy to naprawdę takie straszne?... :twisted:
Problem tylko w tym, że cześci będą kosztowały...
Akurat ja, na szczescie mam potrzebne komponenty.
Może się zdecydujesz jednak na lampę?
Masz czas, zdecyduj się, przemyśl, poczytaj... :)

Co do "Zombie Chorus" proponuję unikać kondensatorów ceramicznych, w torach sygnałowych audio wnoszą zbyt duże szumy i mają małą stabilność.
Foliowe, MKT, tantalowe itp.

Pozdr.

petersz
-
-
Posty: 579
Rejestracja: 2 gru 2005, o 18:26
Lokalizacja: ---

Postautor: petersz » 3 gru 2005, o 12:34

Najprawdopodobniej zdecyduje się na ten tranzystorowy wzm. (zamówię kit z płytką za 26 zł żeby się już nie bawić :]) Dorzucę może jeszcze coś od siebie - jakiegoś cabsima (chyba tego z Marshall'a) i jakiś prosty reverb jak znajdę (polecacie coś?). Co do tego lampiaka, to napewno spróbuję zrobić jakiś w przyszłości, jak już nabiorę doświadczenia i wprawy. ;)

> proponuję unikać kondensatorów ceramicznych, w torach sygnałowych audio wnoszą
> zbyt duże szumy i mają małą stabilność. Foliowe, MKT, tantalowe itp.
Dzięki Ci The End, nie wiedziałem :)

Pozdrawiam...

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 3 gru 2005, o 15:16

No to składaj ten AVT :)
Co do reverbu, to podobno można zrobić sobie cyfrowy (sprężnya droga jest :( ) na T62M0002A tylko jest problem z dostaniem tego ukladu :cry:
Ja kiedyś kupiłem sobie kit AVT5057 (Cyfrowa kamera pogłosowa) i stąd mam ten układ, podobno w nocie aplikacyjnej jest pokazany schemat reverbu cyfrowego na tej kości więc brzmi zachęcająco, bo parametry ma dość dobre ten układ.

petersz
-
-
Posty: 579
Rejestracja: 2 gru 2005, o 18:26
Lokalizacja: ---

Postautor: petersz » 4 gru 2005, o 18:19

Patrzyłem ten kit AVT5057 w sklepiku AVT, jednak jest dostępna wersja tylko z płytką bez tego układu :( Może jest jeszcze jakiś pogłos nadający się do gitary? Acha, te kity z AVT (chorus, bramka szumów itp.) są coś warte? BO przy zamawianiu tego wzmaka wziąłbym jeszcze cosik :D

Pozdr.

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 5 gru 2005, o 15:05

Patrzyłem ten kit AVT5057 w sklepiku AVT, jednak jest dostępna wersja tylko z płytką bez tego układu :( Może jest jeszcze jakiś pogłos nadający się do gitary? Acha, te kity z AVT (chorus, bramka szumów itp.) są coś warte? BO przy zamawianiu tego wzmaka wziąłbym jeszcze cosik :D

Pozdr.
I niestety nigdzie nie dostaniesz tego T62M0002A :cry:
Jeszcze jakiś czas temu był dostępny w ofercie sklepu SEGURO ale zapasy się wyczerpały...
Dzisiaj dostałem odp. od Seguro odnośnie pytania o ten układ...
Brzmi ona następująco:
Witam,

Szukamy również ale niestety z marnym skutkiem:-( Nigdzie tego nie ma:-(
Swego czasu była to nasza pozycja magazynowa.
Jedyne co mogę zrobić to obiecac, ze nadal będziemy szukać i jak tylko
znajdziemy pozycja ta pojawi się na pierwszej stronie naszego sklepu.
Tak więc na razie można sobie odpuścić...
Mi na szczęscie został jeszcze jeden taki układ :twisted: i na nim też zrobię sobie reverb lub jakieś echo do gitary.

Co do bramki szumów, to działa ona dobrze ale faktem jest, że z takim urządzeniem trzeba nauczyć się grać (opóźnienie).
Chorusa zacząłem składać już jakiś czas temu ale nie doszło to do skutku i leży sobie w cześciach.
Troche się rozleniwiłem gdy dostałem kartę muz. SB Live! 5.1 w której jest tyle efektów, że głowa mała :) a i jakość nie jest zła.

petersz
-
-
Posty: 579
Rejestracja: 2 gru 2005, o 18:26
Lokalizacja: ---

Postautor: petersz » 5 gru 2005, o 15:49

OK, dzięki za opinie... :)

Co do Twojej karty dźwiękowej... Czy nie masz opóźnienia jak robisz takie tricki z podłączaniem gitarki do kompa? Masz wbudowane jakieś przesterki? :) Jak ja podłączałem, to brzmienie było dla mnie nie satysfakcjonujące... i to opóźnienie...

Jak już oddałem gitarkę, to dowiedziałem się o takim programie, pewnie słyszałeś: Guitar Rig, jest już wersja 2. Wejdź na stronę Native Instruments ( http://www.nativeinstruments.de/index.p ... 75&flash=8 ), można pobrać demo (używałem jaki wtczkę VTS do zabawy, ale jest też wersja exe, która obrabia sygnał z karty dźwiękowej), są też próbki dźwiękowe i trailer... Polecam :)

Pozdr.

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 5 gru 2005, o 17:30

Mam kilka przesterów w tej karcie :)
Opóźnień nie mam w ogole, a jak nawet są to nie zauważalne :twisted:
Próbowałem różnych programików ale spróbuję i tego co podałeś, zobaczymy :)
Pozdr.

petersz
-
-
Posty: 579
Rejestracja: 2 gru 2005, o 18:26
Lokalizacja: ---

Postautor: petersz » 6 gru 2005, o 16:46

Warto spróbować Guitar Rig'a... :) Jakby Ci się chciało, to napisz, jakie wrażenia... tam się da chyba nawet nagrać, to co się gra do mp3-ójki ;)

Pozdrawiam...

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 11 gru 2005, o 12:21

Warto spróbować Guitar Rig'a... :) Jakby Ci się chciało, to napisz, jakie wrażenia... tam się da chyba nawet nagrać, to co się gra do mp3-ójki ;)

Pozdrawiam...
W Oprogramowaniu do tej karty są różne opcje i jedną z nich jest "Recorder" który nagrywa dokładnie to samo co slychac w głośnikach.
Wrzucę kilka próbek brzmień jakie można uzyskać, ale to jak założę nowe struny i zrobię jakiś przedwzmacniacz, bo na razie jadę na wej. mikrofonowym i strasznie słychac szumy i zakłucenia.
Próbowałem też programik ReValver i jak na razie wygląda na najlepszy z tych co znam.
Zobacz jeszcze to:
http://lesior.prmg.art.pl/homerec/efekty_git.htm

petersz
-
-
Posty: 579
Rejestracja: 2 gru 2005, o 18:26
Lokalizacja: ---

Postautor: petersz » 12 gru 2005, o 15:35

Swego czasu byłem "zainspirowany" wszelakiego typu efektami na kompie, ale po podłączeniu gitarki do comba gitarowego, zrozumiałem, że zabawa z kompem i gitarką "on live", nie ma sensu - brzmienie mi nie odpowiadało (zwłaszcza przester ;)) i to opóźnienie... :/ Ale to też wina mojego, trzeba przyznać, nie najlepszego sprzętu...
Guitar Rig'a nakładałem na ścieżkę gitarową zrobioną z sampli - czasem coś ciekawego dało się uzyskać - dodanie nieco "ciepła" z jakiegoś ampa, czy dołożenie chorusa; to wypalało... wciąż jednak nie mogę (a może nie umiem?:D) uzyskać choćby zadowalającego przesteru... :/

P.S.
Co to za kawałek na Twojej stronie, która jest w budowie, The End? Podoba mi się, ma własny klimat i w ogóle... Co to za zespół? :D

Narka!

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 12 gru 2005, o 16:34

P.S.
Co to za kawałek na Twojej stronie, która jest w budowie, The End? Podoba mi się, ma własny klimat i w ogóle... Co to za zespół?
To juz nie istniejąca raczej grupa "Jak Wysoko" album "Alert" którego nie mozna już nigdzie kupić...
Kawałek nazywa się "Dread Vibration" a cała płyta jest naprawdę świetna.
Szukałem tego 3 lata i znalazłem wreszcie u samego zródła, czyli u wydawcy ZIMA.
Dostałem kopię prosto z pierwszego wytłoczonego CD, bo Pan producent był tak uprzejmy, że wysłał mi kopię za darmo :)

P.S. Jutro nagram Ci sample, nie mam nowych strun ale jakoś się nagra.
:wink:

petersz
-
-
Posty: 579
Rejestracja: 2 gru 2005, o 18:26
Lokalizacja: ---

Postautor: petersz » 13 gru 2005, o 15:10

Naprawdę fajny kawałek, to tak jak mówisz całą płyta pewnie też. Szkoda, że już nie istnieje ten zespół; czemuż się rozpadł! :( A tak w ogóle, to jaką oni muzykę grali? Sam nie wiem do czego zaliczyć "Dread Vibration", (alternative) reggae? Właśnie ten kawałek ma własny styl, który mi się bardzo podoba... :)
Jutro nagram Ci sample, nie mam nowych strun ale jakoś się nagra.
:wink:
Ooo! Super... jak masz tylko czas, to bardzo chętnie przyjmę :D

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 13 gru 2005, o 16:44

Dlaczego się rozpadł tego sam nie wiem... :cry:
Grają muzyke Reggae z małą domieszką Rock-a taki własnie Alternativ :)

Własnie zaczynam składac przedwzmacniaczyk do gitary na jednym tranzystorku, bo przetwornik z gitary daje zbyt słaby sygnał i bardzo cicho i gra z wej. liniowego. a znów z mikrofonowego wnosi zbyt duże szumy i inne "smieci".
Wygotowałem nawet struny by choć na chwilę odświeżyć ich brzmienie ;)
Załączniki
Przedwzmacniacz na J-FET.gif
Przedwzmacniacz na J-FET.gif (3.12 KiB) Przejrzano 9915 razy

petersz
-
-
Posty: 579
Rejestracja: 2 gru 2005, o 18:26
Lokalizacja: ---

Postautor: petersz » 13 gru 2005, o 17:32

Grają muzyke Reggae z małą domieszką Rock-a taki własnie Alternativ
Coś, co lubię :). Bo np. Hip-Hop'u, to ja nie zabardzo trawię... :D
Własnie zaczynam składac przedwzmacniaczyk do gitary na jednym tranzystorku, bo przetwornik z gitary daje zbyt słaby sygnał i bardzo cicho gra
Singiel? Ja co prawda podłączałem z humbuckerami, ale wszystko było OK... hmmm... może coś z elektroniką w gitarze, albo w mikserze na kompie jest zciszone...
Wygotowałem nawet struny by choć na chwilę odświeżyć ich brzmienie :D
hehe. Stary sposób McGyver'a... :) Ja używałem takich za 30 zł i nawet długo były OK :)

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 13 gru 2005, o 18:02

Co do Hip-hop... tylko nasza krajowa scena hop-hopowa dla mnie jest dnem, wszytsko zrzynają i cały czas ten jeden sam monotonny temat.
Ale nie rozpisujmy się lepiej, bo możemy kogoś urazić lub wręcz obrazić... :twisted:

Przetworniki w gitarze mam single, wiem jak bym miał humbecker'y to inna sprawa ale to i tak nie to co ma być...

P.S. Gotowanie strun stare jak świat 8)

petersz
-
-
Posty: 579
Rejestracja: 2 gru 2005, o 18:26
Lokalizacja: ---

Postautor: petersz » 13 gru 2005, o 18:14

> Ale nie rozpisujmy się lepiej, bo możemy kogoś urazić lub wręcz obrazić... :twisted:
Już raz mi się tak zdażyło - powidziałem, że nie lubię hip-hop'u i... :)

Dobra, to jakby udało Ci się zmajstrować ten "przedwzmacniacz" i nagrać cosik, to fajnie... :D

Narka!

P.S.
Już pewnie Apollo gotował struny swojej liry... :D

RcTomek
-
-
Posty: 357
Rejestracja: 18 lip 2005, o 17:28
Lokalizacja: Głogów / Wrocław

Postautor: RcTomek » 21 gru 2005, o 16:26

Własnie zaczynam składac przedwzmacniaczyk do gitary na jednym tranzystorku, bo przetwornik z gitary daje zbyt słaby sygnał i bardzo cicho i gra z wej. liniowego. a znów z mikrofonowego wnosi zbyt duże szumy i inne "smieci".
Wygotowałem nawet struny by choć na chwilę odświeżyć ich brzmienie ;)
Gdzie należy podłączyć źródło, a gdzie dren tranzystora (nie jest zaznaczone na schemacie) ?

[ Dodano: 22-12-2005, 14:23 ]
Jest może jakiś łatwo dostępny zamiennik J201 ?

[ Dodano: 23-12-2005, 22:02 ]
Czy może jest to obojętne, jak podłączę ? :lol:

Wróć do „Elektronika retro, lampy, audio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 70 gości