Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Sobwoofer ze starej kolumny UNITRA

Gkmaster
-
-
Posty: 28
Rejestracja: 4 lut 2004, o 13:51
Lokalizacja: okolce Krakowa
Kontaktowanie:

Sobwoofer ze starej kolumny UNITRA

Postautor: Gkmaster » 3 lis 2004, o 20:12

Buduję właśnie SOBWOOFER i chcę do tego wykorzystać starą (ale bardzo solidnie zrobioną) obudowę od kolumny UNITRA. w sumie obudowa wewnątrz ma pojemnośc ok 28l (wymiary wewnętrzne: wys 44cm sze 30cm głę 21cm) nie bardzo wiem jaki głośnik zamontować, czy dać 20cm czy lepiej 25cm i jaki dać długi tunel i o jakiej średnicy. Moja koncepcja jest taka by dać głośnik 25cm na ściankę frontową membramą na zewnątrz (czyli normalnie) a tunel wypuścić z boku obudowy tak jak są robione te sobwoofery od takich tańszych zestawów kina domowego. Moja proźba jest taka jeśli ktoś już bawił sie w robienie tego typu zabawek, albo ma dobry program który potrafi wszystko obliczyć to proszę o podanie kilku parametrów, które pozwoliły by mi zbudować tego typu "zabawkę". Fajnie by było jak by zestaw był zaprojektowny z jakimś głośnikiem firmy TONSIL ponieważ są one łatwo dostępne i wmiarę przystepnej cenie, chyba ze ktoś zna jakąś inną firmę która produkuje za całkiem przyzwoitą cene wmiarę dobre głośniki. Jestem otwarty na każdą propozycję (oczywiście związaną z tematem sobwoofera:))

Awatar użytkownika
Kamilkozi
-
-
Posty: 229
Rejestracja: 19 mar 2004, o 11:48
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Kamilkozi » 4 lis 2004, o 23:12

Genaralnie budując subwoofer, czy wogóle zestaw głośnikowy zaczyna się raczej od wybrania stosownych przetworników, ale można i tak jak w Twoim przypadku :D .
Proponuję [url=http://]diyaudio.pl/[/url] , ja z tej stronki dowiedziałem się bardzo wiele, pamiętaj jednak że budowa obudowy BR to nie łatwe zadanie, bo w praktyce nie zawsze wszystko "stroi" tak jak w obliczeniach czy symulacji. Jeśłi to ma być pierwszy subwoofer to proponuję obudowę zamkniętą (ale dla 28l będzie trudniej o dobry głośnik, niż dla BR). Jeśłi chodz o wybór przetwornika to masz nie łatwe zadanie, napewno przyda się WINISD, jak sobie poczytasz artykuły z tej stronki o obudowach to się wszystko wyjaśni.

Wróć do „Elektronika retro, lampy, audio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 108 gości